اجتماعیپیشنهاد سردبیرکرونا

تابستان با رنگ و بوی کرونا/ در مورد استفاده از کولر و ماسک در گرما چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

به گزارش پایگاه خبری قشم؛ هر ساله گرمای تابستان در هرمزگان شرایط زندگی را برای مردم استان سخت می‌کند؛ اما امسال شیوع ویروس کرونا در کنار گرما، چالش‌هایی را برای مردم و کادر درمان به‌وجود آورده است.

کرونا در هرمزگان روزهای خوشی را می‌گذراند چرا که میزبان‌های بسیاری برایش فرش قرمز پهن کرده‌اند و بیمارستان‌ها مملو از بیماران کرونایی است و کادر بهداشت و درمان نیز در شرایط سختی به‌سر می‌برند.

اوایل شیوع کرونا گفته شد که ویروس کرونا در فصل گرما از بین خواهد رفت که کمی بعد از آن محققان اعلام کردند این ویروس در فصل گرما همچنان وجود داشته و قصد رفتن ندارد.

در گرمای تابستان دست و پنجه نرم کردن با این ویروس کمی دشوارتر شده است و لازم است مردم نکاتی را در این زمینه بدانند که در ادامه به این نکات اشاره خواهیم کرد.

“کولر” پخش کننده ویروس کرونا

این روزها اعلام شده است که سیستم بسته تهویه که به‌دلیل گرمای هوا در ادارات، بازارها، منازل و تاکسی استفاده می‌شود نیز شانس ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد.

مردم در گرمای ۴۵ تا ۵۰ درجه‌ای هرمزگان ناچار به استفاده از کولر گازی هستند؛ اما در زمینه استفاده از این وسیله سرمایشی در روزهای کرونایی نکاتی را باید رعایت کرد.

در این رابطه پزشک عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: استفاده از کولر در فضای بسته موجب انتشار بیشتر ویروس کرونا می‌شود به‌ویژه در فضای کوچک داخل تاکسی.

سلطانی ادامه داد: به‌منظور جلوگیری از این اتفاق، باید تمامی سرنشینان از ماسک استفاده کنند، همچنین مقداری از شیشه پنجره ماشین پایین کشیده شود تا هوا جریان پیدا کند و دریچه هوای خودرو نیز باز باشد.

وی در مورد استفاده از کولر در ادارات و منازل تصریح کرد: همواره باید بخشی از پنجره و درب اتاق‌ها باز باشد تا هوا جریان پیدا کند و از افزایش حجم ویروس در هوای اتاق جلوگیری شود.

این پزشک افزود: همچنین در ادارات باید با تغییر چیدمان، فاصله فیزیکی بین کارکنان زیاد شود یا تعداد افراد در یک اتاق کاهش یابد.

سلطانی تاکید کرد: حتی‌الامکان مردم از حضور غیرضروری در بازار، ادارات و اماکن عمومی سر بسته خودداری کنند و در صورت لزوم، استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی مناسب را رعایت کنند.

“داغ شدن بدن” نشانه گرمازدگی یا تب کرونا؟

در این رابطه پزشک عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد: در تابستان گرمازدگی بسیار شایع است که لازم است مردم از علائم آن به‌خوبی آگاهی داشته باشند.

وی ضمن تاکید بر تفاوت گرمازدگی و تب اضافه کرد: با توجه به اینکه یکی از علائم کرونا نیز تب است و همچنین در گرمازدگی بدن فرد دچار افزایش دما می‌شود، ممکن است این علائم با یکدیگر اشتباه گرفته شوند.

سلطانی ادامه داد: در هنگام گرمازدگی بدن فرد تحت فشار دمای بیش از حد محیط قرار گرفته در حالی که در تب بیشتر عوامل داخلی مؤثر است؛ تشخیص گرمازدگی از تب بسیار ساده است و باید سابقه فرد در چند روز گذشته بررسی شود.

وی افزود: اگر فرد علائمی مانند گلودرد، بدن درد و سرفه داشته باشد و یا در محیط خنک و با اقدامات لازم جهت رفع گرمازدگی همچنان دمای بدن او بالا باشد و لرز نیز داشته باشد می‌توان گفت که بیمار تب دارد.

این پزشک عمومی در رابطه با سردرد ناشی از این دو بیماری تصریح کرد: یکی از علائم در هر دو بیماری سردرد است که باید توجه داشت همانند تب، با بررسی سایر علائم و شرایط فرد، علت زمینه‌ای سردرد مشخص می‌شود.

گرمای هوا شرایط را برای کادر درمان سخت‌تر کرده است

در این رابطه پزشک عمومی بخش داخلی کووید۱۹ بیمارستان شهید محمدی افزود: با افزایش گرما، کولر بخش‌های کووید۱۹ خیلی جوابگوی خنک کردن هوا به‌ویژه در بخش ICU نیست.

سلطانی ادامه داد: در این بخش‌ها ما برای محافظت، علاوه بر لباس‌های خود، از لباس‌های مخصوص سرهم، دو عدد ماسک، کلاه و شیلد صورت نیز استفاده می‌کنیم که شرایط را برایمان بسیار سخت کرده است.

وی با اشاره به اینکه در بعضی از مواقع شیفت‌های ۲۴ ساعته داریم، اضافه کرد: با وجود افزایش افسارگسیخته بیماران بستری در بخش و ICU و همچنین ابتلای بسیاری از کادر درمان و کمبود نیرو در این بخش‌ها، حجم کاری سایر کادر درمان افزایش داشته است.

این پزشک عمومی ابراز کرد: با وجود تشنگی در این گرما، حتی خوردن آب در این لباس نیز برایمان بسیار دشوار است که تا ساعات طولانی نمی‌توانیم آب یا غذا بخوریم.

سلطانی ضمن اشاره به پر بودن تخت‌های بستری بیمارستان اظهار کرد: از مردم خواهشمندیم با رعایت اصول بهداشتی و پرهیز از تجمعات، قطع کننده زنجیره افزایش مبتلایان به کرونا باشند.

 

کیش

چالش ماسک و گرمای تابستان

در این زمینه سلطانی اظهار داشت: علی‌رغم گرمای تابستان در تجمعات و فضاهای بسته تمام افراد به‌منظور جلوگیری از شیوع و ابتلا به ویروس، باید از ماسک استفاده کنند.

وی ادامه داد: مردم می‌توانند از ماسک‌های جراحی که نازک‌تر است، استفاده کنند چرا که این نوع ماسک برای افراد عادی کفایت می‌کند، همچنین می‌توان در اماکن روباز و خلوت در صورت نزدیک نبودن افراد به یکدیگر ماسک را درآورد.

سلطانی ضمن تاکید بر اینکه کارایی ماسک خیس شده کاهش می‌یابد، افزود: همراه داشتن یک ماسک اضافه برای مواقعی که عرق کرده‌اید و ماسک خیس شده، لازم است.

پزشک عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تاکید کرد: در صورت سرگیجه یا سخت شدن نفس کشیدن، باید سریعا به‌جای خلوت و زیر سایه رفته و ماسک خود را برداشته و استراحت کنید و در صورت تداوم علائم به پزشک نیز مراجعه کنید.

علائم گوارشی کرونا در فصل تابستان

در این رابطه متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در هفته‌های اخیر شاهد بروز علائم گوارشی در بیماران مبتلا به کرونا بوده‌ایم که بیشتر در کودکان و جوانان بروز می‌کند.

پریوش داوودیان افزود: البته بروز این علائم خیلی به فصل تابستان مربوط نیست و بیشتر به‌دلیل افزایش همه‌گیری این بیماری است که علائمی به غیر از علائم شایع در بیماران دیده می‌شود.

وی در رابطه با علائم گوارشی در بیماران کرونایی تصریح کرد: بروز اسهال، استفراغ، حالت تهوع و شکم درد در افراد که بیش از حد طول بکشد و به درمان‌های معمولی مخصوص خود جواب ندهد، احتمال دارد به‌دلیل کرونا باشد که باید برای تشخیص قطعی به پزشک مراجعه کرد.

داوودیان همچنین در مورد دیگر بیماری‌های عفونی در فصل تابستان اضافه کرد: در این فصل شیوع بیماری‌های عفونی دیگری مانند تب کریمه کنگو، اسهال خونی، مسمومیت غذایی و غیره را همانند سال‌های گذشته می‌توان مشاهده کرد که مردم باید موارد بهداشتی و پیشگیری از این بیماری‌ها را رعایت کنند.

به گزارش تسنیم همواره در تابستان به‌دلیل گرما بیماری‌های شایع و سختی‌های زیادی بر دوش مردم تحمیل می‌شود که امسال با توجه به‌وجود کرونا، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بیش از پیش ضروری است.

همچنین گرما و استفاده از لباس و وسایل حفاظتی توسط کادر درمان، خستگی‌ کشیک‌های طاقت‌فرسای آنها در بخش‌های کووید۱۹ را دو چندان کرده است.

مردم همچنان با رعایت کردن اصول بهداشتی و فاصه مناسب اجتماعی به‌همراه رعایت نکات استفاده صحیح از کولر و ماسک در گرمای تابستان، گام بزرگی در کنترل شرایط افزایشی کرونا در استان و همچنین کاهش خستگی کادر بهداشت و درمان، بر خواهند داشت.

گزارش از سمانه جیشی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا