پیشنهاد سردبیرگردشگری

قلعه فین از جاذبه های گردشگری هرمزگان

قلعه فین در شهر فین یکی از شاهکار معماری دوره ایلخانی و تیموری است.

به گزارش پایگاه خبری قشم،استان هرمزگان با این همه دیدنی همیشه زبانزد خاص و عام بوده است. اگر در سفر به بندرعباس به ۹۵ کیلومتری استان هرمزگان بروید، به شهر فین می‌رسید و از شاهکار معماری دوره ایلخانی و تیموری به نام قلعه فین بندرعباس دیدن می‌کنید. این قلعه‌ی عجیب و اسرارآمیز، بر روی تپه‌ی بلندی واقع شده است که شکوه و عظمت خود را به رخ تمام گردشگران این شهر می‌کشاند.

قلعه فین با فضای بزرگی و وسیعش ۱۸۰ متر عرض و ۲۹۰ متر طول دارد که بسیار تماشایی و دیدنی است. باستان‌شناسان معتقدند که این قلعه در اواسط ورود اسلام به ایران احداث شده است که در گذشته بیشتر کاربرد نطامی و حفاظتی داشت. در ساخت بخش‌های مختلف قلعه فین بندرعباس، از مصالحی همچون ساروج، خشت‌های مربع و سنگ‌های نامنظم استفاده شده است. در بازدید از این قلعه در گوشه شمال شرقی برج مدوری به چشم می‌خورد که قسمت‌های زیادی از آن فرو ریخته و اکنون شما دیواری را می‌بینید که نزدیک به ۹ متر طول دارد و ارتفاع باقیمانده این دیوار به حدودا ۳ متر می‌رسد.

سفال‌های پراکنده در دامنه‌های تپه طبیعی قلعه فین حکایت از این داستان دارد که زمان ساخت و قدمت این قلعه تاریخی به دوره ایلخانی و تیموری برمی‌گردد و تا دهه‌های اخیر نیز مورد استفاده‌ی خان‌های منطقه قرار می‌گرفت، چرا که بر روی دامنه تند آن الحاقاتی با اسکلت فلزی،سیمان، آجر و کاشی ساخته شد و بعدها به بدنه قلعه فین اضافه گردید. این قلعه با شماره ۷۲۷۰ در لیست آثار ملی ایرانی ثبت شده است و در سال ۱۳۸۶ استان هرمزگان کمی آسیب دیده است.

جالب است که بدانید شهر فین، با دارا بودن فضای وسیع، نخلستان‌های متراکم و خیابان‌های عاری از بدنه ساختمانی یکی از نمونه‌های نادر و واقعی باغ ـ شهر در سطح کشور به شمار می‌آید و اغلب اماکن شهر در میان نخلستان‌ها احداث شده به‌ طوری ‌که خیابان‌ها  و دسترسی‌های شهر فین به مثابه شبکه‌های ارتباطی یک پارک بزرگ مورد استفاده اهالی شهر قرار می‌گیرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا