امروز : ۹ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۱۴
صفحه نخست | اجتماعی | به مناسبت گرامیداشت روز جهانی دریانوردی؛ ۸۰ دانش‌آموز هنرستان علوم و فنون دریایی بنادر هرمزگان راهی کلاس درس شدند

به مناسبت گرامیداشت روز جهانی دریانوردی؛ ۸۰ دانش‌آموز هنرستان علوم و فنون دریایی بنادر هرمزگان راهی کلاس درس شدند

منتشر شده در ۹ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۱۰

هنرستان پسرانه علوم و فنون دریایی «شهید اصغر موسی‌زاده» اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با حضور ۸۰ دانش‌آموز آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه خبری قشم، نخستین هنرستان جوار ساحلی بنادر و دریانوردی هرمزگان با نام «شهید اصغر موسی‌زاده» به مناسبت هشتم مهر ماه برابر با۳۰ سپتامبر به عنوان روز جهانی دریانوردی در ۲ رشته «بندری» و «مکانیک و موتورهای دریایی» روز یکشنبه نهم مهرماه به صورت رسمی افتتاح شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در آیین افتتاح این هنرستان دریایی، گفت: یکی از مهم‌ترین سیاست‌های سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع دریایی کشور تربیت دریانوردانی با سطح دانش بالا است که بتوانند با بهترین شرایط ایمنی ناوگان دریایی کشور را هدایت کنند.

حسین عباس‌نژاد با اشاره به لزوم کاهش دریانوردان خارجی و بهره‌گیری از نیروی کار داخلی در توسعه اقتصاد دریانوردی کشور افزود: با امکاناتی که سازمان بنادر و دریانوردی در اختیار دارد، ایجاد چنین هنرستان‌هایی در توسعه کیفیت آموزش بیشترین اثرگذاری را به دنبال دارد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه موضوعات مربوط به کاورزی واقعی نیز بسترهای لازم برای برگزار ی دوره‌های آموزشی بر روی کشتی‌های مختلف فراهم خواهد شد که بعد از پایان دوران تحصیل دانش‌آموختگان این رشته‌ها با بهترین شرایط آموزشی و تخصصی وارد بازار کار شوند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اضافه کرد: وجود ۲ بندر بزرگ شهید رجایی و باهنر در نزدیکی این هنرستان نیز زمینه حضور دانش‌آموزان برای بازدید میدانی و آشنایی با ادوات و تجهیزات دریایی و بندری را فراهم می‌کند تا علاوه بر کسب آموزش‌های تئوری در رشته‌های یادشده به صورت عملیاتی و حضوری نیز از تجهیزات بازدید و تخصص لازم را در همان مکان و عملی بیاموزند.

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان نیز گفت: یکی از رویکردهای این اداره‌کل متناسب‌سازی برخی از رشته‌ها و احداث هنرستان‌های تخصصی براساس ظرفیت و نیازهای این استان است.

محمد قویدل افزود: در مدت ۲ ساله دولت سیزدهم ۲۸ هنرستان جوار صنایع در این استان احداث و ساماندهی شده و آنچه برای ما اهمیت دارد ارتباط بین رشته‌های هنرستانی و بازار کار استان هرمزگان است که با این نگاه تعداد هنرستان‌ها افزایش پیدا کرد.

وی از دیگر مزیت‌های ارتباط صنعت و آموزش به ارتقا جایگاه نخست استان هرمزگان در حوزه‌ آموزش‌های فنی و مهارتی اشاره کرد و بیان داشت: با توجه به صدور مجوز این هنرستان در اواخر شهریورماه امسال، ثبت‌نام در این هنرستان با استقبال خوبی از سوی دانش‌آموزان مواجه شد.

به گفته مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان؛ در مدت یک‌ هفته کار ثبت‌نام، ۸۰ دانش‌آموز برای تحصیل در مقطع دهم در این هنرستان پذیرش شدند.

قویدل اضافه کرد: هنرستان پسرانه علوم و فنون دریایی «شهید اصغر موسی‌زاده» پنجمین هنرستان دریایی در استان هرمزگان است که از این تعداد چهار هنرستان همجوار و وابسته بوده و یک هنرستان نیز به صورت مستقل توسط آموزش و پرورش مدیریت می‌شود.

درس‌های عملی دانش‌آموزان هنرستان «شهید اصغر موسی‌زاده» بنادر و دریانوردی هرمزگان در مرکز آموزش شهرک شهید رجایی برگزار می‌شود.

تفاهم‌نامه تاسیس هنرستان تخصصی «شهید اصغر موسی‌زاده» بنادر و دریانوردی هرمزگان ۲۲ شهریورماه امسال در حاشیه نشست شورای آموزش و پرورش هرمزگان در استانداری هرمزگان به امضا رسید.

در حال حاضر یک‌هزار و ۵۸۳ محصل از پیش دبستانی تا پایه متوسطه دوم در ۱۲ مدرسه شهرک‌های مسکونی (شهید رجایی و باهنر) اداره‌کل بنادر و دریانوردی هرمزگان مشغول به تحصیل هستند.

طی سال‌های گذشته با راه‌اندازی هنرستان‌های علوم و فنون”ناخدا بایندر” به همت یک خیر بخش خصوصی و حمایت این اداره‌کل گام‌های اولیه برای آموزش‌های پایه‌ای در بندرعباس به‌عنوان پایتخت دریایی ایران برداشته شد.

هنرستان دیگری نیز به‌نام “کاپیتان احراری” در ناحیه ۲ بندرعباس نیز با همکاری مشترک اداره‌کل بنادر و دریانوردی و آموزش و پرورش از سال ۹۵ راه‌اندازی شده که نخستین گروه آن‌ها در خردادماه ۹۸ موفق به دریافت دیپلم دریانوردی شدند.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=15112

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *