امروز : ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۱۵
صفحه نخست | اقتصادی | حکم پرونده متهمان نفتکش غول پیکر آریانا در بندرعباس صادر شد

حکم پرونده متهمان نفتکش غول پیکر آریانا در بندرعباس صادر شد

اخبار :
منتشر شده در ۲۵ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۴۹

رییس کل دادگستری هرمزگان با اشاره به صدور حکم پرونده نفتکش غول پیکر آریانا گفت: به موجب حکم صادره از دادگاه انقلاب بندرعباس، ضمن ضبط یک فروند کشتی یدک‌کش خارجی به ارزش ۲۲۵ میلیارد ریال، با تعیین حبس از یک تا پنج سال برای متهمان، در مجموع به ۲۲ سال حبس محکوم شدند.

به گزارش پایگاه خبری قشم،  مجتبی قهرمانی در این خصوص اظهار کرد: متهمان به پرداخت (۴۱ هزار و ۱۷۹ میلیارد و ۵۳۹ میلیون و ۹۱۱ هزار و ۳۰۰ ریال) جزای نقدی نیز محکوم شده‌اند که در صورت پرداخت نکردن، هر سه کشتی خارجی به ارزش بیش از ۲ هزار و ۵۳۷ میلیارد ریال به نفع دولت مصادره و ضبط خواهند شد.

وی ادامه داد: نفتکش خارجی آریانا به همراه ۲ کشتی دیگر در تاریخ ۳۰ مهرماه ۱۴۰۱ توسط رزمندگان منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دلیل قاچاق سازمان یافته سوخت در آب‌های خلیج‌فارس توقیف شده است.

رییس کل دادگستری هرمزگان یادآورشد: در ادامه روند مبارزه بی‌امان با قاچاق سوخت در استان با گسترش چتر اطلاعاتی و پس از یک‌ماه رصد تحرکات و اقدامات قاچاقچیان سوخت در خلیج‌فارس و دریای عمان، ۳۰ مهرماه سال ۱۴۰۱ به دستور مقام قضایی، سه فروند کشتی خارجی به اتهام قاچاق سازمان یافته سوخت توقیف شدند که از این شناورها حدود ۱۲ میلیون لیتر گازوئیل ایرانی کشف و ضبط شد.

قهرمانی بیان کرد: در جریان تاراج سرمایه‌های ملی ایران توسط این قاچاقچیان سوخت، یکی از شناورهای توقیفی با نام نفتکش آریانا با حمل حدود ۱۱/۵ میلیون لیتر گازوئیل قاچاق به عنوان کشتی مادر، سوخت‌های قاچاق را از سایر کشتی‌های کوچکتر و لنج‌ها تحویل می‌گرفت.

وی افزود: ۲ کشتی دیگر نیز مبادرت به دریافت سوخت از لنج‌های ایرانی و قایق‌ها می‌کردند و این سوخت را به نفتکش آریانا منتقل می‌کردند که در جریان توقیف این شناورها ۴۰ نفر از سرنشینان آن‌ها اعم از ناخداها و ملوانان و اشخاصی که به عنوان سرشبکه اقدام به قاچاق سازمان یافته گازوئیل از سواحل هرمزگان به یکی از کشورهای خارجی می‌کردند، نیز دستگیر شده و در خصوص اتهامات آن‌ها پرونده قضایی تشکیل شد.

رییس کل دادگستری هرمزگان با اشاره به اینکه ۱۱ میلیون لیتر سوخت کشف شده از این شناورها نیز طبق روال قانونی با دستور قضایی به شرکت ملی نفت ایران تحویل داده شده است، اظهار کرد: لنج‌هایی نیز که مبادرت به انتقال و فروش گازوئیل قاچاق به این کشتی‌های خارجی کرده‌اند نیز توقیف شده‌اند و اتهامات مالکان آن‌ها در پرونده دیگری با عنوان قاچاق سازمان یافته ۲۷ میلیون لیتر در حال رسیدگی است.

کشف ده‌ها برگ رسید تحویل سوخت قاچاق

رییس کل دادگستری هرمزگان گفت: در جریان بازرسی از این کشتی‌های خارجی، ده‌ها برگ، فاکتور و رسید تحویل سوخت قاچاق توسط لنج‌ها و قایق‌های ایرانی با ذکر مشخصات خریداران و فروشندگان نیز کشف و ضبط شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین اسناد الکترونیکی و داده پیام‌های موجود در گوشی‌های تلفن همراه و اقلام فنی کشف شده از متهمان نشان دهنده اقدامات سازمان یافته آن‌ها با استفاده از یک عملیات پیچیده برای تحویل سوخت قاچاق از لنج‌ها و کشتی‌های کوچک به نفتکش‌های بزرگ خارجی در آب‌های آزاد است.

رییس کل دادگستری هرمزگان بیان کرد: در نتیجه تحقیقات قضایی در دادسرای عمومی و انقلاب بندرعباس مشخص شد، تجهیزات کمک ناوبری این کشتی‌ها با هدف پنهان شدن از دید رادارها مکرر خاموش شده است و قاچاقچیان به صورت کاملاً غیراستاندارد مبادرت به انتقال سوخت با روش کشتی به کشتی در دریا کرده‌اند.

ایجاد آلودگی زیست محیطی توسط قاچاقچیان سوخت

این مقام قضایی گفت: محکومان با سوختگیری‌های غیراستاندارد در دریا موجب آلودگی گسترده زیست محیطی و ایجاد مخاطره برای آبزیان و موجودات زنده شده‌اند که تخلفات آن‌ها از این حیث نیز در دست بررسی است.

وی یادآورشد: پس از تکمیل مراحل تحقیقات و صدور کیفرخواست در دادسرای عمومی و انقلاب بندرعباس، این پرونده در شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان، رسیدگی و در نهایت منجر به صدور حکم محکومیت بدوی شد.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=15655

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *