امروز : ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۹:۴۶
صفحه نخست | اقتصادی | حمایت دستگاه قضا از طرح بزرگترین نخلستان «مَجول» دنیا در بشاگرد هرمزگان

حمایت دستگاه قضا از طرح بزرگترین نخلستان «مَجول» دنیا در بشاگرد هرمزگان

اخبار :
منتشر شده در ۸ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۳۳

رییس کل دادگستری هرمزگان، از پیگیری و حمایت دستگاه قضایی استان برای ایجاد طرح توسعه‌ای بزرگترین نخلستان «مجول» دنیا در بشاگرد خبر داد و گفت: این طرح برای چهار هزار جوان هرمزگانی اشتغالزایی بدنبال دارد.

به گزارش پایگاه خبری قشم، مجتبی قهرمانی روز شنبه به همراه جمعی از مسئولان اجرایی و قضایی، مدیران نهادهای حمایتی و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به صورت میدانی از روستای سیت، سد جگین و ۲ طرح بزرگ احداث سد چوخان و پروژه ایجاد بزرگترین نخلستان مَجول دنیا بازدید کرد و ضمن گفت و گوی چهره به چهره با بزرگان منطقه و اهالی و معتمدین محلی ۲ شهرستان جاسک و بشاگرد، به بررسی دغدغه‌ها و مطالبات آن‌ها پرداخت.

وی در جریان این بازدید که مدیران کل جهادکشاورزی و منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان به همراه مدیر شرکت آب منطقه‌ای استان، فرماندار بشاگرد و روسای حوزه های قضایی جاسک و بشاگرد نیز حضور داشتند، با تاکید بر لزوم تسریع در رسیدگی به درخواست‌های مردم، دستورات لازم را به منظور توزیع عادلانه خدمات به ساکنان این منطقه صادر کرد.

رییس کل دادگستری هرمزگان همچنین در بازدید از طرح یک هلدینگ سرمایه‌گذاری کشاورزی برای ایجاد بزرگترین نخلستان مَجول جهان در بشاگرد، اظهار کرد: در راستای تاکید رییس قوه قضائیه و سیاست‌های کلان دستگاه قضایی مبنی بر حمایت از تولید، اشتغال و سرمایه‌گذاری، امروز از پروژه ایجاد بزرگترین نخلستان مَجول دنیا در شرق استان هرمزگان و در شهرستان بشاگرد بازدید کردیم.

قهرمانی ادامه داد: طرح احداث بزرگترین نخلستان «مَجول» دنیا در دشت پُلپُلک شهرستان بشاگرد به مساحت افزون بر ۲ هزار هکتار با کشت حدود ۳۰۰ هزار اصله نهال، یکی از مهم‌ترین پروژه‌های در حال اجرا در راستای ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی در این منطقه محروم است.

وی با بیان اینکه اراضی مورد نیاز برای ایجاد بزرگترین نخلستان مَجول دنیا در دشت پلپلک شهرستان بشاگرد تسطیح شده‌اند، گفت: با نظارت دستگاه قضایی و باتوجه به تمهیدات اتخاذ شده، به زودی کاشت نهال‌های این خرمای مرغوب که به مدت یکسال در گلخانه‌ها نگهداری شده‌اند، آغاز خواهدشد و تا حدود پنج ماه دیگر بیش از یک‌هزار هکتار از این نخلستان زیرکشت خواهد رفت.

رییس شورای قضایی هرمزگان با اشاره به اینکه به موازات ایجاد بزرگترین نخلستان مَجول دنیا در بشاگرد، بیش از ۲ هزار هکتار جنگل کاری و ۳۵ هزار هکتار آبخیزداری نیز پیش بینی شده است، گفت: اجرای پروژه کشت بزرگترین نخلستان مَجول دنیا در شهرستان بشاگرد، ظرفیت ایجاد اشتغال برای بیش از چهار هزار نفر را دارد که در بحث اشتغال زایی برای جوانان بومی هرمزگان بویژه در شرق استان، نقش بسزایی خواهد داشت.

وی همچنین با تاکید بر حمایت‌های دستگاه قضایی از سرمایه‌گذاری و اشتغالزایی در حوزه کشاورزی استان، بیان کرد: تلاش داریم تا با کمک دولت و بخش خصوصی و مردم استان، شکوفایی اقتصادی به همراه رفاه مردم در مناطق محروم همچون بشاگرد، نمود عینی پیدا کند.

قهرمانی همچنین سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی را عامل توسعه اقتصاد و افزایش اشتغال در منطقه محروم بشاگرد دانست و گفت: تامین امنیت سرمایه‌گذاری بر عهده دستگاه قضایی و ضابطین است که در این خصوص دستورات لازم صادر شده است.

نماینده عالی قوه قضاییه در هرمزگان یادآورشد: موفقیت در توسعه و پیشرفت نیازمند فرآیند اجتماعی و اقتصادی در سطوح مختلف است و باید ریشه‌های مشکلات و مسائلی که موجب عقب ماندگی برخی مناطق و فقر و نابرابری می‌شوند، شناسایی شود.

وی با بیان اینکه برای ایجاد طرح‌های بزرگ و در مقیاس ملی باید حواشی اجتماعی نیز مدنظر قرار گیرد، اذعان کرد: در همین راستا نشستی با بزرگان و ریش سفیدان شهرستان‌های جاسک و بشاگرد برگزار شد و پس بررسی دغدغه‌های آن‌ها و اتخاذ تمهیدات لازم، خوشبختانه همه بزرگان منطقه از ایجاد بزرگترین نخلستان مَجول دنیا در شهرستان بشاگرد حمایت کردند.

قهرمانی همچنین تاکید کرد: به درخواست‌ها و دغدغه‌های اهالی و بزرگان منطقه در خصوص اراضی واگذار شده به شرکت سرمایه‌گذار و مستثنیات مالکانه مردم با دقت و ویژه در دستگاه قضایی رسیدگی خواهد شد و حقوق افراد در صورت اثبات احقاق می‌شود.

رییس کل دادگستری هرمزگان در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با اجرای این طرح بزرگ، گامی مهم و اساسی در جهت اجرای عدالت اجتماعی و توسعه و پیشرفت شرق استان به‌ویژه شهرستان بشاگرد برداشته شود.

خرمای مَجول میان واریته‌های خرما، یکی از ارقام خرماهای شیرین و در زمره مرغوب‌ترین و باکیفیت‌ترین محصولات تجاری درخت نخل است که به دلیل همین ویژگی‌ها، هر اصله نهال این محصول با ارز دولتی حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیون ریال قیمت دارد.

مجموع سطح زیرکشت خرمای استان هرمزگان ۳۸ هزار هکتار با میانگین تولید سالانه ۱۹۶هزار تن است که از این میزان تولید سالانه حدود ۳۵هزار تن خرما به ارزش ۴۹میلیون دلار از هرمزگان به دیگر کشورهای جهان صادر می‌شود.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=15080

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات