امروز : ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۳:۳۶
صفحه نخست | اخبار قشم | گسترش مناسبات اقتصادی میان منطقه آزاد قشم و مناطق آزاد قطر

گسترش مناسبات اقتصادی میان منطقه آزاد قشم و مناطق آزاد قطر

منتشر شده در ۱۵ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰:۰۹

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد کشور و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با هدف گسترش روابط اقتصادی و همسو با دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم جهت همگرایی منطقه‌ای و استفاده از ظرفیت های کشورهای حوزه خلیج فارس دیدارهایی با مقام‌ها و چهره‌های اقتصادی کشور قطر برگزار کردند.

به گزارش پایگاه خبری قشم، در این دیدارها فرصت‌های جذاب سرمایه گذاری در مناطق آزاد ایران بویژه منطقه آزاد قشم با هدف توسعه مناسبات اقتصادی و افزایش همکاری های مشترک ارائه شد و مورد بررسی قرار گرفت.

در دیدار عادل پیغامی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و الطواری، نایب رئیس اتاق بازرگانی قطر، ضمن معرفی ظرفیت های اقتصادی موجود در جزیره قشم مذاکرات خوبی برای تشکیل زنجیره تامین و عرضه (supply chain) صورت گرفت.

همچنین در دیدار عادل پیغامی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با احمد بن محمد السید وزیر دولت و رئیس هیات مدیره مناطق آزاد قطر؛ فهرستی از فرصت های همکاری‌ اقتصادی میان مناطق آزاد کشور قطر و منطقه آزاد قشم مورد بررسی و توافق های اولیه قرار گرفت.

احمد بن محمد السید، رئیس هیات مدیره مناطق آزاد قطر همچنین در این دیدار تاکید کرد که ظرفیت های اقتصادی مناطق آزاد ایران به صورت جدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و همچنین زمینه برای احیای توافق‌نامه پیشین میان دو کشور تلاش می کند.

براساس این گزارش، دیدار دیگر مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با شیخ محمد بن حمد ال ثانی، مدیرعامل منطقه آزاد دوحه قطر بود که در این جلسه طرف قطری ابراز علاقه کرد تا در آینده نزدیک جهت آشنایی بیشتر با ظرفیت ها و توانمندی های موجود در منطقه آزاد قشم در آینده نزدیک به این جزیره سفر کند.

همچنین در ادامه مذاکرات اقتصادی صورت گرفته در قطر با شیخ فیصل، رئیس انجمن تجار قطر و شیخ احمد خلف، از تجار بزرگ کشور قطر دیدارهایی انجام شد و در آن بر شکل‌گیری ارتباط خوب میان طرف قطری با تجار ایرانی بویژه فعالان بازرگانی و اقتصادی منطقه آزاد قشم تاکید شد.

در این مذاکرات همچنین پیرامون امتیازات مالی و بازرگانی در بازارهای منطقه و تجار ایرانی در طرح امنیت غذایی منطقه رایزنی‌هایی صورت گرفت.

توسعه دیپلماسی اقتصادی و گسترش روابط و مناسبات اقتصادی با کشورهای همسایه یکی از سیاست های اصلی دولت سیزدهم در دو سال گذشته بوده است که مناطق آزاد می توانند در این حوزه به نقش آفرینی بپردازند و در این میان منطقه آزاد قشم به واسطه حضور در منطقه ژئوپلتیک تنگه هرمز و همسایگی با کشورهای حوزه خلیج فارس دارای جایگاه ویژه ای است.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=15300

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *