امروز : ۸ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۵۱
صفحه نخست | پیشنهاد سردبیر | پناهگاه حیات وحش جزیره شتور از جاذبه های گردشگری ابوموسی

پناهگاه حیات وحش جزیره شتور از جاذبه های گردشگری ابوموسی

منتشر شده در ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۲
پناهگاه

به گزارش پایگاه خبری قشم، این پناهگاه در جزیره شتور فاصله ۱/۵ کیلومتری جنوب شرقی جزیره لاوان واقع شده است. این جزیره در تقسیمات کشوری جزء استان هرمزگان و از توابع شهرستان ابوموسی می‌باشد و در فاصله ۲۶۲کیلومتری از طریق دریا شهر بندرعباس مرکز استان قراردارد.

پوشش گیاهی این منطقه از گیاهان شور و مقاوم در مقابل کم‌آبی است که به‌طور پراکنده رشد کرده‌اند. این پناهگاه جزیره‌ای است غیر مسکونی که هیچگونه فعالیتی در آن دیده نمی‌شود. پرندگان موجود در آن شامل چهارگونه پرستوی دریایی است که در جزیره تولید مثل می‌کنند.

در این جزیره تعداد زیادی مار سمی سیاهرنگ و کوچک که معمولاً زیر شن مخفی می‌شوند مشاهده شده‌است به همین جهت به جزیره ماران نیز معروف است.

همچنین لاک پشتهای دریایی در سواحل آن تخم‌گذاری می‌کنند. صیادان و بومیان جزایر اطراف در هنگام طوفانی بودن دریا و همچنین برای جمع‌آوری لاک پشت‌ها و تخم پرندگان دریایی به این جزیره مسافرت می‌کنند. شیدور با این که مساحت بسیار کمی دارد از مهم‌ترین و با ارزشترین زیستگاه‌های پرندگان و لاک پشتهای دریایی در خلیج فارس و دریای عمان است. بازدید از این جزیره همراه با راهنمایان آشنای محیط زیست و مجوزهای لازم امکان‌پذیر است.

این منطقه یکی از جزایر ایرانی خلیج فارس می‌باشد که از سال ۱۳۶۶ تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته‌است.

از نظر حیات وحش این جزیره در مسیر مهاجرت پرندگان قرار داشته و سواحل آن زیستگاه مناسبی برای پرندگانی چون پرستوی دریایی و عقاب ماهیگیر می‌باشد. تنها پستاندار جزیره را جبیر تشکیل می‌دهد که از سالیان قبل در آن رها شده و امروزه جمعیت قابل توجهی را تشکیل داده‌است.

 

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=8347

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *