پیشنهاد سردبیرگردشگری

موزه مردم شناسی جناح؛ از جاذبه های دیدنی هرمزگان

موزه مردم‌شناسی جناح از توابع بخش جناح شهرستان بستک و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

به گزارش پایگاه خبری قشم، جَناح شهری است از توابع بخش جناح شهرستان بستک در استان هرمزگان ايران در ۳۰ کيلومتری شهر بستک و در ۲۳ کيلومتری دهستان کوخرد ودر غرب استان هرمزگان در جنوب ايران واقع می باشد. بیشتر مردم جناح با لهجه‌ای مخصوص به نام «جمسی» تکلم می‌کنند و درصدی از آن‌ها با لهجه اوزی و گروه کوچکتری نیز به لهجه شیخانی صحبت می‌کنند که از زبان‌های فارسی بسیار قدیمی هستند.جناح جاذبه های دیدنی زیادی دارد که موزه مردم شناسی جناح یکی از آنها است.

موزه مردم شناسی جناح

موزه مردم‌شناسی جناح از توابع بخش جناح شهرستان بستک و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این موزه توسط میراث فرهنگی بخش جناح راه اندازی گردیده‌است.

موزه دارای ۶ نگارخانه با احجام مختلف است . دراین موزه انواع وسایل پخت و پز آب کشی و نگهداری آب، پوشاک محلی، صنایع دستی، نسخ خطی، سکه‌های قدیمی و وسایل کشاورزی سنتی، دستنوشته‌ها، نگهداری می‌شود .

موزه مذکور صرفاًباتلاش شخصی فرهنگ دوست به نام عبدالرحمن عبدالهی و به همت شورای اسلامی وقت شهرجناح در خانه کهن شیخ محمد نورخان راه اندازی ودرشمارموزه‌های سازمان میراث فرهنگی کشوربه ثبت رسیده‌است.

این ساختمان پس از درگذشت بی‌بی زمزم همسر شیخ محمد نورخان، بی‌بهره برجا مانده بود و عبدالرحمن عبداللهی از اعضاء انجمن میراث فرهنگی بخش جناح، آن را برای برپایی موزه مردم‌شناسی بازشناسانده و با مرارت‌های بسیار آن را به موزه‌ای غنی و بزرگ در استان هرمزگان مبدل کرده‌است.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا