امروز : ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۳:۲۷
صفحه نخست | اجتماعی | مهم‌ترین هدف کانون پرورش فکری کودکان تولید محتوای سالم  است

مهم‌ترین هدف کانون پرورش فکری کودکان تولید محتوای سالم  است

اخبار :
منتشر شده در ۲۴ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۱۵

 مدیرکل نظارت بر انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: هدف کانون از انتشار کتاب در حوزه کودک و نوجوان نگاه‌ اقتصادی نیست، بلکه ترویج کتاب‌خوانی و تولید محتوای سالم برای کودکان و نوجوانان است.

به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری قشم، فاطمه طارمی روز چهارشنبه در آیین رونمایی از کتاب «پرژنیوم» ریحانه جعفری از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با بیان اینکه کانون توانسته جریان ادبیات را در حوزه نوجوان تغییر دهد، افزود: کانون بهترین خانه سرگرمی و رشد خلاقیت برای نوجوانان این کشور است.

وی ادامه داد: کانون پرورش فکری خانه امن نوجوانان جامعه است؛ چرا که در حوزه تولید و انتشار آنچه از سوی کانون به دست نوجوانان ما می‌رسد همه از فیلترهای مختلف عبور داده می‌شود و والدین هیچ نگرانی از این بابت ندارند.

مدیرکل نظارت بر انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار کرد: کانون خود را رقیب ناشران دیگر نمی‌داند، بلکه در کنار سایر انتشارات، کانون به نوجوان کمک می‌کند که بهترین بهره از ادبیات ببرد و حمایت‌گر نشرهایی باشد که سایر انتشارات توان انتشار آن را ندارند.

چاپ رمان‌های تالیفی بر ترجمه مقدم است

طارمی همچنین با بیان اینکه کانون با چاپ رمان‌های تالیفی نشان داده تالیف بر ترجمه ارجحیت دارد، به سراغ کارهای پژوهشی می‌رود، زیرا می‌داند این آثار سندی مرجع برای آیندگان به‌ویژه دانشجویانی است که در حوزه کودک و نوجوان کارهای تحقیقی انجام می‌دهند.

وی در این رابطه به انتشار ۱۰۰ رمان تالیفی در یک دهه گذشته توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اشاره کرد و ادامه داد: امروز نوجوان باید رمانی را مطالعه کند که با جهان زیست خود تطابق داشته باشد؛ زیرا این رمان‌ها بیش از ۱۴ چاپ را پشت سرگذاشته‌ است.

کانون از ظرفیت چهره‌های ادبی در استان‌ها حمایت می‌کند

تولید محتوای سالم مهم‌ترین هدف کانون پرورش فکری کودکان است

مدیرکل نظارت بر انتشارات کانون پرورش فکری در این رابطه نیز به انتشار ۲ هزار و ۵۰۰ جلد کتاب کودکی نامداران در نمایشگاه کتاب امسال اشاره کرد.

طارمی ادامه داد: نوجوان امروز دوست دارد با شخصیت‌های قهرمانان آشنا شود و ما در کانون نیز به دنبال این هستیم که نوجوانان را به عنوان مخاطبان اصلی خود، بهتر بشناسیم و براساس علاقه و نیازهای آن‌ها کتاب تالیف کنیم‌.

وی خاطرنشان کرد: در راستای تاکید جدی مدیرعامل کانون، تصمیم دارد در حوزه انتشار آثار مکتوب خود از ظرفیت‌های استان‌ها در دورترین شهرستان‌ها استفاده کند؛ زیرا معتقدیم وظیفه ذاتی کانون معرفی چهره‌های جدید در تمامی‌ها قشرها به جامعه ادبی است.

ضرورت مکتوب شدن ادبیات شفاهی هرمزگان

مدیرکل کانون و پرورش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان نیز در ابتدای این مراسم با تبریک روز کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: این نهاد ۶ دهه است که در حوزه کودک و نوجوان فعالیت دارد و آثار زیادی از نویسندگان معتبر و فرهیختگان این عرصه را به چاپ رسانده است.

پروین پشتکوهی، توسعه و ترویج کتاب‌خوانی میان کودکان و نوجوانان را از رسالت‌های مهم مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دانست که همواره در مراکز کانون از طریق فعالیت‌های کتاب‌محور فرهنگی، هنری و ادبی اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه کانون مکانی فرهیخته برای دوست‌داران حوزه ادبیات است، گفت: برای تغییر جامعه، انسان باید در ابتدا کتابخوان خوبی باشد و بتواند باورهایش را به سمت خوبی‌ها تغییر دهد تا بتواند جامعه را دگرگون کند.

مدیرکل کانون و پرورش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان با اشاره به جایگاه و نقش کتاب‌های کانون به عنوان محفلی امن در تغییر باورهای کودکان و نوجوانان افزود: برای انتخاب کتاب‌ها باید انتخاب درستی داشته باشیم؛ کتاب‌های کانون به دلیل محتوای غنی آن‌ها بهترین درس زندگی برای نوجوانان است.

پشتکوهی بر ضرورت مکتوب شدن ادبیات شفاهی این استان تاکید کرد و یادآورشد: کودکان و نوجوانان این استان ثروت‌های گرانبها و سرمایه‌های غنی برای کانون به عنوان محفلی امن هستند.

بخش پایانی این محفل ادبی به رونمایی از کتاب«پرژنیوم» و سخنان ریحانه جعفری نویسنده این اختصاص داشت.

تولید محتوای سالم مهم‌ترین هدف کانون پرورش فکری کودکان است

جعفری در خصوص رمان «پرژنیوم» گفت: این رمان به موضوع نوجوانی می‌پردازد که با ابتلایش به بیماری سرطان خون، آرامش خانواده چهار نفره‌شان به هم می‌ریزد.

وی بیان کرد: در این رمان موضوع بیماری را از منظر نوجوانی ۱۴ ساله، ادیب و اهل شعر و کتاب و خواهرش «پونه» که نوجوانی ۱۶ ساله‌ است و فردی تیزهوش و دانشجوی داروسازی است، در کنار مادر باردار و پدر مجروح جنگی‌اش ترسیم و تلاش کرده‌ام این موضوع را از منظر هر یک از این‌ها مورد بررسی روان‌شناسانه قرار دهم.

نویسنده کتاب «بابای پرنده من» با بیان اینکه مرغک کانون نمادی برای اعتماد سازی والدین برای خرید کتاب است، افزود: این اثر یک رمان رئال بوده و شخصیت‌های آن نیز زاییده تخیل نویسنده است.

جعفری به نوجوانان حاضر در این نشست ادبی توصیه کرد: کتاب‌ها را با دقت خوانده و کتاب خوب را زیاد بخوانید.

کتاب«پرژنیوم» صد و دهمین کتاب ریحانه جعفری است.

تولید محتوای سالم مهم‌ترین هدف کانون پرورش فکری کودکان است

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=16679

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *