امروز : ۸ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۴۳
صفحه نخست | پیشنهاد سردبیر | معرفی بام قشم

معرفی بام قشم

منتشر شده در ۱۹ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۴
بام قشم

به گزارش پایگاه خبری قشم؛ به نقل از برنا، بام قشم مجموعه‌ای از ارتفاعات سنگی است که همراه با چند مجموعه‌ دیگر در کنار هم قرارگرفته ‌اند. متأسفانه این مکان از جمله مکان‌های گردشگری شناخته شده و پربازدید نیست واین بسیار تأسف برانگیز است، زیرا زیبایی‌هایی که دراین منطقه چشمان شما را مسحورخواهد کرد تقریباً درهیچ کجای ایران یافت نخواهد شد. ما در این مقاله از آس چارتر قصد داریم تا شما را با بام قشم که یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌ های قشم است آشنا کنیم. علاوه بر بام قشم قصد داریم مکان‌های دیدنی نزدیک به بام قشم را نیزبه شما معرفی کرده و سفر به قشم را برای شما راحت‌ترو دلپذیرتر کنیم. با ما همراه باشید. شما می توانید از سایت آس چارتر بلیط تهران قشم رابه راحتی تهیه کنید و سپس سفرکنید.

تاریخچه بام قشم

بام قشم ازداستان‌های تاریخی نیز خالی نیست. به نظر می ‌رسد در سال‌های گذشته مردم زیادی به این منطقه به عنوان سکونتگاه موقت درهنگام گرما و شرجی شدن هوا نگاه می ‌کردند و به آب‌انباری که در سال‌های خیلی دور در این بام وجود داشته است پناه می ‌آوردند. علاوه برآن روستاهایی نیزدراین منطقه وجود داشته‌ اند که روستای کلات کشتارازمعروف ‌ترین آن‌ها است. باستان ‌شناسان دراین محوطه ابزارهای مختلفی را پیداکرده‌اند که نشان می ‌دهد عمرزندگی انسان در این مکان به بیش از ده‌‌ها هزارسال پیش برمی‌ گردد و حتی تا دوران پس ازاسلام نیززندگی دراین منطقه جریان داشته است. به ‌طوردقیق مشخص نیست که چرا دیگر، کسی دراین منطقه به‌ صورت دائمی زندگی نمی ‌کند، بااین ‌حال هنوز باقیمانده‌های حضور انسان‌ها دربام قشم واطراف آن به‌ صورت نامحسوس قابل ‌مشاهده است.

بام قشم در کنار دیگر مجموعه‌های سنگی و کوه‌های قرارگرفته در نیمه‌ی غربی جزیره قشم که اصطلاحاً به محدوده ژئوپارک معروف است قرار دارد. دراین مجموعه، مجموعه‌های دیگری نظیر دره‌ی ستاره‌ها، دره‌ی تندیس‌ها، برهوت، گنبد نمکی، دولاب، موزه ‌ی ژئوپارک و غیره وجود دارند وازجمله دیدنی‌ های قشم به‌ حساب می‌ آیند. بام قشم که در محدوده‌ی ژئوپارک قراردارد در حقیقت بین روستاهای طبل وسلخ قرار گرفته است. منطقه‌ای نسبتاً مرتفع که خود را از زمین‌های پست اطراف متمایز کرده است. آس چارتر به شما این امکان را می دهد تا به راحتی با کمترازسه دقیقه به صورت آنلاین ازسایت بلیط هواپیما مشهد قشم را رزرو نمایید.

آثارقدیمی دربام قشم

محقق‌ها ابزارهای مختلف سنگی در این منطقه پیدا کردند. ساطور، سنگ مادر، سوراخ‌ کننده، تراشه‌های لوالوا و سنگ‌های مادر دیسکی بخشی از این ابزارها بودند. در گذشته انسان‌ها برای شکار، کندن ریشه گیاهان و پوست حیوانات از این ابزارها استفاده می ‌کردند. قدمت این ابزارها بیشتراز۱۵۰ هزار سال قبل است و به دوره پارینه سنگی می‌ رسد. این ابزارها نشان می ‌دهند که اولین محل زندگی مردم در این جزیره در همین اطراف بود. تعدادی آثار از جنس سفال هم در این بام پیدا کردند که برای دوره پس از اسلام است.

شب های بام قشم

زیبایی‌های بام قشم به زمین و کوه‌های سنگی آن محدود نمی‌ شود. این بام در شب به بام عشق و آسمان پرستاره تبدیل می‌ شود. کمترمکانی در سراسر ایران وجود دارد که چنین آسمانی را در شب و در چنین آب‌ وهوایی در اختیار شما قراردهد. ستاره‌ها درآسمان آن ‌قدر به شما نزدیک ‌اند که براستی خیال می‌ کنید می ‌توانید آن‌ها را لمس کنید. بااینکه رسم است گردشگران و علاقمندان به ستاره‌ شناسی و رصد آسمان برای این منظوربه نقاط مرکزی و کویری ایران سفرکنند، ارتفاع بام قشم و آسمان آن نیز می ‌تواند گزینه بسیارمناسبی برای این کارباشد. یکی ازبرتری‌هایی که این مکان ازلحاظ ستاره‌ شناسی نسبت به نقاط کویری دارد این است که در فصول سرد سال نیز به دلیل شرایط آب‌ وهوایی امکان استفاده بیشتری دارد. شب‌های کویر درمواردی بسیارسرد و طاقت ‌فرسا است ولی شب‌های ارتفاع بام قشم آب ‌وهوای مطلوب ‌تری دارد.

مکان‌های دیدنی نزدیک به بام قشم

مکان‌های دیدنی نزدیک به آن در مجموعه ژئوپارک قراردارند همان ‌طورکه پیش ‌تر نام اکثراین مجموعه‌ها ذکر شد دراین قسمت تصمیم داریم دو نمونه از این مجموعه‌ها را به شما معرفی کنیم.

دره تندیس‌ها

این مکان همان ‌طورکه ازنامش پیداست، مجموعه‌ای سنگی و آهکی است که به دلیل اینکه درسال‌های بسیار دور بستر دریا بوده است به تدریج شکل‌های بسیار متنوع و زیبایی را به خود گرفته است که این شکل‌ها یا اصطلاحاً تندیس‌ها باعث شده‌اند این مکان به دره تندیس‌ها شناخته شود. این مجموعه که بازدید از آن برای تمام افراد رایگان است براستی بسیارمتحیرکننده و لذت‌بخش است و یکی ازمکان‌های دیدنی نزدیک به بام قشم به شمارمی ‌آید که بازدید از آن را به همه گردشگران توصیه می ‌کنیم.

دره ستارگان

دره ستارگان پدیده‌ای کاملاً طبیعی و در عین حال هنرمندانه،‌ یکی دیگر ازمکان‌های دیدنی نزدیک به بام قشم است که همان ‌طور که قبل اشاره شد در مجموعه ژئوپارک قراردارد. عقیده‌ی بومیان جزیره قشم براین است که این منطقه به دلیل سقوط برخی اجرام آسمانی نظیرستارگان بر روی زمین این اشکال متحیرکننده را به خود گرفته است و علاوه برآن افسانه‌هایی از حضوراجنه و ارواح در این منطقه گفته می ‌شود.

جاذبه‌های گردشگری بام جزیره قشم

دشتی زیبا که از فراز آن چشم اندازی فوق العاده بر ساحل شمالی و جنوبی جزیره وجود دارد. فلاتی پهناور با ارتفاع بیش از ۱۲۰ متر که در بخش مرکزی جزیره قشم واقع شده است. در دیواره آن لایه های متناوب مارن و ماسه سنگ (که بیانگر پیشروی و پسروی دریا در دوره های مختلف زمین شناسی می باشد) دیده می شود. بام قشم بیش از اینکه یک جاذبه زمین شناسی باشد، یک جاذبه چشم اندازی (زیبا شناختی) به شمارمی رود. ازبالای بام قشم می توان جنگل حرا، دره تندیس ها و خلیج فارس را از شمال و جنوب جزیره قشم مشاهده کرد که چشم اندازی بسیار زیبا و بی نظیررا دارد.

تصویر آسمان از بالای بام در روز و شب تماشایی است. روزها تابلویی از فلات‌ها را می ‌سازد که در پس ‌زمینه‌اش رنگ آبی خودنمایی می ‌کند. در شب هم ستاره‌ها مثل پولک‌های درخشان نورمی‌ دهند. هرکدام از بام‌های این منطقه داستانی از گذشته‌های دور دارد. می ‌شود ردی از زندگی مردم قدیم جزیره را دراین بخش دید. اهالی جزیره در روزهای گرم سال به نزدیکی بام دیدنی قشم می ‌آمدند و به‌عنوان سکونتگاه موقت از آن استفاده می ‌کردند. بعضی از روستاهای اطراف این بام از بین رفته است که یکی از روستاهای معروف، روستای کلات کشتار بود. درخرابه‌های اطراف این منطقه، فضاهایی شبیه به آغل و انبار پیدا کرده‌اند. آب‌انباری هم دربام جزیره است که در زمان گذشته آب لازم را ازآنجا تهیه می ‌کردند. آس چارتربهترین مرجع ارائه دهنده بلیط ارزان چارتری درمشهد می باشد.

بهترین زمان سفر به بام قشم

بهترین فصل سفربه قشم و مناطق مشابه آن نظیر جزیره کیش و یا شهرهای حاشیه‌ ی خلیج ‌فارس مانند بندرعباس و بوشهردراوایل بهارویا فصل پاییزوزمستان است. بااین‌حال با توجه به این ‌که فصل تابستان فصل موردعلاقه گردشگران برای سفراست توصیه می‌ کنیم بازدید ازمناطق گردشگری قشم یا دیدنی‌ های قشم بخصوص بام قشم را به اوایل صبح انتقال دهید تا از گرمای شدید هوا مصون بمانید. علاوه ‌بر این همان ‌طورکه قبل‌ تراشاره کردیم ازآنجایی ‌که در این منطقه‌ی نیمه بیابانی امکانات گردشگری و خرید وجود ندارد توصیه می ‌کنیم لوازم ضروری چنین بازدیدی را با خود به همراه داشته باشید. برای مثال عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، کلاه مناسب، و دوربین عکاسی خوب به همراه کفش مناسب می ‌تواند بسیار به شما کمک کند.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=10179

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *