امروز : ۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲۲:۱۴
صفحه نخست | پیشنهاد سردبیر | قشم شناسی، روستای شیب دراز

قشم شناسی، روستای شیب دراز

منتشر شده در ۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۱۱
شیب دراز

به گزارش پایگاه خبری قشم، روستای شیب دراز کمترین فاصله را با جزیره هنگام دارد و محل رفت‌وآمد گردشگران به جزیره هنگام است. علاوه بر آن، این روستا به واسطهٔ اینکه زیستگاه و محل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی است شناخته می‌شود و هرساله گردشگران زیادی از این روستا دیدن می‌کنند.

تخم گذاری لاک پشت ها:

از سال ۱۳۸۱ تا کنون بر اساس یک برنامه مستمر از سوی سازمان منطقه آزاد قشم، جامعه محلی جزیره به ویژه جوانان روستای شیب‌دراز با عنوان گروه «ناتوران خمیس» (محافظان لاک‌پشت) با گذراندن دوره‌های آموزشی، نقش زیادی در حفاظت از تخم این جانوران و کمک به بقای نسل آنها برعهده گرفته‌اند.

حفاظت از تخم لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی در سواحل روستای شیب‌دراز با ابتکار بیژن فرهنگ دره‌شوری مدیر سابق محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم و با هدف کمک به ماندگار شدن نسل این جانوران آغاز شد و از این رو می‌توان از وی به عنوان معمار محیط زیستی قشم در بخش‌های مختلف به ویژه در حوزه محافظت از تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی نام برد.

زمان تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی از اواخر اسفند تا پایان اردیبهشت است و در این مدت لاک‌پشت‌های ماده با خروج از دریا، وارد ساحل شیب‌دراز می‌شوند و به‌طور متوسط ۴۰ تا ۱۵۰ تخم می‌گذارند و آنها را در چاله‌هایی که حفر کرده‌اند پنهان می‌کنند.

سال ۱۳۸۸ طرح مدیریت اکوتوریسم و حفاظت از لاک‌پشت‌های پوزه‌عقابی در قشم به عنوان یکی از ۱۰ طرح برتر بنیاد توسعه و محیط زیست آسیای اقیانوسیه در ژاپن شناخته شد و در سال ۱۳۹۵ به عنوان یکی از طرح‌های اثرگذار محیط‌زیستی موفقبه دریافت جایزه از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور شد.

در بهمن ماه ۱۳۹۰، سایت شیب‌دراز با وسعت ۶۰ هکتار با حمایت برنامه تسهیلات محیط زیست جهانی و همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان اثر طبیعی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است.

جمعیت:

این روستا در دهستان سوزا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۶۱ نفر (۹۳خانوار) بوده‌است.

تنوع آبزیان: 

در ساحل شیب دراز آبزیان زیادی وجود دارد اما این آزیان فصل دارد هرکدوم از آبزیان در فصل خودش به ساحل شیب‌دراز می‌آیند آبزیانی که در تابستان می‌آیند مانند (تلال-خرچنگ-هامور-شیر ماهی-سفره ماهی- لاک‌پشت – گدیر-سنگ سر-) بیشتر وجود دارند و در زمستان آبزیانی همانند صافی، ماهی مرکب، کرفه-یوبو- سفره ماهی ازنوع گادوم-کوسه-)وجود دارد.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=9514

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات