امروز : ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۲۶
صفحه نخست | گردشگری | فعالیت ۱۱۰ اقامتگاه بوم‌گردی در قشم

فعالیت ۱۱۰ اقامتگاه بوم‌گردی در قشم

منتشر شده در ۲۷ دی ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۱۶

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از فعالیت ۱۱۰ اقامتگاه بوم‌گردی در بزرگ ترین جزیره ایرانی خلیج فارس خبر داد.

فعالیت ۱۱۰ اقامتگاه بوم‌گردی در قشم

به گزارش پایگاه خبری قشم، رستم گورانی روز چهارشنبه افزود: غنای میراث فرهنگی و گرانقدریِ موهبت های طبیعی و جغرافیایی در سرزمین کهن سال ایران و جزیره تمدنی قشم، دست کم بر ساکنان این مرز و بوم پوشیده نیست.

وی ادامه داد: ایرانیان و ساحل نشینان جزایر متعدد خلیج فارس از دیرینگی تمدن این جزیره و تحول آن در طول تاریخ آگاهند و به خوبی می دانند که در روزگار قبل از اسلام به این سرزمین «بنوکاوان»، «ابن کوان»، «برخت»، «ابرکافان» و «لافت» می گفتند که به تدریج این اسامی به فراموشی گرایید و نام های «کشم» و «قشم» متداول گشت.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم توضیح داد: واقعیت این است که قشم «جهانی» در یک مرز است، جهانی که دارای ۳۰ مکان طبیعی و بیش از ۲۰۰ محوطه تاریخی است.

گورانی با بیان اینکه جزیره قشم بزرگ ترین جزیره ایران است که در شمال غربی تنگه هرمز قرار دارد، گفت: همین ویژگی، اهمیت گردشگری آن را دوچندان کرده است.

وی با بیان اینکه سفر به جزیره قشم صرف نظر از استفاده های گوناگون، مانند بازدید از آثار تاریخی و استفاده از سواحل خلیج فارس، از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است، افزود: اقامتگاه های بوم گردی نگین خلیج فارس که ۹۵ درصد از آنها در غرب این جزیره قرار دارند با بهره گیری خردمندانه از منابع طبیعی و محیط زیست نقش مهمی در توانمندسازی جوامع محلی دارند و موجب توزیع متوازن گردشگران در سراسر این جزیره شده اند.

برگزاری دوره آموزشی قوانین و مقرارت و اداره اقامتگاه های بومگردی در قشم

وی گفت: مهم ترین تمایز مراکز اقامتی بوم گردی غرب این جزیره داشتن سبک سنتی با عناصر منحصر به فرد طبیعت و اقلیم نگین خلیج فارس است که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب و مالکان این مراکز را اصرار به داشتن این سبک زندگی کرده است.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از برگزاری دوره آموزشی قوانین و مقرارت مدیریت و اداره اقامتگاه های بومگردی این جزیره با حضور جمعی از متولیان حوزه گردشگری سرزمین عجایب هفتگانه خلیج فارس در روستای گردشگری سهیلی سرزمین آب و آفتاب خبر داد.

وی اضافه کرد: این اقامتگاه ها ضمن ارایه خدمات مناسب به گردشگران منطبق با فرهنگ و سنت جزیره قشم اداره می شوند و نقش مهمی در آشنایی آنها با تاریخ دیرینه جزیره بر عهده دارند.

به گفته گورانی، در اداره اقامتگاه ها، قوانین و مقررات، عوامل اقتصادی، عوامل اجتماعی- فرهنگی، عوامل محیط بومی و نیروی انسانی به عنوان پنج محور اصلی به شمار می روند و دوره آموزشی قوانین و مقرارت مدیریت و اداره اقامتگاه های بومگردی نیز با هدف ارتقای کیفیت خدمات ارایه شده به گردشگران برگزار شد.

وی تصریح کرد: هدف ما تنها توسعه کمی اقامتگاه‌های بومگردی نیست بلکه توسعه کیفی، آموزش اصولی و نظارت صحیح از جمله برنامه هایی است که برای این حوزه در دست اجرا است.

خرید صنایع دستی بانوان هنرمند قشم هم از دیگر امتیازات سفر به این جزیره است

مردم ایران زمین همه ساله در ایام مختلف با سفر به جزیره قشم به عنوان سرزمین زیبایی‌ها از شگفتی‌های عالم خلقت در قالب سایت‌های مهم گردشگری قشم همچون طولانی ترین غار نمکی جهان، دره ستاره‌ها، دره و تنگه چاهکوه، دره تندیس‌ها، موزه ژئوپارک، چاه‌های تلا و بادگیرهای بندر تاریخی لافت، جزایر ناز، سواحل زیبا، سایت تخم‌گذاری لاک پشت‌های پوزه عقابی، جنگل‌های دریایی حرا، خلیج دلفین‌های هنگام، غارهای خوربس، بام قشم و دهها پدیده دیگر زمین شناختی دیدن می‌کنند.

ارتباط با مردمان شریف و میهمان دوست جزیره قشم، استفاده از خانه‌ های بوم گردی در روستاهای هدف گردشگری، بازدید از موزه لنج سازی گوران، استفاده از سواحل زیبا، خرید از بازارها و مجتمع‌ های تجاری، استفاده از مدارس غواصی برای تماشای شگفتی‌ های زیبای زیر آب، شنا در سواحل و بهره بردن از ورزش‌ های مختلف آبی به همراه خرید صنایع دستی بانوان هنرمند جزیره هم از دیگر امتیازات سفر به این جزیره شگفتی‌ ها است.

سفر به قشم از سه مسیر هوایی (فرودگاه بین‌المللی قشم)، زمینی (سفر با خودروهای شخصی و عمومی از طریق بندر پهل بندرعباس به بندر لافت جزیره قشم توسط شناورهای لندینگ کرافت) و دریایی (از بندر شهید حقانی بندرعباس به بندر شهید ذاکری شهر قشم) امکانپذیر است.

جزیره زیبای قشم با فرصت های عالی تجاری، دارای مساحتی ۲.۵ برابر بزرگتر از سنگاپور و بحرین می باشد.

این جزیره با سواحل آرام و پوشیده از شن های طلایی و غروب منحصر به فرد به عنوان نگین خلیج فارس شناخته می شود.

جزیره قشم با وسعت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از تنگه هرمز به موازات ساحل جنوبی ایران به طول ۱۳۵ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر از توابع استان هرمزگان است و ۳۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد.

شهرستان قشم شامل جزیره‌ های قشم، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در میان آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=19826

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *