امروز : ۴ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۱۳
صفحه نخست | اجتماعی | فروش سیگار الکترونیکی ممنوع است

فروش سیگار الکترونیکی ممنوع است

اخبار :
منتشر شده در ۷ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۲۹

خرید، فروش و واردات سیگار الکترونیک ممنوع است و هیچ مرکزی، حتی مراکزی که به شکل خاص برای فروش محصول دخانی دایر شدند، اجازه فروش سیگار الکترونیک را ندارند.

فروش سیگار الکترونیکی ممنوع است
به گزارش پایگاه خبری قشم، ماشاءالله مریدی رئیس مرکز بهداشت شهرستان بندرعباس امروز اظهار کرد: افزایش تعداد برندهای سیگار و تنباکوی قلیان و همچنین کاربرد عطر و طعم در محصولات دخانی، افزایش تنوع، جذابیت، تاثیر بر قدرت انتخاب افراد برای خرید این کالای‌ آسیب‌رسان باعث افزایش مصرف سیگار الکترونیکی شده است.
دکتر ماشاءالله مریدی گفت: وی با تاکید بر اینکه مصرف دخانیات مهم‌ترین عامل مرگ‌های قابل پیشگیری است، اظهار کرد: دود تنباکو و سیگار حاوی بیش از ۷۰۰۰ هزار ماده شیمیایی است که سمیت بیش از ۴۰۰ نوع آن و سرطان‌زایی بیش از ۷۰ نوع این مواد شیمیایی به اثبات رسیده است.
ترکیبات معطر، علاوه بر تاثیری که بر جذابیت و افزایش گرایش افراد به مصرف دارد، با ایجاد ترکیبات حلقوی سرطان‌زا در فرایند سوختن، تاثیر بیماری زایی این محصولات را به مراتب افزایش می دهد.
هر وعده قلیان معادل مصرف ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ سیگار است.
مریدی با اشاره به عدم آگاهی کامل مردم از مضرات مصرف دخانیات و خصوصا قلیان، این موضوع را عاملی برای افزایش مصرف مواد دخانی، بخصوص قلیان دانست و تاکید کرد: مصرف قلیان، دروازه ورود به مصرف سیگار برای نوجوانان و جوانان است.
مریدی با اشاره به افزایش مصرف سیگارهای الکترونیک در میان افراد، تاکید کرد: ذکر این نکته ضروری است که خرید، فروش و واردات سیگار الکترونیک ممنوع است و هیچ مرکزی، حتی مراکزی که به شکل خاص برای فروش محصول دخانی دایر شدند، اجازه فروش سیگار الکترونیک را ندارند.
متاسفانه تمام محصولات الکترونیکی دخانی به شکل قاچاق وارد می‌شود.
در این محصولات عمدتا از نیکوتین، گلیسیرین و حجم عظیمی از مواد معطر سرطان‌زا استفاده می‌شود.

مریدی افزود: نیکوتین به عنوان یک ماده سمی و اعتیادزا سبب می‌شود فرد در کنار سیگار الکترونیک از سایر محصولات دخانی هم استفاده کند؛ چرا که این وابستگی در فرد ایجاد می‌شود و با تجزیه و تغییر شکل مواد شیمیایی موجود در این ترکیبات در اثر واکنش الکتریکی، حجم عظیمی دود همراه با مقادیر زیادی مواد خطرناک و سرطانزا از جمله پروپیلن آلفا گلایکول ساطع می‌شود.

به گفته وی، تحقیقات نشان داده است که بیش از ۸۰ درصد افرادی که سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند، مصرف همزمان سیگار را هم دارند و اینگونه نیست که اگر کسی سیگار الکترونیک بکشد دیگر سیگار مصرف نکند؛ زیرا بعد از مدتی سیگار الکترونیک وابستگی روانی و جسمی فرد به سیگار را تامین نمی‌کند.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=23886

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *