امروز : ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۱۲
صفحه نخست | اجتماعی | صدور دستور قضایی برای حفاظت از بزرگترین غار نمکی جهان

صدور دستور قضایی برای حفاظت از بزرگترین غار نمکی جهان

منتشر شده در ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۰:۵۲
صدور

به گزارش پایگاه خبری قشم؛ علی صالحی در خصوص صدور دستور قضایی، گفت: ژئو پارک قشم به عنوان تنها ژئو پارک منطقه خاورمیانه و همچنین غار نمکدان به عنوان بزرگترین و طولانی‌ترین غار نمکی جهان ، میراثی ارزشمند برای آیندگان و سرمایه‌ای برای کشور محسوب می‌شوند که نیازمند مراقبت و حفاظت هستند.

صالحی افزود: طبق مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان با اکثریت آرا، صدور هرگونه عملیات اجرایی و فعالیت در محدوده ژئو پارک قشم و غار نمکدان متوقف می‌شود و از همین امروز این مصوبه به دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قشم جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

وی گفت: ثبت جهانی ژئوپارک قشم در یونسکو افتخاری بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران و خصوصا استان هرمزگان است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با بیان اینکه حفظ این میراث گران بها وظیفه همگانی است، افزود: جلوگیری از واگذاری‌های غیرکارشناسی و غیر مسئولانه اراضی پرورش میگو در حریم این ژئو سایت و ممانعت از ادامه عملیات اجرایی در محدوده غارنمکدان مطالبه همه دلسوزان است.

صالحی گفت: دستگاه قضایی استان هرمزگان در راستای حمایت از تولید اقدامات موثری را در دستور کار قرار داده است و حمایت از سرمایه گذاری مشروع و در چارچوب قانون را با جدیت دنبال خواهد کرد.

وی با تاکید بر حفظ حقوق سرمایه گذارانی که در پروژه‌های پرورش میگو در این اراضی سرمایه گذاری کرده اند، گفت:باید میزان خسارت به سرمایه گذاران مشخص شود و اقدامات لازم برای جبران خسارات و یا اختصاص زمین مناسب در محلی دیگر و خارج از محدوده ژئو پارک صورت پذیرد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان گفت: در روند واگذاری‌ها در جزیره قشم باید توجه به دسترسی مردم و حفظ جاذبه‌های طبیعی و گردشگری مورد توجه قرار گیرد و عدم توجه به حقوق عامه در برخورداری از دریا به عنوان یک نعمت الهی به هیچ عنوان قابل قبول نخواهد بود و دستگاه قضایی استان هرمزگان با قاطعیت و بدون هیچ اغماضی با متجاوزان به حریم دریا و تضییع کنندگان حقوق بیت المال برخورد خواهد کرد.

صدور

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=3019

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *