امروز : ۴ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۶:۱۱
صفحه نخست | اجتماعی | شوراهای اسلامی روستاها هرچه سریع‌تر نسبت به انتخاب دهیار اقدام کنند

شوراهای اسلامی روستاها هرچه سریع‌تر نسبت به انتخاب دهیار اقدام کنند

منتشر شده در ۵ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۸
شوراهای

به گزارش پایگاه خبری قشم؛ به نقل از ایرنا، امیر حبیبی، مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری هرمزگان روز جمعه در خصوص روند انتخاب دهیار، افزود: دهیاری های کشور بر اساس شاخص های درآمد، جمعیت، وسعت روستا، مرکز دهستان یا بخش و روستای گردشگری توسط وزارت کشور بین یک تا ۶ ، درجه بندی می‌شوند که بر همین اساس نیز قوانین و دستور العمل‌های برای آنان وضع شده که رابطه مستقیمی با انتخاب دهیار دارد.

وی با بیان اینکه روستاهای پایین یکهزار نفر جمعیت می‌توانند دهیار پاره وقت داشته باشند، بیان داشت: شورای روستاهای بالاتر از این جمعیت باید دهیار تمام وقت انتخاب و منصوب کنند.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری هرمزگان اظهارداشت: دهیاران تمام وقت باید در زمان عهده داری مسوولیت در محل خدمت ساکن باشند و همزمان به کار دولتی و رسمی دیگری اشتغال نداشته باشند.

حبیبی با بیان اینکه مدرک تحصیلی اشخاص منتخب نیز باید باتوجه به درجه دهیاری مدنظر قرار گیرد، تاکید کرد: در این مورد به طور حتم شوراها رعایت دستورالعمل را مدنظر قرار دهند و از انتخاب افراد با مدارک تحصیلی پایین تر خودداری کنند، چرا که میزان تحصیلات می‌تواند در میزان بهره گیری از آموزش‌های درنظرگرفته شده برای دهیاران و نحوه عملکرد آنان بسیار تاثیرگذار باشد.

وی تخصص و تعهد را ۲ شاخص مهم و لازم برای اداره روستا عنوان کرد و بیان داشت: در این سال‌ها شاهد عملکرد دهیاران بوده ام و بی شک آن هایی خواسته و توانسته اند برای روستاییان کارهای مهم و زیربنایی انجام دهند که هر ۲ شاخص تخصص و تعهد را دارا بوده اند.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری هرمزگان تصریح کرد: برای دهیاری های درجه یک و ۲ مدرک تحصیلی دیپلم، برای دهیاری های درجه سه و چهار مدرک تحصیلی فوق دیپلم و برای دهیاری های درجه پنج و ۶ مدرک تحصیلی لیسانس الزامی است.

وی بیان کرد: شوراهای اسلامی روستاها می توانند برای دهیاری های درجه سه و چهار در صورتی که فردی با مدرک تحصیلی کاردانی وجود نداشته باشد از افرادی با مدرک دیپلم و یک سال سابقه دهیاری و یا ۲ سال سابقه کاری در دستگاه های اجرایی و برای دهیاری های درجه پنح و ۶ اشخاصی با مدرک تحصیلی کاردانی و یک سال سابقه دهیاری و یا ۲ سال سابقه کار در دستگاه های اجرایی استفاده کنند.

وی اظهار داشت: در این زمینه بخشداران بر کنترل شرایط احراز سمت اشخاصی که از سوی شوراهای اسلامی روستاها به عنوان دهیار انتخاب می شوند، نظارت دارند.

حبیبی یادآورشد: افراد شاغل در دستگاه های اجرایی می‌توانند به درخواست شوراهای اسلامی و از طریق بخشداری به دستگاه مربوط درخواست داده شده، به عنوان دهیار مامور به خدمت شوند.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری هرمزگان تاکید کرد: شوراها در انتخاب اشخاص برای سمت مهم دهیاری هرچه سریع‌تر اقدام کنند تا امورها در روستاها مختل نشود.

وی ابراز امیدواری کرد: بهتر است مسائل قومی و فامیلی کنار گذاشته شده و عملکرد اشخاص ملاک باشد و در این زمینه اشخاصی که در سمت دهیاری مشغول به کار بوده و از حسن شهرت و عملکرد خوبی برخوردار بوده و تجربه و سابقه مناسبی دارند، درنظر گرفته شوند.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=6752

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *