امروز : ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۱۸
صفحه نخست | پیشنهاد سردبیر | ۳۰۰ دریانورد در وبینار آموزشی سوانح دریایی در بندر شهیدرجایی شرکت کردند

۳۰۰ دریانورد در وبینار آموزشی سوانح دریایی در بندر شهیدرجایی شرکت کردند

منتشر شده در ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۷
سوانح دریایی

به گزارش پایگاه خبری قشم؛ به نقل از ایرنا، اسماعیل مکی‌زاده روز یکشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: با توجه به اینکه طبق آمار سوانح دریایی بعد از موتور لنج ها این نوع شناورها تعداد بیشتری از سوانح را به خود اختصاص می‌دهند و با توجه به افزایش تردد مسافران در ایام نوروز وبینار آموزشی سوانح دریایی به مدت ۲ ساعت ویژه دریانوردان برگزار گردید.

وی با اشاره به بررسی و تحلیل نهایی سوانح دریایی سال گذشته بیان داشت: تحلیل ها نشان می‌دهد آتش‌سوزی و آبگرفتگی بیش از نیمی از سوانح دریایـی در استان هرمزگان را به خود اختصاص داده است، به همین دلیل در دوره آموزشی درس‌های آموختنی و علل ریشه‌ای سوانح مختلف مربوط به شناورهای فلزی به ویژه لندینگ کرافت‌ها و شناورهای مسافری در حال عبور در آب‌های استان مورد بررسی قرار گرفت.

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان افزود: آمار تحلیلی از سوانـح استان براساس نوع سانحه و نوع شناور، انتخاب شناورهای حادثه خیز استان و مناطق پرحادثه، آنالیز دلایل عمده به روز سوانح برای شناورهای پرحادثه و ارائه راهکارهای علمی برای جلوگیری از بروز سوانح و نحوه واکنش سریع به اضطرارهای دریایی از دیگر موضوعات تدریس شده در این وبینار بود.

مکی‌زاده ادامه داد: با افزایش دانش دریانوردان و رویکرد کاهش بروز سوانـح دریایی در هرمزگان در سال جاری، نکات کاربردی و آموختنی از سوانح به وقوع پیوسته احصا و گردآوری شده و برگزاری دوره‌های آموزشی برای جامعه هدف در قالب سرفصل آموزشی فوق‌العاده سوانح دریایی در دستور کار معاونت دریایی این اداره کل قرارگرفته است.

وی یادآور شد: کمیته بررسی سوانح اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با مطالعه دقیق بر ۲۶ سانحه بوقوع پیوسته در سال گذشته، همواره تلاش دارد با ریشه یابی حوادث و بازنگری ساختارها و انجام اقدامات اصلاحی مؤثر، تمهیدات لازم در راستای افزایش ضریب ایمنی دریانوردی، ایمنی جان انسان‌ها و حفاظت از تاسیسات و محیط زیست دریایی را اتخاذ کنند.

حدود ۱۳۰ هزار نفر در ایران به فعالیت دریانوردی مشغول هستند که سهم هرمزگان یک چهارم از این جمعیت یعنی حدود ۳۳ هزار نفر است.

مرکز آموزش اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با برخورداری از اماکن استاندارد آموزشی کانونی برای ارائه آموزش های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای در رشته های دریایی عملیات بندری، فنی و مهندسی، رایانه، زبان و سایر دوره های مرتبط است.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=12637

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *