امروز : ۹ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۶:۱۴
صفحه نخست | اقتصادی | استقرار صدها سازه زیستگاه مصنوعی در آبهای قشم

استقرار صدها سازه زیستگاه مصنوعی در آبهای قشم

منتشر شده در ۱۹ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۴۶

به گزارش پایگاه خبری قشم، با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران و جمعی از مسئولین و جامعه صیادی و در راستای مصوبات سفر ریاست محترم جمهور به هرمزگان و با حمایت دولت سیزدهم، تعدادی سازه زیستگاه مصنوعی در آبهای شهرستان قشم مستقر شد.

حسینی رییس شیلات ایران امروز در حاشیه این اقدام، اظهار کرد: روش های متفاوتی به منظور احیاء و بازسازی ذخائر آبزیان وجود دارد که ایجاد زیستگاه مصنوعی یکی از راههایی است که در بازسازی و احیاء مجدد آبزیان در دریا نقش بسزایی دارد که خوشبختانه دولت مردمی نگاه ویژه به این مهم دارد.

 وی افزود: در سفر ریاست محترم جمهوری به استان هرمزگان در دی ماه  ۱۴۰۰، پروژه ایجاد زیستگاه های مصنوعی دریایی و تقویت یگان حفاظت منابع آبزیان با هدف بازسازی ذخائر آبزیان مصوب شد و با پیگیری های  مجموعه شیلات  و دستور استاندار با جذب اعتبار لازم ، فاز اول این پروژه با ساخت ۱۵۰۰ سازه جهت ایجاد زیستگاه مصنوعی آبزیان در شهرستان های بندرلنگه، قشم و جزیره کیش تعیین و به مرحله اجرا رسید.

رییس شیلات ایران با بیان اینکه ایجاد زیستگاه های مصنوعی حرکتی زیرساختی برای توسعه اقتصاد دریامحور است، تصریح کرد: فاز دوم ایجاد زیستگاه مصنوعی برای اولین بار در شرق استان (شهرستان های سیریک و جاسک) نیز با هدف ساخت و استقرار ۳۵۰۰ سازه در آب های شهرستان های مذکور شروع شده است.

در ادامه مدیرکل شیلات هرمزگان تصریح کرد :استقرار سازه های زیستگاه مصنوعی به دنبال درخواست های جامعه صیادی و به همت دولت مردمی پس از انجام مطالعات مکان یابی و ارائه گزارش توسط پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان و اخذ مجوزهای لازم از اداره بنادر و دریانوردی استان و اداره حفاظت محیط زیست، سازه ها در دریا استقرار می یابد.

مسعود  بارانی افزود: بهبود تنوع زیستی، امکان صید مستمر از دریا، زمینه‌سازی اشتغالزایی بیشتر و پایدار، رونق صنایع جانبی، امکان تجدید نسل و بهره‌برداری مداوم و پایدار آبزیان، افزایش میزان صید و درآمد سالانه و در نتیجه بهبود وضعیت معیشتی صیادان، حفظ و ارتقای جایگاه آبزیان، بهبود زمینه‌های صادرات و ارزآوری و بازسازی ذخایر آبزیان از دیگر اهداف احداث و استقرار سازه‌های زیستگاه مصنوعی است.

وی افزود:  راستای اجرای فاز دوم نیز، مطالعات مکان یابی برای اجرای زیستگاه در شهرستان جاسک توسط پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان انجام  و مطالعات مکان یابی در شهرستان سیریک نیز در حال انجام است.

بارانی، ساخت سازه های مورد نظر فاز دوم جهت استقرار در شرق استان نیز توسط پیمانکار شروع شده و تاکنون تعداد ۸۰۰ سازه ساخته شده است که استقرار سازه ها در دریا به زودی شروع خواهد شد.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=16527

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *