امروز : ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۴۲
صفحه نخست | اقتصادی | نصب دستگاه شتاب‌نگار در ۱۰نقطه لرزه‌خیز هرمزگان

نصب دستگاه شتاب‌نگار در ۱۰نقطه لرزه‌خیز هرمزگان

اخبار :
منتشر شده در ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۰۷

 مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان از نصب و توسعه ۱۰ ایستگاه شتاب‌نگار نسل جدید در ۱۰ نقطه لرزه خیز استان خبر داد.

نصب دستگاه شتاب‌نگار در ۱۰نقطه لرزه‌خیز هرمزگان

به گزارش پایگاه خبری قشم، مهرداد حسن‌زاده روز پنجشنبه با اعلام این خبر به رسانه‌ها، با بیان اینکه اندازه‌گیری اولیه حرکت زمین در اثر زلزله، توسط دستگاه شتاب‌نگار ثبت می‌شود، اظهار کرد: بر همین مبنا، توسعه و به‌روزرسانی ایستگاه‌های شتاب‌نگار برای استان بسیار با اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه هرگونه اقدامی در جهت مطالعه زمین‌لرزه‌ها و طرح‌های پیشگیرانه در برابر زلزله متکی به شبکه‌های شتاب‌نگاری و لرزه نگاری است، گفت: با مطالعه زلزله‌های گذشته و گسل‌های موجود در مناطق مختلف استان و اطلاعات ثبت شده توسط دستگاه‌های شتاب‌نگار، شهرهای مختلف استان را از لحاظ میزان خطر لرزه‌ خیزی در پهنه با خطر لرزه خیزی زیاد قرار داده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان اظهار کرد: نکته مهم در پهنه‌بندی خطر زلزله این‌است که پهنه‌های خطر زلزله براساس میزان شتاب زلزله از هم تفکیک پیدا می‌کنند و این امر اهمیت شتاب زلزله و ایستگاه‌های شتاب‌نگاری را روشن می‌سازد.

حسن‌زاده با تاکید بر اینکه در استان گسل‌های لرزه‌زا و مهمی وجود دارد، اظهار کرد: اصلی‌ترین گام برای بررسی این گسل‌ها به غیر از مطالعات زمین‌شناسی، مطالعات شتاب‌نگاری ولرزه نگاری است که باید با تعداد زیادی دستگاه ‌شتاب‌نگار رفتار لرزه‌ای این گسل‌ها بررسی شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان، با اشاره به توسعه ایستگاه شتاب‌نگاری در استان تاکید کرد: با نصب شتابنگار در تمام نقاط مدنظر، گام بعدی راه‌اندازی اتاق مانیتورینگ در استان هرمزگان است، تا بدانیم که کدام منطقه و ناحیه و یا بخشی از شهر بر اثر این زلزله بیشترین خسارت به آن وارد شده است، بر اساس این اطلاعات ارسالی نیروهای امدادی، به مناطقی اعزام خواهند شد که بیشترین میزان خسارت به آن وارد شده است.

وی با تاکید بر لزوم توجه به مطالعات رفتارنگاری لرزه‌ای شریان‌های حیاتی استان در زمان زلزله، گفت: بنادر، پل‌های بزرگ، خطوط انتقال نفت و گاز،نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها در هنگام زلزله در صورتی که تخریب شوند، می‌توانند خسارات زیادی را به بار بیاورند؛ از این رو حتما باید مجهز به دستگاه‌های شتاب‌نگار شوند تا با استفاده از این دستگاه‌ها رفتار لرزه‌ای آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد و ثبت این داده‌ها می‌تواند در طرح‌های مقاوم‌سازی و ساخت و سازهای مشابه موثر باشد.

مدیرکل بحران هرمزگان با بیان فرآیند تکمیل پازل نصب دستگاه‌های شتاب‌نگار و تامین‌مالی در استان در دستورکار است گفت: همچنین با کمک «پایش سامانه پاسخ سریع» امکان تصویرسازی از وضعیت شهر قبل، حین و پس از وقوع زلزله بزرگ را برای نیروهای مدیریت بحران شهر استان فراهم می‌شود.

استان هرمزگان دارای ۲۳ ایستگاه شتاب‌نگار نسل جدید و ۳۳ ایستگاه شتاب‌نگار دیجیتال است که با نصب و آماده‌سازی زیر ساخت این ۱۰ ایستگاه شمار ایستگاه‌های شتاب‌نگار استان به ۶۶ ایستگاه خواهد رسید؛ همچنین قرار است بهار آینده ۶ ایستگاه در غرب هرمزگان نیز به شتاب‌نگار مجهز شود.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=22027

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *