امروز : ۳ مرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲۱:۲۷
صفحه نخست | اقتصادی |  تراز تجاری قشم مثبت ۲۶۹ میلیون دلار شد

 تراز تجاری قشم مثبت ۲۶۹ میلیون دلار شد

منتشر شده در ۶ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۱۸

مدیر گمرک سازمان منطقه آزاد قشم از تراز تجاری مثبت ۲۶۹ میلیون دلاری این منطقه آزاد از ابتدای امسال تا پایان دی ماه خبر داد.

 تراز تجاری قشم مثبت ۲۶۹ میلیون دلار شد

به گزارش پابگاه خبری قشم، محسن رضایی فر همزمان با ۶ بهمن (۲۶ ژانویه) روز جهانی گمرگ اظهار کرد: از ابتدای سال بیش از ۴۱۲ میلیون دلار صادرات و صادرات مجدد در منطقه آزاد قشم صورت گرفته است.

وی ادامه داد: از این میزان بیش از ۳۱۵ میلیون و ۸۷۹ هزار دلار مربوط به عملکرد حوزه صادرات از محل تولید در منطقه آزاد قشم به خارج از کشور است.

به گفته مدیر گمرک سازمان منطقه آزاد قشم؛ همچنین از ابتدای امسال تا پایان دیماه، بیش از ۹۵ میلیون ۱۷۳ هزار دلار صادرات مجدد در این منطقه آزاد انجام شده است.

رضایی فر با اشاره به واردات قطعی ۱۴۶ میلیون و ۲۹۰ هزار دلاری از ابتدای سال جاری، افزود: تراز تجاری منطقه آزاد قشم در این مدت به مثبت ۲۶۹ میلیون دلار رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری میزان صادرات از محل تولید به خارج از کشور و صادرات مجدد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به ترتیب ۸۸ و ۲۴۰ درصد رشد داشته است.

مدیر گمرک سازمان منطقه آزاد قشم در پایان گفت: اصلی ترین شرکای تجاری منطقه آزاد قشم کشورهای امارات متحده عربی، عمان، سومالی، قطر، هنگ کنگ، عراق و سریلانکا هستند و قیر نفت، سیمان پاکتی، سیگار، ادکلن و ماهی خشک مهمترین محصولات صادراتی این منطقه را تشکیل می دهند.

 جزیره زیبای قشم مشرف به تنگه هرمز و مجرای ورودی به خلیج فارس و دریای عمان است

این جزیره که بزرگ‌ ترین جزیره خلیج فارس است، به دلیل مجاورت با اقیانوس هند، وجود منابع نفت و گاز و واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی و تجهیزات فرا ساحلی و برخورداری از تسهیلات بندری برای کشتی‌ های بزرگ (در رده پاناماکس) یکی از راهبردی ترین جزایر ایران و خلیج فارس است.

از سوی دیگر، ویژگی‌ های طبیعی و تاریخی این جزیره، باعث شده قشم به یکی از مقاصد گردشگری اصلی در ایران تبدیل شود.

منطقه آزاد تجاری – صنعتی قشم، حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع از این جزیره را شامل می‌ شود

این منطقه به دلیل قرارگیری در نقطه‌ ای کلیدی از کریدور ترانزیتی شمال – جنوب، دسترسی به کریدور پروازهای بین‌المللی شرق – غرب و تسهیلات بندری آن، که به نوعی مکمل بندر شهید رجایی است، نقش پررنگی در تجارت و بازرگانی جهانی دارد.

اهداف و محورهای اصلی فعالیت‌ های این منطقه آزاد تجاری – صنعتی شامل توسعه و گسترش صنعت ترانزیت و حمل و نقل، گسترش تجارت و خدمات تجاری، صنایع انرژی‌ بر، صنایع بیوتکنولوژیک و منابع دریایی، صنایع گردشگری، شیلات و صید صنعتی، خدمات پشتیبان نفت و پارک‌ های انرژی است.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=20298

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات