امروز : ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۴۵
صفحه نخست | اجتماعی | تامین دارو برای بیماران مبتلا به «سی اف» در استان هرمزگان

تامین دارو برای بیماران مبتلا به «سی اف» در استان هرمزگان

اخبار :
منتشر شده در ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۴۵

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از تامین دارو برای ۷۲ بیماران مبتلا به «سی اف» یا «سسیتیک فایبروزیس» در استان هرمزگان تا چند روز آینده خبرداد.

تامین دارو برای بیماران مبتلا به «سی اف» در استان هرمزگان

به گزارش پایگاه خبری قشم، حامد فلاح با اشاره به اینکه در هرمزگان ۷۲ نفر به بیماری CF مبتلا هستند، اظهار کرد: «پانکراتین» دارویی است که مکمل آنزیم‌های لوزالمعده برای هضم چربی‌ها و کربوهیدرات‌هاست.

تامین داروی بیماران CF یا «سسیتیک فایبروزیس»

وی افزود: بیماران CF یا «سسیتیک فایبروزیس» که به طور مادرزادی انسداد مجرای لوزالمعده دارند، این آنزیم را ندارند؛ بنابراین این دارو برای هضم مواد غذایی که بیماران مصرف می‌کنند حیاتی است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان گفت: برند اصلی داروی این بیماری، «کرئون» و برندی آلمانی است که در حال حاضر موجودی آن در کشور صفر است. داروی کرئون آخرین بار بهمن‌ماه در کشور توزیع شد و بخشی از آن نیز به استان هرمزگان اختصاص یافت.

فلاح افزود: برند ایرانی این دارو با نام تجاری «کرئوفورت»، دارویی عارضه‌دار است و عوارض گوارشی ایجاد می‌کند بنابراین چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

برند دیگر این دارو با نام تجاری «پنگرول» که آلمانی است درحال حاضر در کشور توزیع شده و سهمیه هرمزگان نیز ظرف چند روز آینده در استان توزیع خواهد شد.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=22021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *