امروز : ۳ مرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۴۱
صفحه نخست | اقتصادی | بهسازی راه دسترسی به سد جگین بشاگرد آماده افتتاح شد

بهسازی راه دسترسی به سد جگین بشاگرد آماده افتتاح شد

اخبار :
منتشر شده در ۴ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۵۸

 مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: عملیات علاج بخشی و بهسازی راه دسترسی به سد جگین منطقه بشاگرد آماده افتتاح در سفر دور دوم رئیس جمهور به استان است.

بهسازی راه دسترسی به سد جگین بشاگرد آماده افتتاح شد

به گزارش پایگاه خبری قشم، جمشید عیدانی با اعلام این خبر افزود: این پروژه شامل احداث و بهسازی راه دسترسی به تاج سد جگین و حفاظت سازه‌های هیدرولیکی پائین دست سد است.

وی بیان کرد: احداث و بهسازی راه دسترسی به تاج سد جگین برابر با ۲ هزار و ۸۵۰ متر طول داشته و طرح با استفاده از حداکثر ظرفیت‌های موجود و مصالح منطقه، تعریف شده است.

این مسوول یادآورشد: علاوه بر اصلاح جاده، ایجاد سازه ‌ای رسوب‌گیر سد (Check dam) در حوضه‌های آبریز دارای آورد رسوب بالا در دستورکار این پروژه به‌منظور جلوگیری از ورود رسوبات به دریاچه و همچنین جلوگیری از تخریب راه دسترسی قرار دارد.

عیدانی با اشاره به اینکه عملیات عمرانی این طرح به‌طور کامل پایان یافته است، ادامه داد: انتقال و کاشت تعداد ۲۵ عدد بنچ مارک در طول مسیر، نقشه‌برداری و برداشت توپوگرافی اولیه، ریزش‌برداری و بازگشایی مسیر عبور، تاج سد، احداث جاده انحرافی در قطعه یک به‌طول تقریبی یک‌هزار و ۷۰۰ متر، خاک‌برداری در قطعه یک به مقدار ۱۶۸ هزار مترمکعب، خاک‌برداری قطعه ۲ تا چهار پروژه با حجم تقریبی ۸۵ هزار مترمکعب، ریزش برداری، بازگشایی و تسطیح جاده دسترسی به پروژه به‌طول تقریبی ۲ هزار ۵۰۰ متر، احداث کانال جمع‌آوری رسوب و آب به‌طول یک‌هزار و ۳۰۰ متر و همچنین اجرای خشکه چینی بالادست کانال پنج‌هزار و ۲۰۰ مترمکعب از مهم‌ترین مراحل اجرای این طرح است.

سد جگین نخستین سد بتنی غلتکی ایران

وی اظهار کرد: محدوده مجاور به راه دسترسی و همچنین بدنه این سد غلتکی در اثر تشکیلات زمین شناسی دچار برخی تخریب‌ها شده، که برای تداوم دسترسی به تاج سد و همچنین حفاظت از سازه‌های هیدرولیکی آن، نیاز به علاج بخشی و بهسازی داشت.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان، با اشاره به اینکه سد جگین در منطقه بشاگرد و در فاصله ۱۰۷ کیلومتری شمال شرقی جاسک برروی رودخانه جگین ساخته شده است، اظهار کرد: این سد علاوه بر تامین نیاز اراضی پایین دست، تامین آب شهر جاسک و بشاگرد را برعهده دارد.

سد جگین به عنوان نخستین سد بتنی غلتکی ایران، در ۱۰۷ کیلومتری شـمـال شـرقـی بندر جاسک واقع شده و دسترسی به آن پیش از این از طریـق یک جاده آسفالته به طول ۲۱ کیـلومتر که از کیـلومتـر ۵۷ راه اصلـی بنـدرجـاسک – جـگدان منشـعـب می‌شود، امکان‌پذیر است.

این سد با مسـاحـت حوضـه آبـریزی حـدود سه‌هزار و ۹۲۰ کـیـلـومـتـر مـربـع بر روی رودخانه جگیـن در محلی موسوم به تنگه دهـنـه مـرنـگ قرار گرفته است.

رودخانه جگین از دامنه جنوبی کوه‌های بشاگرد سرچشمه گرفته و پـس از عبور از تنـگـه دهنـه مرنـگ و پیوسـتن به سرشاخه مهم دیگری به نام شریفی، به دریای عمان منتهی می‌شود.

از آب این سد به منظور آبیاری زمین های کشاورزی، تامین آب آشامیدنی شهرستان جاسک و روستاهای بشاگرد و همچنین کنترل سیلاب استفاده می‌شود.

سد جگین نخستین بار در چهارم اردیبهشت ماه سال۱۳۸۴ آبگیری شد.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=20177

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات