امروز : ۹ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۴۰
صفحه نخست | اقتصادی | بهره برداری ۱۰هزار واحد مسکونی در سفر پیش‌روی رئیس جمهور به هرمزگان

بهره برداری ۱۰هزار واحد مسکونی در سفر پیش‌روی رئیس جمهور به هرمزگان

اخبار :
منتشر شده در ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۲۰
بهره برداری ۱۰هزار واحد مسکونی در سفر پیش‌روی رئیس جمهور به این هرمزگان

به گزارش پایگاه خبری قشم، عباس کمالی روز چهارشنبه در هم‌اندیشی با فعالان و پیشکسوتان مطبوعات هرمزگان که به همت بسیج رسانه برگزار شد، اظهار کرد: این ۱۰ هزار واحدهای مسکونی در سراسر هرمزگان آمده شده که توسط رئیس جمهور بهره‌برداری می‌شود.

وی ادامه داد: سایر بخش‌های وزارت راه و شهرسازی هم طرح‌هایی برای افتتاح در سفر پیش روی رییس جمهور به هرمزگان آماده شده که می‌توان به بندرگاه سیریک و ۲۰۰ کیلومتر راه آسفالته اشاره کرد.

۳ هزار هکتار زمین به محدوده شهرهای هرمزگان افزوده شد

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان با اشاره به آخرین وضعیت طرح نهضت ملی مسکن در این استان، گفت: ۴۹ هزار و ۹۵۰ هزار واحد مسکونی شهری و ۱۶ هزار واحد مسکونی روستایی به عنوان برنامه چهارساله در این استان تعیین شده که باید ساخته شود و لازمه اجرایی شدن این موضوع تأمین زمین بود که اکنون ۳ هزار هکتار زمین به محدوده شهرهای هرمزگان اضافه شده است.

کمالی بیان کرد: ۴۶۷ هکتار زمین هم به محدوده روستاها افزوده شده و مشکلی از بابت زمین برای طرح‌های نهضت ملی مسکن در هرمزگان وجود ندارد و ۱۲۳ درصد نیاز زمین هرمزگان در محدوده‌های شهری تامین شده است.

شایان ذکر است، افزایش یک‌هزار هکتار به محدوده شهر بندرعباس از مصوبه‌های هیات دولت در سال ۸۶ برای این استان بود که در آن زمان به سرانجام نرسید.

۲ ماه دیگر احداث آپارتمان‌های نهضت ملی مسکن در بندرعباس آغاز می‌شود

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان خاطر نشان کرد: افزون‌بر ۱۵۸ هزار نفر در سامانه نهضت ملی مسکن برای هرمزگان ثبت نام کردند که از این تعداد ۴۶ هزار نفر با شاخص‌ها و معیارهای در نظر گرفته شده به عنوان واجد شرایط شناخته شدند.

کمالی افزود: برنامه احداث مسکن برای این استان چهار ساله بود که تصمیم گرفته شد این برنامه به صورت یک‌جا اجرایی شود.

وی اشاره کرد: آپارتمان‌های ۱۵ هزار واحدی بندرعباس که عملیات تسطیع آن‌ها در چند روز گذشته آغاز شده تا ۲ ماه آینده کلنگ زنی خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان تصریح کرد: ۱۰ هزار نفر واجد شرایط در بندرعباس آورده ۴۰ میلیون تومانی خود را واریز کرده‌اند و تنها عملکرد بانک مسکن در زمینه تأمین مالی این طرح خوب بوده است.

کمالی اشاره کرد: سایر بانک‌ها هم باید در زمینه تأمین مالی طرح ملی نهضت ملی مسکن در هرمزگان عمل‌کردشان را بهتر کرده و سهل‌گیری داشته باشند تا بتوان این طرح بسیار حایز اهمیت را به خوبی پیش برد.

هرمزگان ۱۱ شهر دارای بافت فرسوده دارد

وی در زمینه بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیر مجاز هم اشاره کرد: ۵۷۰۰ پرونده برای اعطای سند توسط ساکنان این مناطق در اداره‌های راه و شهرسازی شهرستان‌ها و دفاتر پیشخوان دولت در بندرعباس تشکیل شده که ۳۳۳۷ سند صادر شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان خاطر نشان کرد: ۴۳ درصد شهر بندرعباس را بافت فرسوده تشکیل می‌دهد و این استان ۱۱ شهر دارای بافت فرسوده دارد و بافت فرسوده در شهرهای میناب و بندرلنگه پس از مرکز استان، بیشتر است.

کمالی خاطر نشان کرد: سکونتگاه‌های غیر رسمی هم بیشتر در حاشیه بافت‌های فرسوده تشکیل شده که امکان صدور سند برای آن‌ها فراهم بوده و در این زمینه اطلاع رسانی شده است.

مدیرکل راه و شهرساری هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: ۱۹ کیلومتر از مسیر بندرعباس لار در استان هرمزگان هم آماده شده و ۲۰ کیلومتر آن در این استان باقی‌مانده تا این مسیر در این استان ۲ بانده شود.

کمالی با اشاره به اهمیت توسعه سواحل مکران اضافه کرد: مطالعه‌های مسیر ریلی بندرعباس چابهار در دست اقدام است و در زمینه مسیر ریلی بندرعباس شیراز هم گفته شده که اقدام‌هایی از سمت شیراز انجام شده است.

مباحث مطرح شده توسط حاضران

حاضران در این نشست هم در این نشست نظرهای خود را بیان کردند، یکی از مباحث طرح شده در این نشست آن بود که مردم اکنون به واسطه شرایط سخت اقتصادی و معیشتی امکان تأمین آورده ۴۹ میلیون تومان را ندارند،‌همچنین اگر بتوانند ۴۰ میلیون ابتدایی را با هزار مشقت تأمین کنند امکان تأمین ۶۰ میلیون تومان مرحله بعدی را ندارند و قادر به پرداخت‌های بعدی نیستند.

همچنین بیان شد به واسطه نبود نظارت بر عمل‌کرد بنگاه های معاملات ملکی در هرمزگان و به‌خصوص شهر بندرعباس،‌ آنان به تعیین کننده اصلی قیمت مسکن و اجاره در این شهر تبدیل شده‌اند و آورده خانواده برای اجاره ملک در محله‌های بافت فرسوده و حاشیه‌ای که ساختمان‌ها درحال تخریب هستند ۱۰۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون تومان است.

حاضران در این نشست هم‌اندیشی بیان کردند مبالغ اجاره بهای ماهیانه هم از پنج میلیون تا ۵۰ میلیون تومان بوده و خانواده‌ها توان پرداخت این مبالغ را ندارند.

موضوع دیگر بیان شده این بود که به واسطه بی تحرکی در زمینه ساخت واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در بندرعباس،‌ مردم نگران هستند و مشکل مسکن زندگی‌های مشترک را متأثر و اتفاف‌های ناخوشایندی در این شهر رخ داده که بسیار متأثر کننده است.

مسئله طرح شده بعدی، رابطه مستقیم فرزند آوری و افزایش جمعیت بود و اینکه این ۲ رابطه مستقیمی داشته و درصورت حل مشکل مسکن می‌توان به این موضوع امیدوار بود، همچنین داشتن فرزند نیاز به داشتن فضای مسکونی مناسب دارد و مسکن‌هایی که قرار است در طرح نهضت ملی مسکن ساخته شود برای فرزند آوری مناسبت نیست.

همچنین به این اشاره شد که ۲ روز نظارت نماینده وزارت راه و شهرسازی در کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات در بندرعباس در همان زمان تاثیر گذار بود اما پس از آن با رها شدن نظارت‌ها شرایط قیمت‌های مسکن و اجاره به وضعیت بی‌سامان قبل بازگشت.

شایان ذکر است، در پایان این هم‌اندیشی بنا شد نشست‌های خبری حوزه راه و شهرسازی به صورت ماهانه برگزار شود.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=17397

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *