امروز : ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۳۹
صفحه نخست | اجتماعی | برگزاری جشنواره نارنگی در روستای جاهر کوهشاه

برگزاری جشنواره نارنگی در روستای جاهر کوهشاه

منتشر شده در ۲۸ دی ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۵۶

با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان، جشنواره نارنگی در روستای جاهر کوهشاه بخش احمدی شهرستان حاجی آباد برگزار شد.

برگزاری جشنواره نارنگی در روستای احمدی

به گزارش پایگاه خبری قشم، نارنگی  از محصولات مرغوب و ویژه در هرمزگان است که با استقبال مردمی نه تنها در استان و کشور بلکه در دنیا نامی برای خود دست و پا کرده است.

 یکی از بهترین مناطق رشد این محصول در منطقه شمالی شهرستان بندرعباس است که کوهستانی و آب و هوای مناسبی دارد.

بخش احمدی از توابع شهرستان حاجی آباد نیز با داشتن آب و هوای اقلیمی مناسب برای کاشت و تولید نارنگی قدم های خوبی برداشته است.

احسان کامرانی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان امروز در جشنواره نارنگی در روستای جاهر کوهشاه بخش احمدی اظهار کرد: مردم منطقه احمدی محصولی را در این منطقه  تولید و برداشت می کنند که در دنیا کمیاب است و نتیجه زحمات شبانه روزی این مردم جای قدردانی ویژه دارد.

وی افزود: خدواند نعمتی را برای ما قرار داده است و به شکرانه آن ما مسئولیت داریم با برنامه ریزی  دقیق و کامل این نعمت را سر سفره مردم و برای رشد اقتصادی این منطقه به کار ببریم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان در بخش دیگر بیان کرد:  ما باید خود را برای یک کار بزرگ آماده کنیم و آن حضور در انتخابات است و با گذشت چند دهه از انقلاب مردم در این آزمون همیشه پای صحنه بوده و سرافراز از آن خارج شدند.

کامرانی تاکید کرد: کسانی که دل در گروه انقلاب دارند از خانواده شهدا و همه آحاد ملت ایران در انتخابات باید شرکت کنند تا اقتدار جمهوری اسلامی را همچنان به جهانیان نشان دهند.

وی در پایان از حضور گرم مردم در جشنواره نارنگی در روستای جاهر کوهشاه بخش احمدی تقدیر کرد.

به دنبال جهانی کردن برند نارنگی هرمزگان هستیم

عباس مویدی مدیر کل جهاد کشاورزی استان هرمزگان در این جشنواره گفت: کشت نارنگی در منطقه جاهر احمدی که با استقبال مردم روبرو شده و بر اساس اقلیم مناسبی برای آن در این منطقه سبب توسعه این محصول شده است.

وی افزود: با کمک مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان این محصول با رشد قابل توجهی روبرو شد و نهالستان خوبی ایجاد شده است که این جشنواره برگزار شده و اقدامات هر چه بیشتری برای رونق نارنگی در جریان است.

مدیر کل جهاد کشاورزی هرمزگان با بیان اینکه شهرستان حاجی آباد جایگاه ویژه ای در کشاورزی استان دارد ادامه داد: محصولات استراتژیک مانند گندم، کلزا و ذرت بیش از ۷۰درصد در این شهرستان کشت می شود و این در موضوع امنیت غذایی نقش مهمی را ایفا می کند.

مویدی عنوان کرد:  با تلاش های که در حال انجام است به دنبال این هستیم که دو  محصول ممتاز این شهرستان برند جهانی شود و نارنگی نیز به زودی با توسعه، جایگاهی در برند های جهانی داشته باشد.

وی از همه عوامل این برنامه امید آفرین و همچنین تمامی افرادی که در تولید محصولات کشاورزی در سطح استان زحمت می کشند، تشکر کرد.

علی خرم نسب فرماندار حاجی آباد نیز در ادامه گفت: در روستاهای از جمله جغان، مازگرد، احمدآباد، جاهر، کلیتوئیه، پور احمدی و روستاهای پیرامون بخش احمدی تولید نارنگی دارند که نتیجه آن برگزاری این جشنواره فاخر است.

وی تاکید کرد: با همکاری دستگاه های اجرایی و خواست کشاورزان این محصول جایگاه ویژه ای در بین مردم پیدا کرده است.

نارنگی برداشت شده به استان های اصفهان و تهران و شهرستان داخل استان ارسال می شود

فرماندار حاجی آباد ادامه داد : مردم  منطقه احمدی به واسطه محرومیت ها در حال مهاجرت به شهرها بودند که با آغاز این طرح مهاجرت ها کاهش یافته که خود جای بسی امید است .

علی خرم  نسب ابراز امیدواری کرد : این امید بوجود آمده در منطقه به ظاهر محرومیت به واسطه منابعی که وجود دارد بویژه نیروی توانمند و اراده منطقه زمینه اشتغال و تولید محصول این چنینی فراهم شده است‌ که به سایر کشور های جهان صادر شود.

درحاشیه این جشنواره نمایشگاه گیاهان دارویی وصنایع دستی ومحصولات کشاورزی وغذاهای بومی و محلی دایربود که موردبازدید مردم ومسئولین قرارگرفت.

مدیر جهادکشاورزی بخش احمدی گفت: سطح زیر کشت مرکبات در بخش احمدی بیش از ۷۲ هکتار است که میانگین برداشت در هر هکتار بیش از ۱۶ تن می باشد.

قدرت اله رودباری گفت: پیش بینی می‌شود امسال بیش از  ۱میلیون و۱۲۰ هزار کیلو نارنگی از باغات منطقه احمدی که عمده آن در دهستان کوهشاه احمدی است برداشت شود.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=19864

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *