امروز : ۳ مرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۵۸
صفحه نخست | اقتصادی | امکان صادرات نفت سفیدِ از ستاره خلیج‌فارس فراهم شد

امکان صادرات نفت سفیدِ از ستاره خلیج‌فارس فراهم شد

اخبار :
منتشر شده در ۲۸ دی ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۱۳

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس از افزایش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای ظرفیت شیرین‌سازی فرآورده‌های نفتی و فراهم شدن امکان صادرات نفت سفید خبر داد.

امکان صادرات نفت سفیدِ از ستاره خلیج‌فارس فراهم شد

به گزاش پایگاه خبری قشم،  جعفرپور همچنین با اشاره به تغییرات فوق و افزایش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای در تصفیه و شیرین سازی انواع فرآورده‌ها در این مجموعه بزرگ نفتی ایران اسلامی، افزود: پس از این تغییرات امکان تولید و صادرات نفت سفید یورو پنج، نیز در این پالایشگاه فراهم شده است و به جای صادرات اجزای ارزشمند بنزینی که مورد نیاز کشور برای تولید بنزین است، صادرات نفت سفید مازاد بر نیاز کشور انجام می‌شود.

وی افزود: با راه‌اندازی واحد دوم تصفیه هیدروژنی گازوئیل این پالایشگاه نیز که به علت مشکلات عدیده‌ای از جمله کمپرسور گاز گردشی، شبکه مبدلی و اشکال در دیگر ادوات کنترلی در سال‌های گذشته از مدار تولید خارج شده بود، ۴۲ هزار بشکه دیگر به ظرفیت تصفیه هیدروژنی انواع فرآورده در این پالایشگاه اضافه شد.

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس اضافه کرد: با فراهم شدن امکان تغییر روند عملیاتی واحد شیرین سازی نفت سفید، امکان افزایش خوراک این واحد به میزان طراحی شده آن میسر و از این طریق امکان تصفیه ۱۰ هزار بشکه هیدروژن در روز فراهم شده است.

امکان تولید و صادرات نفت سفید یورو پنج، در این پالایشگاه

علیرضا جعفرپور مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس، با بیان اینکه با انجام اصلاحات در شبکه‌های مبدلی واحد‌های تصفیه هیدروژنی نفتا و گازوئیل، ظرفیت شیرین سازی این واحد‌ها به ترتیب به ۴۰ و ۶۵ درصد افزایش یافت، اظهار کرد: در مجموع ظرفیت تصفیه هیدروژنی این ۲ واحد عملیاتی مهم ۴۸ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

جعفرپور همچنین با اشاره به تغییرات فوق و افزایش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای در تصفیه و شیرین سازی انواع فرآورده‌ها در این مجموعه بزرگ نفتی ایران اسلامی، افزود: پس از این تغییرات امکان تولید و صادرات نفت سفید یورو پنج، نیز در این پالایشگاه فراهم شده است و به جای صادرات اجزای ارزشمند بنزینی که مورد نیاز کشور برای تولید بنزین است، صادرات نفت سفید مازاد بر نیاز کشور انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: با تحویل اجزای تصفیه شده بنزینی به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و ایجاد زنجیره ارزش از این فرآورده ارزشمند، امکان تولید ۱۰ میلیون لیتر بنزین نیز فراهم شده است.

اعمال  صادران، تغییرات و اصلاحات لازم در واحد‌های عملیاتی پالایشگاه

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس با بیان اینکه با اعمال تغییرات و اصلاحات لازم در واحد‌های عملیاتی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، میزان تولید و تحویل بنزین و اجزای بنزینی به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در ۲ سال گذشته از ۳۳.۵ به ۴۳.۵میلیون لیتر در روز رسیده است، گفت: با توجه به تغییرات خوراک پالایشگاه در این مدت، میزان تحویل این فرآورده‌های ارزشمند سبد سوختی کشور به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از حدود ۵۱ درصد به ۶۵ درصد (نسبت به خوراک دریافتی) رسیده که این رکورد زنی از ابتدای راه‌اندازی پالایشگاه تاکنون بی سابقه بوده است.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=19881

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات