امروز : ۸ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۳۹
صفحه نخست | اقتصادی | افزایش ۳۸ درصدی درآمد گمرکات هرمزگان

افزایش ۳۸ درصدی درآمد گمرکات هرمزگان

اخبار :
منتشر شده در ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۲۱

در 10 ماهه سال 1402 گمرکات استان هرمزگان موفق به کسب اخذ درآمدی بالغ بر 592 هزار و 92 میلیارد ریال گردیده است که نسبت به سال گذشته 38 درصد افزایش داشته است.

افزایش 38 درصدی درآمد گمرکات هرمزگان

به گزارش پایگاه خبری قشم، حسین سعیدی ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیر کل گمرک شهید رجایی صبح امروز در بندرعباس همزمان با ششمین روز از دهه مبارک فجر گفت: در ۱۰ ماهه سال  ۱۴۰۲ گمرکات استان هرمزگان موفق به کسب اخذ درآمدی بالغ بر ۵۹۲ هزار و ۹۲ میلیارد ریال گردیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۸ درصد افزایش داشته است که از این میزان سهم اخذ درآمد گمرکات استان نسبت به کل کشور نیز ۳۸ درصد می باشد.

وی با اشاره به اینکه مقدار ۲۲ هزار و ۶۰۰ میلیون تومان ضمانت نامه نزد گمرکات استان هرمزگان موجود می باشد اذعان داشت امیدواریم تا پایان امسال این مبلغ به درآمدهای وصولی گمرک اضافه گردد و در آمد حاصل از گمرکات استان هرمزگان به مبلغی بالای ۸۵ همت برسد .

افزایش سهم درآمد گمرکات استان از صادرات غیر نفتی

سعیدی افزود : سهم درآمد گمرکات استان از صادرات غیر نفتی ۳۵ میلیون و ۱۵۱ هزار تن به ارزش ۹ میلیارد و ۷۷۲ میلیون دلار می باشد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹ درصد به لحاظ وزنی و ۵ درصد به لحاظ ارزشی افزایش داشته است.

کشورهای عمده صادرات از گمرکات استان شامل چین، امارات متحده عربی، عمان، هند و اندونزی می باشد و اقلام عمده صادراتی شامل مشتقات نفتی، چدن، آهن و فولاد، سنگ فلز، جوش و خاکستر ، مواد پلاستیکی و اشیا ساخته شده از آن – مس و مصنوعات مختلف می باشد و در حوزه واردات گمرکات استان ۷ میلیون و ۵۷۲ هزار تن به ارزش ۱۸ میلیارد و ۲۶ میلیون دلار می باشد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ ارزشی ۴ درصد رشد داشته است .

عمده واردات گمرکات استان از کشورهای چین ، امارات متحده عربی، هند، آلمان و ترکیه می باشد و عمده کالاهای وارداتی شامل ماشین آلات و وسایل مکانیکی و اجزا و قطعات آن، قطعات منفصله ، ماشین آلات راهسازی – ماشین آلات  و دستگاههای برقی و اجزا و قطعات – چدن ، آهن و فولاد – مواد پلاستیکی و اشیا ساخته شده از آن است.

سعیدی اظهار داشت : با توجه به رویکرد  دولت در حمایت از ایجاد کریدور ترانزیتی شمال به جنوب و همچنین غرب و شرق کشور در حوزه ترانزیت خارجی در ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۲، ۴ میلیون و ۸۷۹ هزار و ۵۴۷ تن کالا از کشور عزیزمان به کشورهای همسایه ترانزیت شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد افزایش داشته است و مقصد کالاهای ترانزیت خارجی از لحاظ  اولویت کشورهای افغانستان –آسیای میانه و عراق می باشد .

به گفته ناظر گمرکات هرمزگان، همچنین در ۱۰ ماهه سال  ۱۴۰۲ گمرکات استان هرمزگان تعداد ۹۱ هزار و ۷۸۹ اظهارنامه در رویه واردات قطعی، ۴۹ هزار و ۸۲۸ اظهارنامه در رویه صادرات و ۱۰۱ هزار و ۳۷۵ اظهارنامه در رویه ترانزیت خارجی و داخلی در گمرکات استان هرمزگان تنظیم و تشریفات آن انجام و ترخیص گردیده است .

وی در خصوص کالای اساسی در ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۲ میزان ۲ میلیون و ۴۷۸ هزار و ۵۰۸ تن کالای اساسی از گمرکات استان ترخیص که از این میزان ۱۲ درصد حجم کل کالای اساسی کل کشور را در بر می گیرد.

در خصوص کالاهای مهلت منقضی ” رویه متروکه ” از تعداد ۴۷ هزار و ۹۵۶ قبض انبار کانتیری و غیر کانتیری اعلامی توسط اداره بنادر به گمرک به میزان تعداد ۴۳ هزار و ۹۹۹ قبض انبار تعیین تکلیف شده است.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=20748

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *