امروز : ۴ مرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱:۵۷
صفحه نخست | اقتصادی | پارک آبخیز بستک تنها پارک آبخیز خیرساز در کشور آماده افتتاح

پارک آبخیز بستک تنها پارک آبخیز خیرساز در کشور آماده افتتاح

اخبار :
منتشر شده در ۴ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۵۷

 رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بستک گفت:پارک آبخیز بستک تنها پارک آبخیز خیرساز در کشور با مساحت ۸۳۰ هکتار آماده افتتاح در سفر رئیس جمهور به استان است.

پارک آبخیز بستک تنها پارک آبخیز خیرساز در کشور آماده افتتاح شد

به گزارش پایگاه خبری قشم، حامد احمدپور روز چهارشنبه با اعلام این خبر افزود: پارک آبخیز بستک با مشارکت مردم و خیران در حوزه آبخیزی اجرا شده و تاکنون فعالیت‌های زیربنایی بسیار خوبی نظیر احداث سازه‌های متنوع آبخیزداری، پیاده راه سلامت، کاشت حدود ۶ هزار اصله نهال بومی، احداث آب انبار و منبع ذخیره آب، دریاچه‌ی مصنوعی و غیره به ارزش سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد ریال ایجاد شده است.

وی با اشاره به برنامه‌های پیش‌بینی شده همچون احداث پُل مُعلق، اجرای سازه‌های متنوع آبخیزداری برگرفته از دانش بومی منطقه، کمپ آبخیزداری، باغ گیاه‌شناسی، رصدخانه و سینما روباز، زمین بازی، اقامتگاه گردشگری، مرمت و بازسازی آثار فرهنگی و تاریخی موجود به‌منظور تکمیل پارک آبخیز بستک، اظهار کرد: امیدواریم با مشارکت علاقه‌مندان و خیران در حوزه منابع‌طبیعی و آبخیزداری بتوانیم گام‌های موثرتری در جهت توسعه فضای سبز و طبیعت‌گردی یا اکوتوریسم در سطح شهرستان برداریم.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بستک، کنترل سیل ورودی به شهرها و توسعه تفرجگاه‌های طبیعی را از اهداف اصلی پارک آبخیز برشمرد و گفت: پارک آبخیز بستک در ارتفاعات پیرامون حوزه آبخیز شهری قرار گرفته که باتوجه به اقلیم خشک این شهرستان وجود ارتفاعات در تعدیل گرما به‌ویژه در فصل بهار و تابستان بسیار موثر است و همچنین موجب قرار گرفتن تفرجگاه در مسیر وزش باد و نسیم خنک می‌شود که برای گردشگران شرایط دلخواه‌تری را ایجاد می‌کند، در ارتفاعات پارک آبخیز بستک آلاچیق‌ها و نشیمن‌گاه‌هایی تعبیه شده که حتی در فصل گرم نیز قابلیت استفاده دارد.

وی اضافه کرد: بین ارتفاعات این پارک دره‌ای وجود دارد که مسیر عبور یکی از آبراهه‌ها است که وارد شهر بستک می‌شود و حدود ۲۰ درصد از سیلاب ورودی به این شهر بستک را تشکیل می‌دهد.

پارک آبخیز در واقع نوعی پارک یا بوستان طبیعی است

احمدپور ادامه داد: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بستک با مشارکت مردم بر روی این رودخانه فصلی و آبراهه‌های فرعی سازه‌های آبخیزداری اعم از بندهای خاکی و سنگی ملاتی احداث کرده است که در هنگام بارش آبگیری به نسبت خوبی دارد هرچند که به دلیل بافت خاک منطقه میزان نفوذپذیری بالاست و در مدت کوتاهی باعث تغذیه آبخوان و کنترل ۲۰ درصد از سیلاب ورودی به شهر بستک و کاهش خسارات ناشی از سیل می‌شود.

پارک آبخیز در واقع نوعی پارک یا بوستان طبیعی بوده که با استفاده از ظرفیت حوزه‌های آبخیز و موقعیت دره‌ها در مناطق کوهستانی ایجاد می‌شود.

بهره‌گیری از مناظر طبیعی و چشم‌اندازهای آبی از ویژگی‌های بارز این‌گونه تفرجگاه‌ها است که با استفاده از زیرساخت‌های آبخیزداری و آبخوانداری به عنوان المان‌های (نمادهای) ویژه پارک آبخیز اعم از ایجاد آبشار، دریاچه مصنوعی، احداث بندهای خاکی کوتاه و متنوع متناسب با استعدادهای طبیعی حوزه آبخیز و توسعه فضای سبز با کاشت گونه‌های بومی و سازگار با اقلیم منطقه با هدف بهره‌گیری از ظرفیت حوزه آبخیز در توسعه اکوتوریسم یا طبیعت‌گردی طراحی و ایجاد می‌شود.

پارک آبخیز با تلفیق جذابیت‌های معماری، سنتی، مهندسی و فنی در کنار جلوه‌های ناب و گوناگون منابع موجود در طبیعت و استعداد سرزمین موجب کارآفرینی، اشتغال‌زایی و درآمدزایی و ایجاد اکوسیستم با اقدامات آبخیزداری و آبخوانداری در کنار کوه‌های بلند، جنگل‌های انبوه، و غیره مناطق جذاب، شگفت‌انگیز و زیبایی‌های فرهنگی و تاریخی فراهم می‌کند.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=20172

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات