اخبار قشمشهرقشمفرهنگ و هنرقشم

اثری در حوزه قشم شناسی؛ رونمایی کتاب «پِشترون»

کتاب «پِشترون» سومین اثر پژوهشی عبدالرضا دشتی زاده درباره قشم شناسی با حضور مسئولان رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری قشم، در بندرعباس، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و مدیرعامل منطقه آزاد قشم در آیین رونمایی از کتاب «پِشترون» سومین اثر پژوهشی عبدالرضا دشتی زاده درباره قشم شناسی با اشاره به فرهنگ غنی جزیره قشم گفت: این کتاب مجموعه‌ای از عناصر و اجزای تشکیل دهنده پراکنده و خفته در دل بزرگان این جزیره از آواها، نواها گرفته تا حافظه‌ها و قصه‌ها مکتب هنری بدیع جنوب را در خود نهفته دارد.

عادل پیغامی در ادامه افزود: فرهیختگان جزیره قشم به عنوان جان و روح فرهنگ این جزیره تمدنی هستند و گردآوری این داشته‌ها، خالق مکتب هنری، ادبی و فرهنگی خلیج فارس می‌شود.

عضو هیات امنای خانه کتاب ایران و مولف ۲۳ کتاب ابراز داشت: کتاب همانند فرزند است.

وی ضمن تبریک به عبدالرضا دشتی زاده برای چاپ کتاب پشترون گفت: سرمایه گذاری در این حوزه با کمک نسل نوجوان و جوان جزیره به ثبت فرهنگ میراثی ما کمک می‌کند.

نوشتن این کتاب، گامی برای ثبت تاریخ فرهنگی جزیره و توسعه قشم شناسی است

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این مراسم ضمن تبریک روز کتاب گفت: نوشتن این کتاب، گامی برای ثبت تاریخ فرهنگی جزیره و توسعه قشم شناسی است.

ادریس راموز یکی از اهداف این معاونت را احیاء تاریخ شفاهی جزیره به کمک برگزاری رویدادها، جشنواره‌ها و سالفه‌ها (گفت و گو و دورهمی) به عنوان نقاط کانونی قشم معرفی کرد و افزود: معرفی قشم باید مبتنی به حافظه تاریخی و دانش بومی و با مشارکت همه دغدغه‌مندان این جزیره در راستای باززنده سازی فرهنگ و سنت نگین خلیج فارس صورت گیرد.

وی، افزایش حس تعلق گردشگر با نگرشی آموزنده از دیگر اهداف این معاونت خواند و گفت: گردشگران باید با حضور در جزیره ضمن احترام به سنت‌های بومی، فرهنگ بومی قشم را نیز بیاموزند و این امر و تغییر نگاه حاکمیت، اندیشمندان، گردشگران و بومیان باید از سوی مردم قشم رقم بخورد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم ضمن تقدیر از زحمات عبدالرضا دشتی زاده گفت: دفتر سوم قشم شناسی با عنوان «پِشترون»، تبدیل تاریخ شفاهی جزیره را با تکنیک‌های ادبی و روش شناختی با زبانی شیوا به کتاب تبدیل کرده است.

این کتاب را به پاس میهمان نوازی و مهرورزی مردم جزیره نوشتم

عبدالرضا دشتی زاده نویسنده کتاب «پِشترون» نیز در این مراسم، هدف خود از مکتوب کردن روایات مردم جزیره را قدردانی از میهمان نوازی و مهرورزی آنان بیان کرد و افزود: مردم جزیره، خردمند، صبور و خلاق هستند و این مصادیق در تمامی جنبه‌های زندگی آنان قابل مشاهده است.

وی ادامه داد: ساخت بادگیرها، کندن چاه و موارد بی‌شمار دیگر حاکی از دانش مردم جزیره در گذشته و اکنون است.

به گفته او، فرهنگ نگاری دانش بومی به غنای فناوری های امروز ما کمک می‌کند.

کتاب «پِشترون» جلد سوم قشم شناسی، میراث فرهنگی و گردشگری؛ به قلم عبدالرضا دشتی زاده با ویراستاری ایرج اعتمادی، در ۱۲۰ صفحه مصور، در قطع رُقعی، جلد شومیز و کاغذ بالک به همت انتشارات «پَر سُرخ» چاپ و منتشر شد.

پیش از این عبدالرضا دشتی زاده نیز دو اثر دیگر به نام های: «هم رکاب با جزیره» و «نگومی» را در حوزه مردم شناسی جزیره قشم گردآوری کرده بود.

آیین رونمایی از تازه‌ترین اثر دشتی زاده تحت عنوان «پِشترون» (گذشته‌ها)
با حضور مدیرعامل، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری و جمعی از مدیران سازمان منطقه آزاد قشم و نویسندگان و فرهیختگان این جزیره پنجشنبه(۲۵ آبان ماه ۱۴۰۲) در مرکز بین المللی رشد شهرستا قشم برگزار شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا