امروز : ۹ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۵:۳۲
صفحه نخست | اجتماعی | آغاز نوبت اول طرح واکسیناسیون فلج اطفال در قشم

آغاز نوبت اول طرح واکسیناسیون فلج اطفال در قشم

منتشر شده در ۱۶ دی ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۳۷

 مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قشم گفت: نوبت اول واکسیناسیون فلج اطفال کودکان زیر پنج سال این جزیره همزمان با سایر استان های جنوبی کشور از امروز (شنبه) در سرتاسر نگین خلیج فارس آغاز شد.

آغاز نوبت اول طرح واکسیناسیون فلج اطفال در قشم

به گزارش پایگاه خبری قشم، یاسر مرادی افزود: براساس ارزیابی های انجام شده بیست هزار و ۲۷۰ کودک زیر پنج سال ایرانی و اتباع مهاجر سایر کشورها در این جزیره تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت.

وی ادامه داد: واکسیناسیون این تعداد کودک با مشارکت بیش از ۲۰۴ نفر از نیروها و رابطان بهداشت در قالب ۱۰۲ گروه که ۱۵ گروه ۲ نفره آن ویژه شهر قشم است با مراجعه به درب منازل ساحل نشینان این جزیره انجام می شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قشم با اشاره به اجرای این طرح در ۲ مرحله که با خوراندن قطره خوراکی فلج اطفال انجام می شود، توضیح داد: مرحله اول این طرح از امروز تا ۱۹دی ماه و مرحله دوم نیز در روزهای ۱۴ تا ۱۷ بهمن اجرایی می شود.

مرادی اضافه کرد: اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال با خوراندن ۲ قطره واکسن برای مقابله با ویروس این بیماری و سلامت آینده سازان ایران اسلامی انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه فلج اطفال یک بیماری عفونی است، بر مشارکت خانواده های ساحل نشین بزرگ ترین جزیره ایرانی خلیج فارس برای همکاری در این طرح ملی با هدف سلامت فرزندان سرزمین آب و آفتاب تاکید کرد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قشم افزود: تعداد شانزده هزار و ۶۰۸ کودک زیر پنج سال ایرانی و سه هزار و ۶۶۲ کودک غیر ایرانی در شهرستان مرزی قشم واجد شرایط دریافت واکسن فلج اطفال هستند.

بیماری فلج اطفال با نام علمی «پولیومیلیت» نوعی بیماری ویروسی شدید است، این بیماری مدل های مختلفی دارد که نوع شدید آن با آسیب به سلول های نخاعی باعث فلج می شود.

این بیماری در ابتدا شبیه یک آنفلوآنزای ویروسی است اما به تدریج ممکن است شدت پیدا کند.

در نوع فلج کننده آن علایم بعد از مدتی بهبود پیدا می کنند اما ناگهان به صورت بدن درد، سردرد، تب و شروع فلج باز می گردند، بعد از یک هفته از بازگشت علایم فلج کامل می شود و به حداکثر خود می رسد.

این بیماری به وسیله ترشحات دهان و بینی منتقل می شود و نوع فلج کننده آن را باید به سرعت در بیمارستان بستری کرد و اقدامات حمایتی را برای وی در نظر گرفت.

فلج اطفال در اغلب کشورهای جهان کنترل شده است و واکسن خوراکی برای ایجاد ایمنی در برابر آن موجود است.

جزیره قشم با وسعت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از تنگه هرمز به موازات ساحل جنوبی ایران به طول ۱۳۵ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر از توابع هرمزگان است و ۳۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در میان آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=19193

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *