پیشنهاد سردبیرگردشگری

آشنایی با کشور اردن

اُردُن با نام رسمی پادشاهی اُردُن هاشمی از پادشاهی‌های عرب در باختر آسیا است که در خاور رود اردن قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری قشم، اردن کشوری است در خاورمیانه که از شمال با سوریه، از شمال خاوری با عراق، و از خاور و جنوب با عربستان سعودی و از باختر با اسرائیل و کرانه باختری رود اردن همسایه‌است، که مجموع خطوط مرزی اردن با این کشورها به ۱۶۱۹ کیلومتر می‌رسد.

اردن در یک نگاه

جمعیت این کشور حدود ۱۰٫۲ میلیون نفر است و ۹۸ درصد مردم آن عرب هستند.

 پایتخت اردن شهر امان می‌باشد.

زبان رسمی اردن عربی است، اما انگلیسی نیز تا حد زیادی در امور تجاری و دولتی و نیز میان مردم تحصیل کرده مورد استفاده قرار می‌گیرد. آموزش زبان عربی و انگلیسی در مدارس دولتی و خصوصی اجباری است. زبان فرانسوی نیز در برخی از مدارس دولتی تدریس می‌شود، اما آموزش آن اجباری نیست.

نوع حکومت آن پادشاهی مشروطه و پادشاه کنونی آن ملک عبدالله دوم است. واحد پول اردن دینار اردن است.

شهرهای عمده اردن امان (پایتخت) در شمال باختری و شهرهای اربد و الزرقا در شمال هستند.

از آنجا که بخش بزرگی از اردن صحراست آب و هوای آن نیز خشک و بیابانی است. این در حالی است که نواحی باختری کشور در طول سال، (از نوامبر تا آوریل) شاهد بارش نسبی است.

اردن توجه زیادی به مسئله آموزش و پرورش مبذول داشته‌است. نظام آموزشی این کشور هماهنگ با استانداردهای بین‌المللی است و برنامه‌های آموزش متوسطه آن در دانشگاه‌های جهانی پذیرفته شده‌است.

در ادامه به معرفی تعدادی از جاذبه های دیدنی این کشور می پردازیم.

جاذبه های دیدنی اردن

بهترین و برترین جاذبه ی گردشگری کشور اردن شهر باستانی پترا می باشد. شهر تاریخی پترا از دیدنی های شگفت آور این کشور است و شهری کامل تراشیده شده در دل کوه است. تنگه های پترا در برخی مواقع شب با شمع های زیادی روشن می شوند و در آن جا مراسم اجرای زنده ی موسیقی محلی توسط قبایل بادیه نشین اجرا می شود. کلمه پترا به زبان یونانی به معنی صخره است. این شهر تاریخی در سال ۲۰۰۷ به عنوان یکی از ‏عجایب هفتگانه جدید شناخته شد.

‏‏ ‏‏‏ ‏

‏‏‏ وادی رُم که با نام دره ماه نیز شناخته می‌شود در ۶۰ کیلومتری شرق عقبه قرار دارد و بزرگترین وادی در اردن است. ارتفاع این ‏وادی از سطح دریا ۱۸۰۰ متر است. در این مکان آثاری از انسان‌ها و فرهنگ‌های پیش از تاریخ شامل نقاشی‌های روی سنگ، ‏پرستشگاه و سنگ‌نگاره به جا مانده‌ است. 

تنگه سیق که با نام باب‌ السیق نیز شناخته می‌شود، دروازه ورودی اصلی شهر باستانی نبطی‌ها، یعنی شهر پترا است. این تنگه باریک و تاریک که در بعضی قسمت‌ها تنها سه متر عرض دارد، به طول ۱.۲ کیلومتر امتداد می‌یابد و به یکی از مهم‌ترین بخش‌های شهر، یعنی الخزانه منتهی می‌شود.

این کشور در خشکی محصور بوده و مرز آبی کوچکی دارد. پس از شهر عقبه، این کشور ساحل کوچکی در کنار دریای مرده دارد. دریای مرده کم ارتفاع و پست ترین نقطه‌ ی کره زمین را دارد و 430 متر (1.400 فوت) پایین تر از سطح دریا می باشد و سطح شوری فوق العاده زیادی دارد.

منطقه حفاظت شده دانا بزرگترین منطقه طبیعی حفاظت شده در اردن است که در نزدیکی روستایی با همین نام واقع شده است. ‏ ‏دشت های این منطقه سراسر زیبایی است. اگر به وقت گذراندن در طبیعت علاقه دارید حتما به این منطقه سر بزنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا