امروز : ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۰۰
صفحه نخست | اخبار قشم | فرودگاه قشم

فرودگاه قشم

منتشر شده در ۷ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۴۲

به گزارش پایگاه خبری قشم، راه‌ها و روش‌های سفر متفاوت هستند. بعضی از مردم‌دوست دارند با ماشین شخصی خود سفر کنند، بعضی‌ها عاشق سفرهای آبی با کشتی‌اند، گروهی هم سفر با اتوبوس یا قطار را ترجیح می‌دهند. اما بسیاری از افراد که عاشق ارتفاع‌اند یا ترجیح می‌دهند مدت سفرشان طولانی نباشد، هواپیما را انتخاب می‌کنند. البته ناگفته نماند که هواپیما برای مسافت‌های طولانی یا مقصدهایی که نمی‌توان به‌وسیله راه زمینی به آنها رسید، بهترین انتخاب است

جزیره قشم هم یکی از مقصدهایی است که سفر هوایی بهترین انتخاب برای رسیدن به آن خواهد بود. فرودگاه قشم یک فرودگاه بین‌المللی به نام دیرستان است که در طول هفته پروازهای داخلی و خارجی منظمی در این فرودگاه انجام می‌شوند. قشم به‌دلیل موقعیت استراتژیک و توریستی، یکی از مهم‌ترین جزایر خلیج‌فارس به حساب می‌آید و هرساله میزبان مسافران زیادی از سراسر ایران است.

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را درباره فرودگاه قشم بگویم یا عرضه کنیم. با تاریخچه‌ای از فرودگاه بین‌المللی دیرستان قشم شروع می‌کنیم.

تاریخچه و احداث فرودگاه قشم

فرودگاه بین‌المللی قشم را فرودگاه بین‌المللی دیرستان نیز می‌نامند. این فرودگاه با پروازهای داخلی و خارجی خود، میزبان مسافران بسیاری از داخل و خارج کشور است. فرودگاه قشم در نزدیکی روستایی به همین نام، یعنی «دیرستان» قرار گرفته که دسترسی بسیار مناسبی به مرکز جزیره دارد.در سال ۱۳۰۴ اقدامات اولیه برای ساخت فرودگاه قشم مهیا شد و در سال ۱۳۳۵ به طور رسمی پروژه احداث این مجموعه کلید خورد. چندین سال بعد در سال ۱۳۴۹، فرودگاه شروع به فعالیت کرد و حمل‌ونقل مسافران و باربری آغاز شد. هواپیماهای DC6 در مسیر تهران به قشم و برعکس، خدمات مسافری را ارائه می‌دادند.

معماری و زیرساخت فرودگاه بین‌المللی قشم

فرودگاه قشم در ابتدای احداث، ۶۰۰ مترمربع مساحت داشت و طول باند اصلی آن ۲۶۰۰ متر و عرض آن ۴۵ متر بود. باند فرعی این فرودگاه، ۲۰۰۰ متر طول و ۴۵ متر عرض داشت؛ اما در سال ۱۳۶۰ این باندها را گسترش دادند و طول آن به ۳۸۴۵ متر و عرض آن به ۶۰ متر رسید. درنهایت در سال ۱۳۶۹ این بازسازی تمام و آماده استفاده شد. در حال حاضر سطح آسفالت باندهای این فرودگاه طولی برابر با ۴۲۲۶ متر دارد.

ترمینال‌های فرودگاه هم در سال ۱۳۶۲ به‌واسطه قراردادی با یک شرکت عمرانی، توسعه داده شد و از ۶۰۰ مترمربع به ۱۸۰۰ مترمربع افزایش یافت. در سال ۱۳۶۹ برای راه‌اندازی ترمینال حجاج در طبقه دوم فرودگاه دیرستان قشم، دوباره مساحت این فرودگاه گسترش یافت و به ۲۶۰۰ متر رسید. در سال ۱۳۷۲، ترمینال حجاج با مساحت ۳۰۰۰ مترمربع بهره‌برداری شد.

فرودگاه قشم، فرودگاهی بین‌المللی است و پروازهای داخلی و خارجی در این فرودگاه انجام می‌شوند. آمار رسمی فرودگاه دیرستان نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۶ در حدود ۴ میلیون ۴۴۵ هزار مسافر، در این فرودگاه جابه‌جا شده‌اند. علاوه بر این میزان باری که از طریق کارگو در فرودگاه جابه‌جا شده، بیش از ۴۳۷ هزار کیلوگرم بوده است.

هر فرودگاهی اطلاعات خاص خود را دارد که باید زمان خرید بلیط به آنها توجه کرد.

ازجمله اطلاعات فرودگاه دیرستان قشم می‌توان نکته‌های زیر را در نظر داشت:

نام فرودگاه: Qeshm International Airport فرودگاه بین‌المللی دیرستان قشم

نوع فرودگاه: همگانی

کد یاتا: GSM

کد ایکائو : OIKQ

نوع فرودگاه: مسافربری

ارتفاع از سطح دریا: ۱۴ متر

آدرس سایت رسمی فرودگاه بین‌المللی قشم: qeshmairport.com

آدرس: جزیره قشم، فرودگاه بین‌المللی قشم

اطلاعات پرواز: ۵۰۴۰ ۳۵۳۳ ۰۷۶

فاصله هوایی قشم تا تهران: ۱۰۷۲ کیلومتر معادل ۱ ساعت و ۵۰ دقیقه پرواز

فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود ۵۰ کیلومتر

از فرودگاه قشم به کدام شهرها می‌توان پرواز کرد؟

برنامه پروازهای قشم به‌صورت روزانه و منظم است. هر روز ۱۰ پرواز داخلی و خارجی در این فرودگاه انجام می‌شوند. شهرهایی که از فرودگاه به آنها پرواز مستقیم وجود دارد، معمولاً شهرهای تهران، مشهد، شیراز و اصفهان هستند. پروازهای مقصد تهران هر روز به‌صورت منظم صورت می‌گیرد. اما درصورتی‌که بخواهید به شهرهای دیگر سفر کنید یا از شهری به‌جز تهران، به قشم بروید، پروازها چند نوبت در هفته انجام می‌شوند که باید از قبل برای آنها برنامه‌ریزی کرد. مقصد پروازهای خارجی هم شهر دبی کشور امارات است.

امکانات فرودگاه قشم

فرودگاه قشم مانند فرودگاه‌های دیگر مجهز به امکانات و خدمات رفاهی است که برای رفاه حال مسافران در فضای فرودگاه قرار دارند.

ترمینا‌ل پروازهای داخلی و خارجی: دو ترمینال برای پروازهای خارجی و داخلی برای مسافران دارد و ترمینالی مجزا هم در طبقه دوم برای حجاج ساخته شده است.

امکانات پزشکی: یک پایگاه اورژانس در هر فرودگاهی باید وجود داشته باشد که در صورت نیاز آماده کمک و امدادرسانی به مسافران و افراد حاضر در فرودگاه است.

بسته‌بندی بار: این بخش از فرودگاه، بار و وسایل مسافران را که باید در قسمت بار هواپیما نگهداری شوند، تحویل می‌گیرد.

شعبه بانکی و ارزی: خدمات شعبه ارزی بانک‌ها در فرودگاه قشم برای گرفتن ارز یا پول نقد کار مسافران را راحت‌تر می‌کند.

رستوران و کافی‌شاپ: رستوران و کافی‌شاپ‌های فرودگاه قشم، برای رفاه حال مسافران، آماده خدمت‌رسانی به آنها هستند.

غرفه فروش خوراکی و غذا: زمانی که پرواز شما نزدیک به وعده‌غذایی است یا گرسنه‌اید و نیاز به‌صرف غذا یا میان‌وعده دارید، این غرفه‌ها می‌تواند انتخاب خوبی باشند.

غرفه‌های عرضه صنایع‌دستی: فروشگاه‌ها و غرفه‌های مخصوص صنایع‌دستی و سوغاتی قشم، در سالن اصلی فرودگاه قرار دارد. هرچند این فروشگاه‌ها به‌پای مراکز خرید قشم نمی‌رسند، اما کارتان را راه خواهند انداخت.

غرفه‌های فروش مجله و کتاب: در زمان‌هایی که مسافران منتظر پرواز خود هستند یا سفری نسبتاً طولانی را در پیش دارند، می‌توانند از این غرفه‌ها کتاب و مجله تهیه کنند.

پارکینگ: پارکینگ فرودگاه قشم به‌صورت شبانه‌روزی در اختیار مسافران و همراهان آنهاست.

ایستگاه تاکسی: تاکسی‌ها در فضای خارجی فرودگاه دیرستان قشم، برای راحتی و رفاه مسافران در رفت‌وآمد، به‌صورت شبانه‌روزی به مسافران خدمت‌ می‌کنند.

امکانات رفاهی دیگری مانند پست فرودگاه و نمازخانه و سرویس بهداشتی، برای آسایش حال مسافران در این فرودگاه در دسترس است.

آدرس و راه‌های دسترسی به فرودگاه

فرودگاه قشم در استان هرمزگان، جزیره قشم و در ۲۰ کیلومتری روستای دیرستان قرار گرفته است که برای سهولت دسترسی به آن می‌توانید از نقشه زیر استفاده کنید

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=15031

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *