امروز : ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۲۲:۵۴
صفحه نخست | سیاسی | انتقاد عضو شورای شهر بندرعباس از منفعت‌طلبی ستاد اجرایی در بندرعباس

انتقاد عضو شورای شهر بندرعباس از منفعت‌طلبی ستاد اجرایی در بندرعباس

اخبار :
منتشر شده در ۲۴ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۲۲

عضو شورای شهر بندرعباس از تغییر کاربری دو قطعه زمین در غرب بازارماهی فروشان قدیم خبر داد و گفت: ستاد اجرایی فرمان امام(ره) قصد دارد کاربری این زمین‌ها که فضای سبز است را به مسکونی- تجاری تغییر دهد.

به گزارش پایگاه خبری قشم، «احمد کناری نژاد» عضو شورای شهر بندرعباس امروز در نطق پیش از دستور نود هشتمین جلسه شورا در واکنش به اتصال فارس به دریا گفت: الحاق روستاهای هرمزگان به فارس افزون بر نداشتن مبنای کارشناسی موضوعی تنش‌زا و برخلاف قاعده همگرایی ملی است.

وی افزود: جناب رئیس‌جمهور شما را مدیری عدالتخواه می‌دانیم انتظارمان از شما جلوگیری از اتخاذ چنین تصمیمات غیرکارشناسانه از لحاظ نگاه عدالتگرایانه در استان هرمزگان است.

ستاد اجرایی بدنبال تغییر کاربری فضای سبز به تجاری است

عضو شورای شهر در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: قرار است دو قطعه زمین با بیش از سه هزار متر مربع در ضلع غربی بازار ماهی فروشان قدیم واقع در محله پشت شهر از فضای سبز به مسکونی-تجاری تغییر کاربری شود. این محل تا حوالی سال ۸۳ دریا بوده است و در سال ۱۳۹۱ پروژه احداث بلوار آغاز می‌شود. پس از احداث بازار ماهی فروشان جدید و جمع آوری دست فروشان اراضی با توجه درخواست اهالی و کمبود فضای سبز در محله پشت شهر برای ایجاد فضای سبز تحویل شهرداری بندرعباس شد.

کناری نژاد گفت: طبق اسناد موجود، به استناد اصل ۴۹ قانون اساسی ستادفرمان امام اقدام به گرفتن سند به عنوان مال رها شده برای جلوگیری از تصرف اعضای حقیقی و حقوقی کرده است. حال که خط حریم ۶۰ متر دریا تغییر کرده و این زمین‌ها در موقعیت عالی قرار گرفته است. گویا تلاش‌هایی برای مشارکت با سرمایه‌گذاران و تغییر کاربری اراضی مذکور که در تملک ستاد اجرایی فرمان امام در حال انجام است. این اتفاق خلاف قوانین و مقررات بوده. ورود دستگاه‌های نظارتی به این موضوع جهت جلوگیری از حیف و میل بیت‌المال را خواستاریم.

وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان امام، یکی از ارکان‌های اساسی در جهت جلوگیری از تضعیع بیت المال است و در صورتی که سندی اخذ کرده باید در جهت استفاده عموم در اختیار شهرداری قرار دهد، اظهار کرد: به موجب صورت الجلسه شورای حفظ حقوق بیت المال این اراضی می‌بایست جهت ایجاد فضای سبز تحویل شهرداری شود. قانون گذار در قانون اراضی ساحلی اخذ سند بر روی این اسناد را غیرقانونی اعلام کرده. طبق طرح جامع این پهنا تفریحگاهی محسوب می‌شوند و تنها قابل استفاده عموم است.

عضو شورای شهر بندرعباس تاکید کرد: فلسفه وجود فرمان امام بر پایه صیانت از بیت المال استوار است نه اینکه این ستاد با سواستفاده از اهرم‌های قانونی به دنبال کسب سود و حیف و میل اراضی ملی که حق مردم این شهر است، بوده. هم اکنون قصد دارند در این اراضی اقدام به سرمایه گذاری کنند.

کناری نژاد با بیان اینکه کاربری زمین مذکور فضای سبز است، افزود: بیشترین سرانه فضای سبز در کشور ۱۴ متر مربع به ازای هر نفر است در بندرعباس ۷.۲ متر و در منطقه چهار شهرداری تنها ۱.۵ متر مربع به ازای هر نفر است. اختلافی بسیار زیاد و قابل تامل؛ لذا از ستاد اجرایی فرمان امام درخواست داریم در راستای منافع عام این زمین را به مردم این منطقه برگرداند.

وی گفت: از آنجایی که شوراها ریشه در مردم دارند و شهرداری یک نهاد اجرایی عمومی و غیر دولتی است و باید مبنای کار آن در راستای خواسته و رفاه حال شهروندان باشد لذا به شهرداری بندرعباس هشدار می‌دهم که از مشارکت و پیشبرد اهداف این موضوع خودداری کند. فاتحه شورا و شهرداری که خواسته عمومی برایش در اولویت نیست را باید خواند.

عضو شورای شهر بندرعباس با بیان اینکه از دادستان محترم بندرعباس رسیدگی به این مهم را با توجه به حساسیت و اهمیت موضوع خواستارم، در پایان تاکید کرد:  امید داریم بار دیگر با اخذ تصمیماتی بدون در نظر گرفتن تبعات آن و منافع شهروندان، بر مشکلات شهر نیفزاییم.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=15613

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *