امروز : ۴ مرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱:۱۱
صفحه نخست | اقتصادی | ورود شرکت های دانش بنیان برای کاهش هزینه‌های شیرین‌سازی آب دریا

ورود شرکت های دانش بنیان برای کاهش هزینه‌های شیرین‌سازی آب دریا

اخبار :
منتشر شده در ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۲۲

به گزارش پایگاه خبری قشم، مهدی دوستی در نشست ویدئوکنفرانسی با شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه‌ی صنایع دریایی، با اشاره به هزینه‌های بالای شیرین‌سازی آب دریا و دعوت از دانش‌بنیان‌ها برای ورود به این عرصه، اظهار کرد: در حال حاضر به ازای هر ۳.۵ کیلو وات ساعت برق، یک متر مکعب آب در کشور شیرین‌سازی می‌شود در حالی که می‌توان این هزینه را کاهش داد.

وی با اشاره به قرارداد یکی از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس برای کاهش هزینه‌های شیرین‌سازی آب دریا، افزود: از نظر تئوریک می‌توان با هفتاد و پنج صدم کیلووات ساعت، یک متر مکعب آب را شیرین‌سازی کرد که اگر شما و شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند این کار را انجام دهند هزینه شیرین سازی آب در ایران به یک چهارم کاهش خواهد یافت و کشاورزی با آب آب‌شیرین‌کن‌ها در کشور اقتصادی خواهد شد که بزرگترین خدمت به آینده‌ی ایران است.

دوستی در بخش دیگر از صحبت‌هایش کشتی‌سازی را یکی از صنعت‌های دارای پتانسیل در ایران دانست و اظهار کرد: باید با ارتقای توان مدیریتی در کشتی‌سازی و تعریف شیوه‌های نوین مدیریت در این حوزه، به حرکت رو به جلو و توسعه صنعت کشتی‌سازی در کشور کمک کنیم.

وی با اشاره به مشکلات پیش‌روی طرح‌های خصوصی‌سازی در کشور، گفت: این پیشنهاد را در دولت مطرح کردیم که برای دورکردن صنعت کشتی‌سازی از مدیریت غیربهره‌ور دولتی، طرح تفکیک مدیریت از مالکیت در شرکت کشتی‌سازی ایزوایکو اجرایی شود و از توان بخش خصوصی نیز در این حوزه استفاده کنیم.

دوستی با دعوت از شرکت‌های دانش‌بنیان برای ورود به زنجیره‌ی اسکراپ( اوراق کردن کشتی‌های قدیمی و فرسوده) و صدور مجوز این صنعت در ایزوایکو، بیان کرد: کل ظرفیت تولید فولاد ایجاد شده قبل از دولت سیزدهم در هرمزگان ۴.۵ میلیون تن بوده اما از ابتدای دولت تاکنون حدود ۱۰ میلیون تن ظرفیت جدیدِ تولید فولاد ایجاد کرده‌ایم که اگر از زنجیره‌ی اسکراپ و قراضه‌ها نیز برای نقش‌آفرینی در آن استفاده کنیم در تولید فولاد کمتر با محدودیت‌های انرژی و سنگ‌آهن مواجه خواهیم بود.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان، تصریح‌کرد: در حال حاضر کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران، ۲.۵ میلیارد دلار کشتیِ در صف اسکراپ دارد از طرفی این شرکت حاضر است در بحث کشتی‌سازی به مدت ۲۵ سال، سالیانه دو کشتی را خرید تضمینی کند که مشکل بازار در این صنعت را حل می‌کند.

وی خاطرنشان‌کرد: با تلاش‌هایی که از ابتدای دولت انجام شد، ایزوایکو به مرز رسمی تبدیل شده است و شما می‌توانید تمام واردات مورد نیاز خود را از طریق ایزوایکو انجام دهید.

دوستی با اشاره به تعریف ۱۰ پهنه‌ی عاری از مجوز و تعریف شهر شیشه در استان هرمزگان، گفت: آمادگی داریم در شهر شیشه و شهر سیلیس نیز با شرکت‌های دانش‌بنیان همکاری کنیم.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=14784

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات