اجتماعیسیاسی

نقش فعالانه نیروی دریایی سپاه از طریق مهار قاچاق سوخت

نیروی دریایی سپاه طی سال های اخیر علاوه بر ایفای مسؤولیت های دفاعی خویش، در زمینه کمک به اقتصاد کشور از طریق مهار قاچاق سوخت نیز نقش فعالانه ای ایفا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری قشم، نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی سال های اخیر با رشد فزاینده ای از قدرت درون محور همراه بوده و توانسته بسیاری از نیازهای دفاعی خود را در حوزه سخت افزار و نرم افزار به دست فرزندان غیور و دانشمند ملت ایران بومی سازی کند.

این درخشش های دفاعی در دفعات مکرر منجر به بازیابی روحیه اعتماد به نفس ملی شده و علاوه بر ایجاد قدرت بازدارندگی فعال، زمینه ساز دفاع از منافع ملی کشورمان در حوزه های گوناگون نیز بوده است.

در سال های اخیر به دلیل اشراف قابل توجه این نیرو بر خلیج فارس و تنگه هرمز، ایفای مسؤولیت کلان دیگری نیز بر عهده نیروی دریایی سپاه قرار گرفته که آن نیز مبارزه کلان با مبحث قاچاق سوخت عمدتا در حوزه کشفیات کلان بخصوص آن دسته از شناورهای خارجی که در قاچاق سوخت کشورمان نقش داشته اند، متمرکز شده است.

تازه ترین کشف نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس

در تازه ترین کشفیات نیروی دریایی سپاه، دریادار دوم پاسدار شیرعلی جانشین  فرمانده منطقه سوم نیروی دریایی سپاه امروز در گفت و گویی به تشریح جزئیات توقیف نفتکش های  حامل سوخت قاچاق با پرچم کشورهای پاناما و تانزانیا با نام‌های تجاری “استیون” و “کرون”  توسط رزمندگان  نیروی دریایی سپاه پرداخت.

وی گفت: طی  روزهای چهارشنبه و پنج شنبه ۲۲ و ۲۳ شهریور ماه ۱۴۰۲ رزمندگان منطقه سوم نیروی دریایی سپاه مستقر در بندر ماهشهر و شمال خلیج فارس با رصد های اطلاعاتی دو فروند شناور که بصورت سازمان‌یافته مبادرت به قاچاق نفت گاز (گازوییل)  جمهوری اسلامی در خلیج فارس می کردند را با دستور مقام قضایی توقیف کردند.

جانشین فرمانده منطقه سوم دریایی سپاه در ادامه تصریح کرد: رزمندگان منطقه سوم دریایی سپاه با تسلط، هوشیاری، رفتار حرفه ای و اخطار قاطع به تمام عوامل بیگانه که در منطقه حضور داشتند با اقتدار شناورهای  متخلف توقیف شده را تا بندر ماهشهر و پایگاه اروند هدایت و ۳۷ نفر  خدمه این نفتکش ها، برای انجام سیر مراحل قانونی به مقام های قضای  تحویل داده شد.

کشف ۱۵ میلیون لیتر سوخت قاچاق از ابتدای امسال

نیروی دریایی سپاه از ابتدای امسال بیش از ۱۵ میلیون لیتر سوخت قاچاق در خلیج فارس و تنگه هرمز کشف کرده است.

تفاوت قابل توجه قیمت سوخت در داخل کشورمان با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و نیز با نرخ فوب خلیج فارس سبب شده تا سالانه میلیون ها لیتر سوخت به صورت قاچاق به خارج از کشور منتقل و عمدتا در حوزه بانکرینگ سوخت مورد بهره برداری قرار گیرند. به این معنا که برخی شناورهای بزرگ خارجی با ایستادن در آبهای بعضا بین المللی، از لنج ها و قایق های حامل سوخت کشورمان اقدام به خرید سوخت کرده و آنها نیز سوخت قاچاق را به این شناورهای بزرگ می رسانند.

تشکیل قرارگاه مشترک

به گفته فرمانده مرزبانی هرمزگان، قرارگاه مشترکی نیز میان مرزبانی، نیروی انتظامی و نیروی دریایی سپاه و نیروی دریایی ارتش به منظور مقابله با قاچاق سوخت ایجاد شده که توفیقات بیشتر در کشف محموله های قاچاق سوخت در خلیج فارس و دریای عمان را به دنبال داشته است.

سردار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه نیز چندی قبل در گفت و گو با خبرنگار فارس تأکید کرد: نیروی دریایی سپاه در زمینه مبارزه با قاچاق سوخت که اقتصاد ملی کشورمان را مورد آسیب قرار می دهد، بر کشف و توقیف شناورهای بزرگ قاچاق سوخت که با فاصله از ساحل اقدام به جمع آوری سوخت قاچاق از کشورمان می کنند و آن را به دیگر کشورهای منتقل می کنند، مصمم است و از حقوق ملت ایران در این زمینه دفاع می کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا