امروز : ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۲۳:۱۱
صفحه نخست | اقتصادی |  ۹۰۰ فروند شناور صیادی در آب‌های دور به صید می‌پردازند

 ۹۰۰ فروند شناور صیادی در آب‌های دور به صید می‌پردازند

اخبار :
منتشر شده در ۲۷ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۴۰
 ۹۰۰ فروند شناور صیادی در آب‌های دور به صید می‌پردازند

به گزارش پایگاه خبری قشم، مسعود بارانی، مدیرکل شیلات هرمزگان در نشستی که با حضور مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان و جمعی از مالکین شناورهای آب‌های دور استان برگزار شد بر ظرفیت مناسب شناورهای آب‌های دور در تامین ماهی برای کارخانجات کنسروسازی و نقش آن در تامین امنیت غذایی تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه این نشست به منظور هماهنگی و برنامه‌ریزی اعزام شناورهای آب‌های دور هرمزگان به آب‌های بین‌المللی برگزار شده، گفت: خوشبختانه استان هرمزگان گام‌های خوبی در این زمینه برداشته شده است.

مدیرکل شیلات هرمزگان برخورداری از بیش از ۸۰ فروند شناور آب‌های دور در استان هرمزگان را ظرفیتی مناسب برای بهره‌برداری از ذخایر بین‌المللی و آب‌های دور آبزیان خواند و تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۱ هزار و ۱۲۰ تن صید داشتیم و پیش‌بینی‌ می‌شود در جمع‌بندی صید سال ۱۴۰۲ شاهد رشد افزون بر ۲۰ تا ۳۰ درصد در صید شناورهای آب‌های دور باشیم.

بارانی گونه‌های غالب صید شده در آب‌های دور را به ترتیب هوور مسقطی، گیدر، هوور، زرده، مارلین و گالیت عنوان کرد و گفت: شناورهای صیادی لنج‌های آب‌های دور تامین کننده مواد اولیه کارخانه‌های تن ماهی کشور هستند.

در ادامه مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با بیان اینکه استان هرمزگان با تولیدات شیلاتی بیش از ۳۴۰ هزار تن در سال رکوردار تولیدات شیلات کشور و همچنین قطب محصولات شیلاتی کشور است، تصریح کرد: در این میزان تولیدات شیلاتی هرمزگان، صید و صیادی با صید سالانه بالغ بر ۳۲۰ هزار تن نقش اساسی و محوری دارد که بخش قابل توجه ای از این مهم به صید آب‌های دور تعلق می‌گیرد.

رضا عباس‌پور نادری با اشاره به رونق ایجاد شده توسط شناورهای صیادی آب‌های دور در حوزه اشتغال و اقتصاد گفت: این شناورها نقش بسزایی در تامین نیاز ماهی، کارخانجات تن ماهی کشور و به گردش در آمدن چرخ اقتصاد شیلات کشور دارد و امید است با هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و در حال انجام شاهد افزایش سهم استان هرمزگان از برداشت ذخایر آب‌های دور در آب‌های بین‌المللی و قاره‌های دیگر باشیم.

وی توسعه صید در آب‌های بین‌المللی و دور را یکی از برنامه‌های مهم شیلات کشور خواند و افزود: در کشور حدود ۹۰۰ فروند شناور در آب‌های دور مشغول به فعالیت صیادی هستند.

مدیرکل امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: از دیگر فعالیت‌های بین‌المللی می‌توان به تلاش سازمان شیلات ایران برای صید در آب‌های ساحلی سایر کشورها مانند موریس، سومالی و غیره نام برد که در سطوح بالا در حال پیگیری بوده و در صورت انعقاد قرارداد با این کشورها گام بلندی در افزایش تولید و صید گونه‌های دارای ارزش اقتصادی بالا برداشته خواهد شد.

به گزارش تسنیم، در این نشست حاضرین به بیان نکته نظرات چالش‌ها و ارائه راهکار برای توسعه صید آب‌های دور پرداختند.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=16742

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *