پیشنهاد سردبیرفرهنگ و هنر

۴۹ کتاب پژوهشگران فرهنگی هرمزگان رونمایی شد

مدیرکل آموزش وپرورش هرمزگان گفت: در راستای ارج نهادن به فعالیت‌های پژوهشی و ترویج فرهنگ تحقیق و تفحص، از ۴۹ کتاب پژوهشگران فرهنگی و دانش آموزان این استان رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری قشم؛ ایرج بیت الهی روز یکشنبه در آیین رونمایی از کتاب‌های پژوهشگران فرهنگی هرمزگان افزود: استان هرمزگان در بخش دانش آموزی و فرهنگیان دارای ظرفیت و استعداد های بالقوه فراوانی است که با فراهم شدن بستر مناسب، این ظرفیت‌ها می‌تواند آشکار شود.

وی بیان داشت: برای ترویج فرهنگ تحقیق و پژوهش باید از زمان آغازین تحصیل و دوران ابتدایی آغاز شود.
مدیرکل آموزش وپرورش هرمزگان اظهارداشت: در همه نظام‌های آموزشی پویا، پرداختن به فعالیت‌های پژوهشی در هر حوزه دانش آموزی و معلمان باید مدنظر گرفت.
بیت الهی ادامه داد: در آموزش و پرورش سه طرح پژوهشی مهم دانش آموزی در سه حوزه آموزشی مستقل وجود دارد که طرح جابربن حیان مقطع ابتدایی، نوجوان خوارزمی در متوسطه اول و جوان خوارزمی در مقطع متوسطه دوم و در چهار مرحله مدرسه ای، منطقه، استانی و کشوری برگزار می‌شود.
مدیرکل آموزش وپرورش هرمزگان اضافه کرد: در حوزه معلمان هم فعالیت درس پژوهشی وجود دارد که هدف آن رسیدن به یک تدریس مؤثر برای ارتقاء و بهبود کیفیت آموزش معلمان است.
بیت الهی ادامه داد: همه کشورهای توسعه یافته از نظام تعلیم و تربیت قوی و پویا برخوردار هستند و فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقی به عنوان محور آموزش مدارس در آن ها به شمار می‌رود.
وی گفت: در هرمزگان سه هزار و ۶۰۰ مدرسه وجود دارد که در سال‌های گذشته شاهد برپایی نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی مرحله مدرسه‌ای در بیش از ۲ هزار آموزشگاه از همه مقاطع تحصیلی بودیم.
به گفته ی بیت الهی، در سال تحصیلی جاری شیوع کرونا، شرایط خاصی را برای آموزش وپرورش بوجود آورده و آموزش‌های مدارس متاثر از این ویروس قرار دارد. اما با داشتن همکاران خوشفکر، خلاق و مبتکر در کنار استمرار آموزش‌های مجازی دانش آموزان، فعالیت‌های پژوهشی نیز در بسترهای مجازی و شبکه شاد برنامه ریزی و پیگیری می‌شود.

کتاب، بزرگترین معجزه پیامبر اسلام( ص) است
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان نیز در این آیین گفت: بزرگترین معجزه پیامبر اسلام(ص) کتاب است و گام نخست رسالت ایشان، خواندن است.
حجت الاسلام محمد ذاکری افزود: لازمه رسیدن هر جامعه‌ای به توسعه پایدار باید در زمینه های اقتصادی، سیاسی، امنیت و فرهنگ پیشرفت داشته باشد که در این میان توسعه فرهنگی از اساسی ترین گام‌های توسعه به شمار می‌رود.
وی اضافه کرد: تا فرهنگ و زیرساخت‌های آن اصلاح نشود، یقین بدارید که کشور به توسعه و پیشرفت اقتصادی و سیاسی و امنیتی نیز نخواهد رسید و در مسیر ترویج فرهنگ، کتاب نقش مهمی را ایفا می‌کند.

تولید با پژوهش و فعالیت‌های تحقیقی بدست می‌آید

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی هرمزگان نیز با مهم برشمردن پژوهش در پیشرفت اقتصادی کشور، خاطرنشان کرد: دانش عنصر اصلی تولید است که با پژوهش و فعالیت‌های تحقیقی بدست می‌آید.
صالح دریانورد افزود: فعالیت تحقیقاتی پژوهشگران باعث تاب آوری اقتصاد کشور شده و ما را به سوی خوداکتفایی پیش می‌برد و ایران را در تولید علم جزو کشورهای برتر خاورمیانه قرار داده است.
دریانورد به فعالیت‌های پژوهشگران در زمان شیوع کرونا اشاره کرد وبیان داشت: این فعالیت پژوهشگران جوان و خوش فکر کشور در ساخت وسایل و دستگاه های نظیر دستگاه تنفس مصنوعی، کیت های آزمایشگاهی و تشخیص کرونا، تولید الکل، ماسک، دستکش و غیره باعث شد کشور به خودکفایی در ساخت این وسایل و حتی صادرات دست پیدا کند و ما را از ورود این اقلام در شرایط سخت تحریم‌ها بی‌نیاز سازد.

جوانان ایرانی با فعالیت‌های پژوهشی، استقلال کشور را رقم زدند

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هرمزگان نیز بیان داشت: جوانان برومند ایران در همه زمان‌ها با انجام فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی، بالندگی و استقلال کشور را به ارمغان آورده و از وابستگی کشور به بیگانگان جلوگیری کردند.
حسین امیرتیموری افزود: اگر پژوهش و تفحص در کشور پویا باشد می‌تواند جامعه را به سوی پیشرفت هدایت کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا