اخبار قشمسیاسی

کودتای ۲۸ مرداد، تجربه تلخ اعتماد به آمریکا

به گزارش پایگاه خبری قشم؛ جواد بیژنی، مدرس تاریخ در دانشگاه در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اهمیت این روز، اظهار کرد:  ۲۸ مرداد از آنجایی که یک روز تاریخی و عبرت آموز برای ماست، پرداختن به آن اهمیت ویژه ای دارد.

این کارشناس با تاکید بر قراردادهای همکاری نفتی بین انگلیس و ایران، تصریح کرد: بر اساس قرارداد بین ایران و انگلیس ۱۶ درصد از سود نفت سهم ایران و ۸۴ درصد سهم انگلیس بود و این درحالی بود که این سهم در کشورهایی نظیر عربستان ۵۰ درصد بود.

بیژنی ادامه داد: ایران به دنبال دست یابی به حق خود بود که منجر به ملی شدن صنعت نفت شد و از آنجایی که این اتفاق به ضرر دنیای استکبار بود آنها علیه دولت وقت شروع به توطعه کزدند که یکی از آنها تفرقه بین نیروهای مذهبی به رهبری آیت الله کاشانی و نیروهای ملی به رهبری مصدق در جنبش بود که موفق بود و پس از آن همراهی و پشتوانه مردم از نهضت کم شد و ویژگی های شخصیتی مصدق نیز به این امر دامن زد .

وی با بیان طرح و نقشه دربار، عنوان کرد: از طرفی سلطنت طرفدار امتیاز دادن به انگلیس بود و براساس نقشه از پیش تعیین شده در اثر این کودتا باید مصدق برکنار و سرلشکر فضل الله زاهدی به عنوان نخست وزیر کودتا به جای او می نشست.

این مدرس با اشاره به غربگرا بودن مصدق، گفت: مصدق برای اینکه بتواند حق ایران بگیرد به آمریکا متوسل شد و آنان نیز اعلام جانبداری از مصدق را کردند اما در عمل چنین اتفاقی رخ نداد و امریکا و انگلیس در کوتا همراهی کردند.

بیژنی با تاکید بر سیاست آمریکا در جریان کودتا و در تمام زمان ها، بیان کرد: غرب کسی را یاری میکند که بیشترین سود را برساند و به نوعی دوستان یا دشمنان دائم ندارند بلکه منافع دائم دارند و از آنجایی که شاه و سلطنت بیش از مصدق منافع آمریکا را تامین میکردند، آمریکا حمایت از کدوتا را انتخاب کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد:  این جریان ثابت کرد که هیچ دولت و نظامی نمی تواند به بیگانه دلخوش باشد و آن را مانع دلگرمی خود قرار دهد و آنچه باید به آن تکیه کرد مردم یک جامعه هستند و اعتماد به بیگانگان اعتمادی نافرجام خواهد بود که این حادثه یکی از آن تجربیات تلخ است.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا