اجتماعیاخبار قشمقشم

کمبود سیمان مورد نیاز مردم تامین می‌شود

کمبود سیمان در شهرستان قشم موجب شد تا مدیران این شرکت در این جزیره بر تامین سیمان مورد نیاز مردم در این منطقه تاکید کنند.

به گزارش پایگاه خبری قشم؛ به نقل از تسنیم، مشکلات توزیع سیمان قشم در قالب چند گزارش با نشر درد دل مردم، عاملان فروش و مسئولان این منطقه از سوی خبرگزاری تسنیم پوشش داده شد و اینک برای رعایت انصاف، مطالب مدیر تولید شرکت سیمان که متعهد به تامین مصرف داخلی محصولات این شرکت شده‌ است را در کنار سخنان مدیر صمت سازمان منطقه آزاد قشم را به اطلاع خوانندگان می‌ر‌ساند.

سهم سیمان داخلی، مقدم بر صادرات

مدیر صنعت، معدن و تجارت سازمان منطقه آزاد قشم گفت: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم خواستار هماهنگی اداره صمت این سازمان با مدیران شرکت سیمان در راستای تقدم تامین مصرف سیمان داخلی پیش از صادرات محصولات این شرکت شد.

محمد مهدی برنجی اظهار داشت: در راستای این دستورالعمل، با مدیران شرکت سیمان قشم مذاکراتی انجام شده و مسئولان این شرکت تعهد خود را در قبال تامین میزان مصرف سیمان داخلی را اعلام کردند.

وی ادامه داد: قرار شد عاملان فروش هم با برنامه‌ریزی منسجم‌تر و کسب اطلاع از زمان صادرات سیمان قشم، با خرید سیمان بیشتر و نگهداری در انبارها از کمبود این محصول در دوره‌های صادراتی، جلوگیری کنند.

 سیمان مصرف داخلی را تامین می‌کنیم

مدیر تولید شرکت سیمان قشم در ابتدای سخنان خود بر تعهد قانونی این شرکت برای تامین میزان مصرف مورد نیاز داخلی محصولات این شرکت در قشم تاکید کرد.

ابراهیم عبدی اظهار داشت: آماده‌ایم با برنامه ریزی منسجم از سوی عاملان فروش، هر هفته تا هشت هزار تُن سیمان برای مصرف داخلی به خریداران تحویل دهیم.

وی با تاکید بر اینکه کارخانه سیمان محل تک فروشی و خرده‌فروشی نیست، ادامه داد: در تمام نقاط کشور فروش سیمان با بارگیری روی تریلر انجام می‌شود اما برای حمایت از اشتغال در قشم، سیمان را با خودروهایی همانند پی‌کاپ و کامیون هم عرضه می‌کنیم.

مدیر تولید شرکت سیمان قشم تاکید کرد: اگر مطمئن باشیم هر هفته هشت‌هزار تُن سیمان در این شهرستان مصرف می‌شود، برنامه ویژه‌ای برای تولید و عرضه آن منظور می‌کنیم اما متاسفانه با توجه به هزینه‌های بالای کارخانه و مصرف پائین و بدون برنامه عاملان فروش سیمان در قشم هیچ برنامه‌ریزی نمی‌توان انجام داد.

سهم اندک مصرف داخلی در هزینه‌های بالای شرکت سیمان قشم

او گفت: علیرغم تعهدی که برای تامین مصرف داخلی داریم، اما با توجه به اینکه مصرف داخلی شناور است و در هفته جاری روزانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن سیمان از سوی عاملان فروش از آن شرکت خریداری شده است، نمی‌توانیم زیر بار تعهد بدون برنامه خرید داخلی که سهم اندکی در تامین هزینه‌های بالای این شرکت دارد، برویم.

عبدی ادامه داد: با این میزان مصرف داخلی و هزینه بالای این شرکت که برای ۲۰۵ نفر ایجاد اشتغال کرده است، چیزی جز زیان دهی نصیب کارخانه نمی‌شود.

وی گفت: در صورتیکه عاملان فروش برای خرید به صورت کلی از شرکت سیمان توافق کنند، می‌توانند از تخفیف ویژه این شرکت هم برخوردار شوند.

مدیر تولید شرکت سیمان قشم اعلام کرد: میزان تولید روزانه این شرکت یک‌هزار و ۲۰۰ تُن است و برای استمرار فعالیت این مجموعه حداقل باید روزی یک‌هزار تُن سیمان به فروش برسد.

با توجه به مطالبی که از سوی مدیر تولید شرکت سیمان قشم عنوان شد، به نظر می‌رسد فعالان حوزه عمرانی در قشم هم باید برای کمک به این مجموعه که ۲۰۵ نیروی کار در اختیار دارد و قریب به اتفاق آنان هم فرزندان بومی همین شهرستان هستند، برنامه‌ریزی دقیقی را ارائه نمایند تا چرخ این واحد صنعتی از گردونه تولید خارج نشود.

خوشبختانه علیرغم فشارهای تحریمی و مخالفتی که دشمنان برای فروش محصولات کشورمان دارند، سیمان و کلینکر تولیدی این جزیره به ویژه در سال‌های اخیر با برند نام قشم به چند کشور خارجی صادر شده است که این اقدام در حقیقت مزیتی برای شهرستان قشم محسوب می‌شود.

موفقیت شرکت سیمان به تولید بیشتر است

وی گفت: برای به سود رسیدن در شرکتی همانند سیمان قشم با توجه به اینکه هزینه‌های جانبی کار کردن در این منطقه نسبت به سرزمین اصلی بیشتر است، باید میزان تولید این کارخانه به سه‌هزار و ۳۰۰ تن در روز برسد تا توجیه اقتصادی داشته باشد.

عبدی افزود: شرکت سیمان قشم تنها برای واردات هر تن سنگ‌آهن ۲۲ هزار تومان هزینه حمل دریایی پرداخت می‌کند و واردات سنگ‌گچ و خرید پاکت که خارج از جزیره قشم تامین می‌شود نیز هزینه‌های بیشتری برای تولید محصولات این شرکت ایجاد می‌کند.

به نظر می‌رسد مدیران شرکت سیمان قشم می‌‌توانند از طریق رایزنی با معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم، برای افزایش سهم صادرات از مسیر بازاریابی در کشورهایی که با این سازمان ارتباط دارند اقدام نمایند تا با ارتقای توان تولید و رساندن حجم آن به بیش از سه‌هزار تُن در روز، علاوه بر ایجاد اشتغال بیشتر نیروی کار در این واحد صنعتی، از زیان دهی خود هم جلوگیری نمایند.

زمان تحویل در بخش صادرات بسیار مهم است

عبدی با اعلام اینکه خریداران خارجی براساس برنامه سفارش خود را ارائه می‌کنند، افزود: زمان تحویل میزان سفارش در بخش صادرات بسیار مهم و حائز اهمیت است و تاخیر در تحویل محصولات براساس قرارداد فی مابین با ضرر و زیان همراه می‌شود.

وی ادامه داد: از عاملان فروش سیمان داخلی انتظار داریم برای کمک به این مجموعه و براساس اعلام شرکت سیمان در دوره‌های تامین میزان محصولات صادراتی، نسبت به خرید مصرف داخلی اقدام نمایند تا با مشکل عرضه مواجه نشوند.

وی با تاکید بر اینکه کمبود سیمان برای مصرف داخلی در بعضی از ماه‌های سال برای مدیران این مجموعه هم ناراحت کننده است، افزود: برای حل این مشکل عاملان فروش سیمان در قشم می‌توانند با اطلاع از دوره‌های صادرات محصولات شرکت سیمان قشم نسبت به تامین سیمان مورد نیاز داخلی با هدف جلوگیری از کمبودها اقدام نمایند.

به هر حال با پیگیری‌های انجام شده از سوی خبرگزاری تسنیم خوشبختانه شاهد آمادگی شرکت سیمان قشم برای تامین مصرف داخلی هستیم و امیدواریم عاملان فروش هم بر اساس آنچه در این گفت‌وگو به آن اشاره شده است، در یک فرآیند همسو با شرکت سیمان، در برنامه توزیع عادلانه سیمان داخلی مشارکت نمایند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا