امروز : ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۳۲
صفحه نخست | اقتصادی | هرمزگان دروازه ورود کشورهای آسیای مرکزی به اروپا و دیگر کشورهای آسیایی است

هرمزگان دروازه ورود کشورهای آسیای مرکزی به اروپا و دیگر کشورهای آسیایی است

منتشر شده در ۸ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۲
کشورهای آسیایی

به گزارش پایگاه خبری قشم؛ به نقل از ایرنا، مهدی دوستی شنبه شب در دیدار با  مشاور رییس جمهور و رییس هیئت مدیره هلدینگ دولتی قرقیزستان، اظهار داشت: ترانزیت و دیپلماسی منطقه‌ای، دو راهبرد اصلی دولت سیزدهم است و شخص آقای رئیس جمهور تاکید ویژه‌ای در این خصوص دارد.

وی بیان داشت: روند موجود و مباحثی که با هیات قرقیزستانی در حال انجام است، تلفیقی از این دو موضوع بوده و تلاش داریم مسیر با ثباتی را برای تامین کالاهای موردنیاز قرقیزستان در بخش واردات و صادرات کالا از طریق بندرشهید رجایی فراهم کنیم.

استاندار هرمزگان گفت: با توجه به اراده‌ قوی که بین دو طرف وجود دارد، اتفاقات خوبی برای توسعه تعامل تجاری و اقتصادی بین دو کشور در حال وقوع است که نمود عینی آن نشست امروز با رییس هلدینگ دولتی و مدیران زیرمجموعه این شرکت بزرگ قرقیزستانی و رایزنی در خصوص توسعه ارتباطات بندری است.

دوستی تصریح کرد: قرقیزستان به دنبال راه‌اندازی دفاتر هلدینگ دولتی در استان هرمزگان است که می تواند مسیر جدیدی برای توسعه روابط دو کشور باشد.

وی یکی از برنامه های دولت را توسعه ترانزیت برشمرد و گفت: در گام نخست، زمینه برای ورود هیات سرمایه گذاری قرقیزستانی در اراضی موجود بندرشهید رجایی فراهم و در فاز بعدی اراضی پسکرانه این بندر مهم برای توسعه فعالیت‌های ترانزیتی مهیا می شود.

استاندار هرمزگان بیان داشت: آمادگی لازم برای رفع موانع سرمایه گذاری و بهره‌برداری از زیرساخت‌های بندرشهید رجایی وجود دارد و علاقه‌مند هستیم زودتر به نتیجه برسیم.

دوستی با اشاره به ظرفیت‌های معدنی استان و برنامه هرمزگان برای دستیابی به جایگاه نخست فولاد کشور، در خصوص سرمایه‌گذاری مشترک برای توسعه فعالیت‌های مرتبط با معادن سنگ آهن، کرومیت، منگنز و مس اعلام آمادگی کرد و افزود: مذاکرات فنی با هیئت قرقیزستانی در این حوزه را می توانیم هر چه زودتر شروع کنیم.

لازم به ذکر است، این دومین دیدار رسمی و رایزنی های استاندار هرمزگان طی سه‌ماهه اخیر با هیات های قرقیزستانی است.

هرمزگان طی ماه های اخیر در کانون توجه کشورهای مختلف قرار داشته و قرقیزستان یکی از کشورهایی است که ظرفیت های هرمزگان را به خوبی شناخته و با اراده و جدیت پیگیر تعامل، همکاری و سرمایه گذاری در این استان است.

در این نشست تورداکن سی دیکف سفیر قرقیزستان و هیات همراه، رییس نمایندگی وزارت امورخارجه در هرمزگان، مدیرکل اقتصادی استانداری هرمزگان، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، دستیار رییس هیبت مدیره، مدیر منطقه ای، مدیر روابط اقتصادی خارجی و مدیر توسعه پایدار هلدینگ دولتی قرقیزستان، مدیر کل منطقه آزاد بیشکک، معاون اول مدیر کل شرکت دولتی قرقیز پوچتاسی و نایب رییس دانشگاه ماناس نیز حضور داشتند.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=12190

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *