امروز : ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۷:۵۸
صفحه نخست | اقتصادی | عملیات اجرایی ساخت نخستین ایستگاه لرزه نگاری در قشم

عملیات اجرایی ساخت نخستین ایستگاه لرزه نگاری در قشم

منتشر شده در ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۵۱

 عملیات اجرایی ساخت نخستین ایستگاه مدرن لرزه نگاری دائمی باند پهن در جزیره قشم با حضور رییس سازمان مدیریت بحران کشور و جمعی از مسوولان آغاز شد.

عملیات اجرایی ساخت نخستین ایستگاه لرزه نگاری در قشم

به گزارش  پایگاه خبری قشم، نخستین ایستگاه مدرن لرزه نگاری بر خط جزیره قشم از سوی مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و با حمایت سازمان منطقه آزاد قشم در مجاورت مرکز پزشکی خلیج فارس (بیمارستان جی جیان) این جزیره جانمایی، ترازیابی و آماده ساخت شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در این آیین از توسعه چتر پدافند غیرعامل با هدف ارتقای ضریب ایمنی و مدیریت بحران به عنوان یکی از مهمترین برنامه های این سازمان نام برد.

عادل پیغامی افزود: امسال چند کار مهم جهادی – نهضتی در عرصه‌های مسکن، جاده سازی، هوشمند سازی، نوآوری و اکوسیستم و همچنین فضای نوآورانه در این جزیره در دست اجرا داریم که مهمترین آن به حوزه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران مربوط می‌شود.

وی اضافه کرد: خوشبختانه سازمان مدیریت بحران کشور و موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران با انتخاب قشم برای نصب ایستگاه لرزه نگاری، کمک بسیار مهمی به این منطقه و برنامه‌های آتی این سازمان کرده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم توضیح داد: با نصب این ایستگاه سازمان منطقه آزاد قشم تمام برنامه‌های خود را در زمینه استقرار سامانه‌های نرم افزاری، برنامه ریزی راهبردی و مجموعه‌های سخت‌افزاری براساس برنامه‌های سازمان مدیریت بحران کشور انجام خواهد داد.

در ادامه این مراسم معاون اجرایی مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اظهار کرد: با راه اندازی نخستین ایستگاه لرزه نگاری قشم، هوشمندسازی زیرساخت های مدیریت بحران در استان هرمزگان و جزیره قشم اجرایی می شود که برنامه ریزی برای هوشمندسازی در حوزه مدیریت بحران ناشی از زمین لرزه نیازمند بررسی و رصد لحظه‌ای عملکرد گسل‌های منطقه است.

بهزاد پورمحمد ادامه داد: راه اندازی این ایستگاه لرزه نگاری در قشم با هدف رصد فعالیت لرزه ای گسل های منطقه برای ایجاد پیش آگاهی و تقویت زیرساخت های مدیریت بحران و خدمات رسانی در زمان حادثه در این جزیره است.

وی اعلام کرد: تجهیزات دائمی لرزه نگاری پیش رفته با استانداردهای روز دنیا با توجه به جایگاه راهبردی جزیره قشم در بازه زمانی ۶ ماهه آینده نصب و راه اندازی می شود.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=23421

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *