امروز : ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۰۰
صفحه نخست | پیشنهاد سردبیر | شهر حریره؛ جاذبه ای با قدمت هزار سال در کیش

شهر حریره؛ جاذبه ای با قدمت هزار سال در کیش

منتشر شده در ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۲۳
حریره

به گزارش پایگاه خبری قشم، جزیره کیش، تنها جزیره مرجانی جهان است که همواره مورد توجه توریست ها و گردشگران بوده است. شهر باستانی حریره، که مربوط به جزیره کیش قدیم است، قدمتی بیش ۸۰۰ سال دارد. شهر باستانی حریره، در کنار سایر تفریحات جزیره کیش، به واسطه ارزش تاریخی خود، یکی از دیدنی ترین مناطق گردشگری جزیره کیش محسوب می شود.

در ادامه به معرفی این جاذبه ی تاریخی می پردازیم.

شهر باستانی حریره

شهر باستانی حریره واقع در بخش کیش از توابع شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

در شمال جزیره کیش در کنار مجموعه ورزشی المپیک آثاری و ویرانه‌هایی دیده می‌شود که یادگاری از شهر باستانی، حریره‌است. زمان رونق یا دوران طلایی شهر حریره کیش از قرن چهارم تا اوایل قرن دهم هجری قمری بوده‌است.

وسعت این شهر باستانی ۱۲۰ هکتار است. محوطه باستانی این اثر، براساس نتایج کاوشهای باستان‌شناسی انجام شده تا امروز، از مجموعه ساحلی و عمارت اعیانی، حمام، مسجد تاریخی، کارگاه شیشه‌گری و قنات‌های قدیمی تشکیل یافته‌است.

این شهر تاریخی مربوط به سدهٔ ۵ تا ۱۰ ه‍.ق است و در شمال جزیره کیش واقع شده و این اثر در تاریخ ۱ شهریور ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

در بسیاری از نسخ و کتب قدیمی که  توسط گرشگران نوشته شده است،  این شهر، شهری آباد و با شکوه بوده است. به واسطه همین سرسبزی ها و آرامش موجود در دل آن، این شهر با عنوان حریره شناخته می شد.

این شهر باستانی  دارای بناهایی محکم از سنگ های آهکی و مرجانی است. این درحالی است که بیشتر شهرهای هم دوران شهر حریره، در ساخت بناها از خشت استفاده می شد.

ساختمان ها و بنا ها به جامانده شهر حریره، دارای دیوارهای محکم از جنس سنگ است که اغلب دیوارهای سنگی دارای روکش های گچی می باشند.

به دلیل موقعیت ویژه شهر حریره از لحاظ تجاری و اقتصادی، احتمال حمله به این شهر وجود داشته است. علت ساخت بناها با دیوارهای مستحکم، مقابله با هرگونه حمله احتمالی بوده است.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=5695

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *