امروز : ۸ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۳۷
صفحه نخست | اجتماعی | ۱۰۶۲ نفر از زندانیان ‌در هرمزگان مشمول عفو رهبری شدند

۱۰۶۲ نفر از زندانیان ‌در هرمزگان مشمول عفو رهبری شدند

اخبار :
منتشر شده در ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۰۷

رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: 1062 نفر از زندانیان ‌در استان هرمزگان مشمول عفو رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفته اند و مراتب عفو به زندان های استان اعلام شد.

1062 نفر از زندانیان ‌در هرمزگان مشمول عفو رهبری شدند

به گزارش پایگاه خبری قشم، مجتبی قهرمانی رئیس کل دادگستری هرمزگان اظهار داشت: در نتیجه پیشنهاد ریاست محترم قوه قضاییه و موافقت مقام معظم رهبری با عفو و تخفیف مجازات محکومین به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی و عید مبعث نبی مکرم اسلام (ص) یکهزار و ۶۲ نفر از زندانیان ‌در استان هرمزگان مشمول عفو و تخفیف مجازات قرار گرفته اند.

وی در ادامه با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در مناسبت‌های مختلف مبنی بر لزوم رسیدگی به وضعیت زندانیان و خانواده هایشان، از موافقت معظم له با پیشنهاد عفو و بخشودگی محکومین که در آستانه چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی موجب خوشحالی زندانیان و خانواده‌هایشان شده است تشکر و قدردانی کرد.

قهرمانی همچنین با بیان اینکه یک سوم از مشمولان فرمان عفو مقام معظم رهبری مربوط به استان هرمزگان است، گفت: در این راستا با اتخاذ تدابیر لازم و بسیج همه امکانات برای تسریع در اجرای فرمان معظم له و دستورالعمل مربوطه در مورد زندانیان واجد الشرایط و آزادی فوری آنها اقدام شد.

سفر هیـأت اعزامی کمیسیون عفو و بخشودگی قوه قضاییه به استان هرمزگان

وی با اشاره به اینکه مقدمات شناسایی مشمولان عفو اخیر در جریان سفر هیـأت اعزامی کمیسیون عفو و بخشودگی قوه قضاییه به استان هرمزگان فراهم شد، گفت: با توجه به سیاست‌های ریاست محترم قوه قضاییه در جهت کاستن از ضرر‌ها و آسیب‌های جدی زندان به افراد و خانواده زندانیان و جامعه، این اقدام ویژه در استان هرمزگان صورت گرفته است.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در ادامه  افزود: در میان یکهزار و ۶۲ نفر زندانی مشمول عفو در استان هرمزگان ۳ نفر محکوم به اعدام بودند و ۴۶ نفر هم زندانیان زن هستند ۳۵۴ نفر آزادی کامل و مابقی مشمول تخفیف مجازات هستند که تمام موارد به زندان اعلام شده است.

وی خاطرنشان کرد: بلافاصله پس از ابلاغ دستورالعمل عفو، ضمن آغاز فرآیند بررسی واجدین شرایط با تشکیل کمیته ویژه‌ای در دستگاه قضایی استان هرمزگان، دستورات مقتضی به رؤسای دادگستری‌ها و دادستان‌های حوزه‌های قضایی، همچنین مدیرکل زندان‌های استان به منظور تسریع در این روند ابلاغ شد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان بیان کرد: برای تسریع در جامه عمل پوشاندن به فرمان عفو رهبر معظم انقلاب اسلامی همکاران ما در اقصی نقاط استان در محل کارشان حاضر شده بودند و بررسی پرونده مشمولین واجد شرایط و آزادی آن‌ها به صورت شبانه‌روزی و حتی در خارج از وقت اداری ادامه داشته است.

قهرمانی افزود: بررسی عفو به صورت حرفه ای، تخصصی و کار کارشناسی ویژه صورت گرفته و ضمن بررسی موارد در شورای طبقه بندی زندان، کمیسیون استانی و کمیسیون مرکزی عفو و بخشودگی قوه قضاییه، اعضای هیأت کمسیون مرکزی نیز به مدت یک هفته در استان هرمزگان مستقر شدند و با تک تک زندانیان به مصاحبه پرداختند و در راستای اجرای ماده ۱۱ آیین نامه عفو و تخفیف مجازات محکومین، ضمن نظارت بر صحت شرایط اعمال عفو زندانیان، گزارش کاملی از وضعیت محکومین استان را بطور مستدل و مستند همراه با جمع‌بندی و پیشنهاد به دبیرخانه کمیسیون مرکزی ارائه کردند.

  وی در ادامه با بیان اینکه در بررسی شرایط عفو مددجویان، اصول حقوقی جرم شناسی و کیفرشناسی از جمله بازدارندگی و حتمیت اجرای مجازات ها به دقت مورد توجه قرار گرفته است، یادآور شد: ارائه پیشنهاد عفو به هیچ وجه شامل محکومین سابقه دار، مرتکبین تکرار جرم، بزهکاران جرایم خاص و برهم زنندگان نظم و امنیت جامعه نشده است و تنها افرادی که آثار اصلاح و تربیت در آنها مورد تأیید کارشناسان قرار گرفته است، مشمول عفو قرار گرفته اند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در پایان تأکید کرد: با اهتمام و جدیتی که در این زمینه از سوی همکاران ما وجود داشته است و با تأکیدات ریاست محترم قوه قضائیه تا پیش از ظهر امروز نوزدهم بهمن ماه مراتب در خصوص همه مشمولین به زندان های سراسر استان اعلام شد و انشاءاللّه تا قبل از یوم‌اللّه ۲۲ بهمن همه محکومان و زندانیان واجد شرایط از حلاوت این عفو بهره‌مند خواهند شد.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=20869

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *