امروز : ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۴۴
صفحه نخست | اجتماعی | در نامه نماینده مدیران مسئول رسانه‌ها به رییس ستاد مقابله با کرونا تاکید شد: خبرنگاران را سریع‌تر واکسینه کنید!

در نامه نماینده مدیران مسئول رسانه‌ها به رییس ستاد مقابله با کرونا تاکید شد: خبرنگاران را سریع‌تر واکسینه کنید!

منتشر شده در ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۱۱
خبرنگاران

به گزارش پایگاه خبری قشم؛ به نقل از ایسنا، در نامه پدرام پاک آیین، نماینده مدیران مسئول رسانه ها به رییس ستاد مقابله با کرونا بر ضرورت حضور روزانه خبرنگاران در محیط های سربسته از قبیل بیمارستان‌ها، نشست های خبری، همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و حتی در اجتماعات مغایر با پروتکل‌های بهداشتی با هدف هشداردهی به جامعه تاکید شده است‌.

متن نامه پاک آیین خطاب به دکتر نمکی به این شرح است:

«برادر گرامی، جناب آقای دکتر سعید نمکی
رییس محترم ستاد ملی مقابله با کرونا

با سلام و آرزوی قبولی طاعات

در شرایطی به سر می بریم که ماه‌هاست پاندمی کرونا در صدر اخبار رسانه‌ها قرار دارد و بیشترین نشست‌های خبری از سوی مسئولان کادر درمان و حجم انبوهی از گزارش‌ها از محیط‌های بیمارستانی، بیماران مبتلا به کرونا و یا اجتماعات مغایر با دستورالعمل های بهداشتی تهیه می شود.

در چنین شرایطی بنا بر اعلام وزارت بهداشت، خبرنگاران با وجود جامعه آماری حدود ۱۰ هزار نفر برای دریافت واکسن‌کرونا در گروه سوم قرار دارند.

استحضار دارید که خبرنگاران و عکاسان خبری بنا به ضرورت تهیه محتوای رسانه‌ای در معرض تماس دائم با آحاد جامعه قرار می گیرند و عمدتا در محیط های سربسته و در متن اجتماعات مانند نشست های خبری، نمایشگاه ها، همایش‌ها، اردوهای ورزشی، مراجع قضایی، پادگان‌ها، شهرداری‌ها و ادارات و حتی مراسم تشییع چهره‌های گوناگون که بعضا بر اثر کرونا درگذشته‌اند، حضور می‌یابند.‌

علاوه بر این حرفه خبرنگاری، ماهیتی سیار و بسیار پرتحرک دارد؛ به نحوی که خبرنگار ناگزیر باید روزانه و حتی در ایام تعطیل به چندین حوزه خبری سرکشی کرده و از افراد و محیط های مختلف کسب اطلاع کند.

برای مثال یک خبرنگار اجتماعی که مکلف به انتقاد از اجتماعات مغایر با شیوه نامه های بهداشتی و هشدار به جامعه است، برای انعکاس این گونه رویدادها ناچار به حضور در متن و بطن آنهاست.

بارها در رسانه ملی مشاهده شده است که خبرنگاران با افراد بدون ماسک مصاحبه و از آنان انتقاد کرده یا از اجتماعات پرخطر و ناقض موازین بهداشتی گزارش های میدانی تهیه کرده اند؛ همچنان که برای مصاحبه با بیماران کرونایی یا کادر درمان ساعت ها در بیمارستان ها و حتی بخش مراقبت های ویژه به سر برده اند.

با وصف فوق خبرنگاران در بین صاحبان مشاغل پس از کادر درمان، بیشترین سطح تماس را با آحاد و نفوس جامعه از یک سو و بیشترین الزام را به حضور در کانون های پرریسک ابتلا به این بیماری دارند.

البته تردید نیست که خبرنگاران از حیث اولویت دریافت واکسن پس از کادر درمان، جانبازان و بیماران خاص قرار می‌گیرند، اما گنجاندن آنها در گروه شغلی سوم با توجه به ماموریت‌های پرریسک و جامعه کم‌شمار این‌صنف منصفانه به نظر نمی‌رسد.

از این رو پیشنهاد می‌شود خبرنگاران برای دریافت واکسن کرونا در اولویت ضروری و همزمان با گروه دوم قرار گیرند تا با حفظ ایمنی خود و منابع خبری‌شان به ایفای وظیفه اطلاع‌رسانی مبادرت ورزند.

پدرام پاک آیین
نماینده مدیران مسئول رسانه‌ها در هیات نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری‌ها»

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=5504

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *