اجتماعیپیشنهاد سردبیر

در آستانه هفته پدافند غیرعامل مانور اطفاء حریق با شناور لایروب مکران یک در لنگرگاه بندرعباس برگزارشد

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: در آستانه هفته پدافند غیرعامل، مانور مقابله با حریق و آتش با استفاده از سیستم rainbow (شناور پیشرفته لایروب مکران یک) در لنگرگاه بندرعباس برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری قشم؛ به نقل از ایرنا، اسماعیل مکی‌ زاده روز شنبه در تشریح مانور انجام شده افزود: این مانور با هدف سنجش و ارزیابی قابلیت‌های کاربردی سیستم شناور لایروب مکران یک در عملیات‌های اطفاء حریق، افزایش سطح توان و آمادگی مقابله با خطرهای احتمالی در دریا بویژه مهار به موقع آتش و نجات جان دریانوردان و مسافران در مواقع ضروری علاوه بر کاربرد اصلی لایروبی شناور برگزار شد.

وی نتیجه حاصله از اجرای این مانور را، ارزیابی و تحلیل فنی و عملیاتی لایروب و قابلیت مانورینگ این شناور در مواقع اضطرار و حریق در دریا عنوان کرد.

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با تشریح سناریو و گستره اجرای این مانور اظهارداشت: خبری مبنی بر حریق شناور صیادی عبوری از لنگرگاه به دلیل سرعت در موادسوختی به موتورخانه به مرکز هماهنگی و جستجو ‌و نجات دریایی  بنادر و دریانوردی استان ارسال می گردد که بلافاصله دستور اعزام شناور مکران که در همان محدوده  مشغول لایروبی کانال دسترسی بندر است، صادر می شود.

مکی زاده بیان داشت: لایروب مکران یک، پس از وصول شرایط اضطرار شناور صیادی با حضور در محل، نسبت به اطفاء حریق به وجود آمده در لنج صیادی اقدام و در مدت زمانی کمتر از یک ساعت کل حریق را خاموش می کند.

 معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، شناخت تجهیزات و توانایی آن‌ها در مانورهای امداد و نجات را یکی دیگر از اهداف تعیین شده در برگزاری مانورهای دریایی عنوان کرد و اذعان داشت: مانور اطفاء حریق با شناور لایروب مکران، برای ما یک مانور خاص محسوب می‌شود، زیرا ایده استفاده از ظرفیت فنی این لایروب و نصب تجهیزات آتشخواری بر روی این شناور از سوی این اداره کل اجرایی شده و دیگر اینکه؛ این کاربرد برای لایروب در مواقع اضطرار پیش بینی شده است.

 شناور «هاپرساکشن مکران یک» با کاربری لایروبی در کانال ها و حوضچه ها جهت نگه داری و حفظ عمق مناسب و به منظور رفت و آمد ایمن کشتی های ورودی و خروجی ساخته شده است.

این شناور به طول ۸۷.۲۵ سانتیمتر ، عرض ۱۹.۶۰ و  ۷.۵ متر ارتفاع از  ۶.۵ متر آبخور  برخوردار است که قابلیت نگهداشت موادلایروبی به میزان چهار هزار مترمربع را در هر نوبت برداشت را داراست.

 شناور مکران ۲ نیز با همین مشخصه ها در آب های استان خوزستان به ارائه خدمات دریایی مشغول است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا