اقتصادیپیشنهاد سردبیرقشم

توزیع سیمان قشم زیر ذره‌بین تعزیرات حکومتی رفت

مشکل توزیع عادلانه سیمان قشم برای مصرف کنندگان به سریالی پایان ناپذیر تبدیل شده و متأسفانه تذکر مسئولان به مدیران این شرکت هم تاثیر چندانی نداشته، اما این‌ بار اداره تعزیرات حکومتی برای بررسی عدم توزیع این محصول در حال پیگیری است.

به گزارش پایگاه خبری قشم؛ عدم توزیع صحیح سیمان در قشم  به امروز و دیروز و امسال و سال گذشته مربوط نمی‌شود، سرمایه‌گذاران این شرکت صنعتی در ابتدای راه‌اندازی این مجموعه در سال ۱۳۷۹ اعلام کردند هدف از فعالیت این واحد صنعتی در این جزیره، تأمین نیاز بخش داخلی قشم، استان هرمزگان و استان‌های همجوار است و در کنار آن صادرات سیمان از قشم به کشورهای خارجی هم از دیگر سیاست‌های این واحد صنعتی است.

علیرضا نصری فرماندار شهرستان قشم در آخرین مصاحبه با این خبرگزاری در ۲۹ مهرماه امسال و در گزارشی با عنوان ” منفعت طلبی ارزی سبب نایاب شدن سیمان در قشم شد ” به مدیران شرکت سیمان به صورت جدی در زمینه برنامه‌ریزی دقیق برای تنظیم بازار محصولات تولیدی این شرکت تذکر داد و خواستار سیاست‌گذاری تأمین نیاز مستمر سیمان مورد نیاز فعالان حوزه‌های عمرانی و ساخت و ساز مسکن در این شهرستان شده است.

محمد مهدی برنجی مدیر صنعت، معدن و تجارت سازمان منطقه آزاد قشم هم هشتم مهرماه امسال در گزارشی دیگر از این خبرگزاری با عنوان ” صادرات طلای خاکستری به نام قشم و به کام خارجیان “، از مدیران شرکت سیمان در این منطقه خواسته بود نسبت به عرضه سیمان مورد نیاز قشم اقدام نمایند.

دست‌اندرکاران شرکت سیمان قشم هم پس از دریافت هر تذکر از سوی مسئولان این شهرستان تنها به صورت موقت و با هدف سرپوش گذاشتن بر کمبودها، مقداری سیمان در اختیار عاملان توزیع در سطح شهرستان قرار می‌دهند که این نوع اقدامات نیاز مبرم فعالیت‌های عمرانی این شهرستان را تأمین نمی‌کند.

دود سیمان سهم ما، سود کلان سهم منفعت طلبان

این مطلبی بود که یکی از ساکنان روستای گیاهدان در مجاورت شرکت سیمان قشم عنوان کرد و گفت: متأسفانه سهم مردم روستاهای همجوار شرکت سیمان قشم از این پروژه عظیم صنعتی دود است و سود آن هم با فرآیند صادرات، به صاحبان این شرکت می‌رسد.

وی گفت: صادرات محصولات تولیدی این شهرستان برای مردم این منطقه بسیار مهم و حائز اهمیت است و بسیار خرسندیم که تولیدات این شهرستان با نام قشم به کشورهای مختلف جهان صادر می‌شود.

وی در عین حال ادامه داد: برنامه‌ریزی برای توزیع عادلانه تولیدات شرکت سیمان موضوع مهمی است که باید در یک نشست مشترک بین مسئولان شهرستان و مدیران این شرکت مورد توجه جدی قرار گیرد تا مردم این جزیره در دوران صادرات سیمان قشم، دچار عدم عرضه این محصل مهم در حوزه ساخت و ساز نشوند.

متأسفانه موضوع عدم عرضه صحیح سیمان قشم در این شهرستان به یک سریال ادامه دار تبدیل شده و هراز گاهی با گزارشاتی که خبرگزاری تسنیم به آن می‌پردازد، تغییری در روند آن ایجاد می‌شود اما باز در فرآیند بعدی صادرات، مردم قشم کاسه چه کنم چه کنم از نبود سیمان به دست می‌گیرند؟

بی توجهی به مسئولیت‌های اجتماعی از سوی شرکت‌های صنعتی قشم

یکی دیگر از شهروندان جزیره قشم هم به خبرنگار تسنیم در قشم گفت: قانون برای شرکت‌های صنعتی در هر منطقه مسئولیت‌هایی را در حوزه اجتماعی منظور کرده است که مدیران شرکت‌ها موظف به اجرای آن هستند.

وی اظهار داشت: مردم روستاهای قشم انتظار دارند مسئولان شرکت سیمان اعلام کنند در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی که قانون برعهده‌اشان گذاشته چه کاری انجام داده‌اند؟

وی یادآور شد: سیمان قشم باید در همه شرایط و در همه روزهای سال سهم مشخصی برای توزیع بین عاملان فروش سیمان در سطح جزیره قشم منظور کند تا هیچگاه مردم این شهرستان با کمبود سیمان مواجه نشوند.

پسر از دریافت نظرات دو تن از بومیان جزیره قشم سری هم به اداره تعزیرات حکومتی شهرستان قشم زدیم تا نقطه نظرات رئیس این اداره را در زمینه مشکلات توزیع سیمان جویا شده باشیم.

تعزیرات حکومتی با هر تخلف اقتصادی برخورد می‌کند

رئیس اداره تعزیرات حکومتی شهرستان قشم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قشم گفت: با توجه به تکرار کمبود سیمان در سطح شهرستان، رسیدگی به عدم عرضه صحیح این محصول، در دستور کار این اداره قرار گرفته است.

وحید ترکاشوند اظهار داشت: موضوع توزیع نامناسب این محصول از مسائلی است که به دلیل ایجاد مشکلات برای فعالان حوزه ساختمانی و فعالیت‌های عمرانی نیازمند بررسی است و درصورت مشاهده تخلف، برای واحد مربوطه پرونده تشکیل خواهد شد.

وی گفت: یکی از شروط فعالیت صنایع مختلف در هر منطقه از کشور، رعایت حقوق مردم همجوار به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی در محدوده هر فعالیتی است و این شرکت هم در این زمینه باید اقداماتی را انجام دهد که تأمین بخش مورد نیاز محصولات این شرکت برای مصرف داخلی از جمله این مسئولیت‌ها است.

فعالیت‌ گسترده توسعه عمرانی در قشم تقریباً از سال ۱۳۸۵ شدت گرفت و از آنجا که یکی از مهمترین ملزومات اینگونه فعالیت‌ها این حوزه مربوط می‌شود، دلخوشی فعالان صنعت ساختمانی و حوزه‌های عمرانی فعال در قشم به این بود که در کنار بیشتر ملزومات وارداتی ویژه فعالیت‌های ساخت و ساز، سیمان مورد نیاز خود را در قشم با قیمت مناسب تهیه می‌کنند، اما صادرات و کسب ارز حاصل از آن برای صاحبان شرکت سیمان قشم به اولویت اصلی تبدیل شد و همزمان با هر محموله صادراتی، ساز کمبود سیمان در قشم گوش فعالان صنعت ساخت و ساز را آزار داده است.

علیرغم اینکه فرآیند محصولات صادراتی از این جزیره، برندی برای نام قشم محسوب می‌شود، اما بی توجهی به سهم مورد نیاز مردم این منطقه مشکلی است که در دوره‌های صادراتی این محصول، گریبانگیر مردم این جزیره می‌شود.

انتظار مردم قشم از مسئولان، برنامه‌ریزی دقیق برای توزیع به هنگام در تمام روزهای سال و احترام به سهم مردم این منطقه از فعالیت این شرکت عظیم تولیدی است.

منبع: تسنیم

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا