امروز : ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۲۲:۱۶
صفحه نخست | پیشنهاد سردبیر | تالاب آذینی؛ تنها رویشگاه درخت چندل در ایران

تالاب آذینی؛ تنها رویشگاه درخت چندل در ایران

منتشر شده در ۹ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۰۲
تالاب آذینی

به گزارش پایگاه خبری قشم،سیریک یکی از شهرستان‌های استان هرمزگان در جنوب ایران است که در کرانهٔ دریای عمان قرار گرفته‌است. سیریک در کنار دریای عمان با شن های سفید و نقره ای بکر و سواحل گسترده ماسه ای و آب های زلال آبی در پهنه کبود دریا است. در سیریک از هیاهوی شهرنشینی بزرگ اثری نیست. سیریک جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که یک از آنها تالاب آذینی (خور سیریک) است.

تالاب آذینی (خور سیریک)

تالاب آذینی در استان هرمزگان و در جنوب شرقی تنگه هرمز واقع است. تالاب آذینی ( خور آذینی ) جزو مجموعه پهنه های تالابی است که به عنوان دلتای رود گز و حرا (هیوی) در فهرست سایت های رامسر ثبت شده است. تالاب آذینی (آذین) در جنوب دهستان بیابان از توابع شهرستان میناب و تقریباً در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی شهر و بندر سیریک قرار دارد.

با توجه به پهنه تالابی وسیع منطقه در این دهستان مراکز جمعیتی روستایی عموماً در شعاع ۵ تا ۷ کیلومتری این تالاب قرار دارند که برخی از آنها عبارتند از روستای گناری، روستای بازگرد، روستای داپتی، روستای گاراندهو، روستای گز پیر و روستای مهرگی. تالاب بین المللی دلتای رود گز و رود حرا ( هیوی ) که از تاریخ ۲۳ ژوئن ۱۹۷۵ به طول ۴۰ کیلومتر و مساحت ۱۵ هزار هکتار در فهرست رامسر قرار گرفته است.

 این تالاب تنها رویشگاه درخت چندل است. چندل گونه‌ای کمیاب از درختان حرا یا مانگرو است. این درختان ریشه‌هایی دارند که در هنگام جزر، ریشه‌ها از آب بیرون می‌زنند و اکسیژن مورد نیاز گیاه را تامین می‌کنند. در هنگام مد نیز فقط تاج درخت از آب بیرون می‌ماند و ریشه‌ها پناهگاه جانوران دریایی کوچک می‌شوند. از چوب درخت چندل در جنوب برای ساخت و ساز استفاده‌ی زیادی می‌شود.

در این تالاب انواع پرندگان گرمسیری و مهاجر نیز دیده می‌شوند. علاوه بر آن‌ها خرچنگ و ماهی گِل‌خورک و میگو و آبزیان دیگر نیز در لابه‌لای ریشه‌های این درختان زیست می‌کنند.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=5849

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *