امروز : ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۲۲:۴۹
صفحه نخست | اقتصادی | ارزش صادرات محصولات تولیدی قشم به ۵۲۱ میلیون دلار رسید

ارزش صادرات محصولات تولیدی قشم به ۵۲۱ میلیون دلار رسید

اخبار :
منتشر شده در ۱۹ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۴۹

 مدیر صنعت، معدن و تسهیل تولید سازمان منطقه آزاد قشم گفت: ارزش محصولات صادراتی فعالان اقتصادی قشم از ۲ شهرک طولا و فجر این جزیره در یکسال اخیر به ۵۲۱ میلیون دلار رسید.

ارزش صادرات محصولات تولیدی قشم به ۵۲۱ میلیون دلار رسید

به گزارش پایگاه خبری قشم، مرتضی صابری روز سه شنبه اظهار کرد: سهم ارزش محصولات صادراتی از این منطقه آزاد به کشورهای مختلف در سال گذشته ۴۲۰ میلیون دلار بود.

وی ادامه داد: همچنین پارسال ۱۱۹ میلیون دلار از محصولات تولیدی صنعتگران این جزیره هم به داخل کشور صادر شده است.

مدیر صنعت، معدن و تسهیل تولید سازمان منطقه آزاد قشم با اعلام اینکه سال گذشته ۷۰ شرکت در این‌ منطقه آزاد موفق به دریافت زمین صنعتی شدند افزود: صدور پروانه ساخت و ساز برای ۴۲ شرکت، صدور پروانه تاسیس برای ۳۶ شرکت و صدور پروانه بهره‌برداری برای ۱۹ شرکت از دیگر اقدامات این مدیریت در سال ۱۴۰۲ بوده است.

به گفته صابری، سال گذشته ارزش محصولات شرکت‌های تولیدی صنعتی در این منطقه آزاد به ۱۶۳ هزار و ۳۳۰ میلیارد ریال و ارزش سرمایه‌گذاری در بخش صنعت هم به میزان ۱۵ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال رسید.

مدیر صنعت، معدن و تسهیل تولید سازمان منطقه آزاد قشم یادآور شد: براساس مجوزهای صادر شده سال گذشته، در مجموع برای یک هزار و ۴۷۵ نیروی جدید ایجاد اشتغال خواهد شد و در نهایت جمع نیروهای فعال در شهرک‌های صنعتی قشم به حدود هشت هزار نفر خواهد رسید.

وی گفت: اکنون ۴۱ طرح در این منطقه آزاد در حال احداث است که ۹ مورد آن مربوط به انبارها و ۳۲ مورد دیگر به طرح‌های صنعتی مربوط می‌شود که میانگین پیشرفت فیزیکی آنها بیش از ۵۳ درصد است.

صابری اظهار امیدواری کرد که براساس سیاست‌های سطح بالای سازمان‌ منطقه آزاد قشم، امسال بتوانیم بهتر از سال گذشته در حوزه تولید و صادرات و جذب سرمایه‌گذاران موفق تر باشیم.

این جزیره که بزرگ‌ ترین جزیره خلیج فارس است، به دلیل مجاورت با اقیانوس هند، وجود منابع نفت و گاز و واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی و تجهیزات فرا ساحلی و برخورداری از تسهیلات بندری برای کشتی‌ های بزرگ (در رده پاناماکس) یکی از راهبردی ترین جزایر ایران و خلیج فارس است که به دلیل خدمات سوخت‌ رسانی به کشتی‌ های عبوری از آبراهه بین‌ المللی و پارک‌ های انرژی و زیست – فناوری آن شهرتی جهانی دارد.

از سوی دیگر، ویژگی‌ های طبیعی و تاریخی این جزیره، باعث شده قشم به یکی از مقاصد گردشگری اصلی در ایران تبدیل شود.

منطقه آزاد تجاری – صنعتی قشم، حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع از این جزیره را شامل می‌ شود.

این جزیره از توانمندی های زیادی برای توسعه صنایع و رشد اقتصادی برخوردار است و یکی از نقاط جذاب مورد علاقه سرمایه گذاران به حساب می آید.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=24331

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *