پیشنهاد سردبیرگردشگری

آشنایی با شهرستان شهربابک

شهرستان شهر بابک، با مرکزیت شهربابک، از شهرستانهای استان کرمان است.

به گزارش پایگاه خبری قشم، شهرستان شهربابک در قسمت باختری استان کرمان واقع گردیده است. از جنوب و جنوب خاوری با شهرستان سیرجان ، از جنوب باختری با شهرستان نی‌ریز در استان فارس، از باختر با شهرستان های مروست و خاتم در استان یزد، از شمال با شهرستان مهریز در استان یزد، از شمال خاوری با شهرستان انار و از خاور و جنوب خاوری با شهرستان رفسنجان مرز مشترک دارد است.

این شهرستان با مساحتی در حدود ۱۳۵۷۰ کیلومتر مربع پس از کرمان و راور سومین شهرستان استان کرمان به لحاظ مساحت می‌باشد.

این شهرستان بنا بر سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ جمعیتی برابر ۱۰۳۹۷۵ نفر داشته‌است. بر پایه این آمار ۵۱۶۲۰ نفر در شهر شهربابک و مابقی جمعیت در نقاط شهری و روستایی این شهرستان ساکنند.

شهربابک به علت واقع شدن در مسیر بزرگراه تهران -بندر عباس و همچنین قرار گرفتن در مسیر بندر عباس به اصفهان و غرب کشور و عبور خط راه آهن سراسری ایران از این شهرستان دارای اهمیت ارتباطی ویژه‌ای است. ایستگاه راه آهن شهربابک در پنجاه کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده‌است.

از مهم‌ترین محصولات کشاورزی شهربابک می‌توان به پسته، به، بادام، گردو اشاره کرد.

به دلیل آب و هوای نیمه سردسیری شهربابک، با توجه به کوه‌های اطراف، و بارندگی نسبتاً مناسب، دشت‌ها و بیابان‌های اطراف آن دارای پوشش گیاهی غنی و گونه گونی می‌باشند، که همین سبب شده‌است دامداری از قدیم در این منطقه رونق داشته باشد و محصولات دامی آن از کیفیت و شهرت بالایی برخوردار باشند.

از صنایع دستی شهربابک میتوان به فرش شهربابک اشاره و نگین فیروزه برای انواع جواهرات و ظروف مسی فیروزه کوبی شده یاد کرد.

در ادامه به معرفی تعدادی جاذبه های دیدنی این شهرستان میپردازیم.

جاذبه های دیدنی شهربابک

عمارت موسی خانی از بناهای تاریخی زمان قاجاریه در شهر بابک است. تاریخ احداث آن ۱۲۶۵-۱۲۷۰ هجری قمری است.

این غار در فاصله ‪ ۸۰‬ کیلومتری بخش «دهج» شهربابک واقع است. غار ایوب به دلیل وجود ردپای منتسب به حضرت ایوب (ع) محل زیارت بسیاری از مردم است.

دریاچه فصلی مخرگه با طول هفت کیلومتر و عرض ۵٫۵ کیلومتر، یکی از دیدنی های شهربابک و از جاذبه‌های طبیعی آن است.

کویر نمک استبرق در استان کرمان واقع شده است. این کویر بیش از 200 سال پیش دریاچه کم عمقی بوده که به دلیل تغییرات اقلیمی خشک شده است و در حال حاضر شرایط کویری به خود گرفته است. کویر استبرق در 16 کیلومتری جنوب شهربابک، در محدوده روستای استبرق قرار گرفته است و برای دسترسی به این کویر از طریق جاده ارتباطی شهرستان شهربابک به روستای مزار و سپس روستای استبرق امکان‌پذیر است.

میمند در فاصله ‪  ۳۶‬کیلومتری شرق شهر بابک قرار دارد. روستای «دست کنده» میمند دارای ‪ ۴۰۰‬ خانه دست‌کنده از دل کوه است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا