پیشنهاد سردبیرگردشگری

آشنایی با شهرستان راور

شهرستان راور از شهرستان‌های استان کرمان است که در شمال این استان واقع شده‌است.

به گزارش پایگاه خبری قشم، راور از شمال به استان‌های یزد و خراسان جنوبی، از جنوب و شرق به شهرستان کرمان و از غرب به شهرستان زرند و کوهبنان منتهی می‌شود.

 فاصلهٔ راور تا مرکز استان130کیلومتر می‌باشد. مرکز این شهرستان شهر راور است.

جمعیت شهرستان راور بنا بر سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران، برابر ۴۳۱۹۸ تن است.

از نظر صنایع دستی راور مرکز مهم تولید قالی در استان کرمان است. قالی‌های بافت راور شهرت جهانی دارند. نقش معروف «سرّام» یا نقش «سه کبک» از مشهورترین نقش‌های قالی است که هنوز با ظرافت و زیبائی در راور بافته می‌شوند.

شهرستان راور با ۱۱۵۳۵ کیلومتر مربع در شمال شرقی استان واقع شده‌است. راور در سال ۱۳۱۵ به شهر و در سال ۱۳۱۶ به بخش ارتقا یافت. این شهرستان تا سال ۱۳۷۴ بخشی از شهرستان کرمان بوده و از این سال به بعد با الحاق دهستان‌های راور، حرجند و هروز از شهرستان کرمان به وجود آمده‌است.

آب و هوای راور متاثر از اقلیم کویری تابستان‌های گرم و زمستان های نسبتا سرد دارد. مهمترین محصولات کشاورزی راور شامل پسته انار، انجیر، انگور، صیفی جات و غلاتی مانند گندم جو و ارزن می باشد.

راور در مسیر جاده کرمان و مشهد قرار دارد و مسافران از استان‌های هرمزگان و جنوب فارس برای رسیدن به مشهد از این شهر عبور می نمایند.

اشتغال‌زایی در شهرستان راور برمحور قالی بافی است.

تقریباً تمامی مردم شهرستان راور فارس می‌باشند. درشهرستان راور زبان اهالی فارسی همراه با كلمات خاصه مردم منطقه كه نشأت از تعلق نژادي مردم منطقه است و نسبت به سایر شهرهای استان کرمان از لهجهٔ کمتری برخوردار می‌باشند.

در ادامه به معرفی تعدادی جاذبه های دیدنی این شهرستان میپردازیم.

جاذبه های دیدنی راور

قلعه قه قهه مربوط به دوره ساسانیان – دوران پس از اسلام و در شهرستان راور در استان کرمان، روستای ده شیب واقع شده است. قلعه قه قهه در تاریخ ۱ فروردین ۱۳۴۵ با شمارهٔ ثبت ۴۹۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

برج فیض آباد مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان راور، بخش مرکزی، دهستان راور، روستای فیض آباد واقع شده و این اثردر تاریخ ۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۵۰۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

روستای مکی در ۳۵ کیلومتری شرق راور و در همسایگی بخش شمالی کویر لوت قرار دارد. در این روستا، تنگه ای پوشیده از انجیر وحشی، بنه، علف شورف بادام کوهی درمنه دیده می شود که آبشار زیبایی را نیز دردل خود جای داده است. این آبشار در مسیر جریان خود، بستر سنگی رودخانه را فرسایش جالبی بخشیده و با ریزش ۱۲ متری برحوضچه سنگی، صدای خروشانی را در دره مکی می پراکند.

یخدان راور دارای دیواری به طول ۶۰ متر و ارتفاع ۵/۶ متر از بناهای عصر قاجار در فاصله ۱۴۰ کیلومتری شمال شهرستان کرمان و در انتهای خیابان امام خمینی شهر راور واقع شده ‌است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا