امروز : ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۳۲
صفحه نخست | پیشنهاد سردبیر | آشنایی با شهرستان استهبان

آشنایی با شهرستان استهبان

منتشر شده در ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۲
استهبان

به گزارش پایگاه خبری قشم، شهرستان استهبان از سرزمین‌های شرق استان فارس است که شرق آن به نی ریز، جنوب آن به کوه‌های تودج (توده) و غرب آن به دشت رونیز و شرق آن به کوه‌های ایج و نیریز و داراب محدود می‌شود.

جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، برابر با ۶۸٬۸۵۰ نفر بوده‌است.

در حقیقت این منطقه دشتی است با ۱۷۶۷ متر ارتفاع از سطح دریا و ۲۶۵۲ کیلومتر مربع وسعت است، با این شرایط شهرستان استهبان در دشتی قرار دارد که توسط کوه‌ها احاطه شده.

جاده کوهستانی شرق شهرستان به طول ۳۵ کیلومتر عامل ارتباط آن با نیریز است، جاده غربی شهرستان به طرف شیراز از دشت‌های به هم پیوسته گرده و رونیز می‌گذرد؛ و در محدوده تنگ کرم به جاده شیراز–فسا می‌پیوندد. این جاده تا شیراز ۱۷۵ کیلومتر طول دارد. 

حداکثر گرمای تابستان در این منطقه ۳۶ درجه و حداقل سرمای زمستان ۴ درجه زیر صفر است. متوسط باران سالانه بین ۵۰ تا ۴۵۰ میلی‌متر گزارش شده‌است.

چشمه‌های «قهری»، «پازهری»، «بوخوُ»، «مُرَخنه» و «بُک بُک» از مهم‌ترین منابع تأمین آب شهرستان بشمار می‌روند.

پوشش گیاهی این ناحیه اهمیت فراوان دارد زیرا جنگل‌های پراکنده آن درخت‌های متنوعی را در خود پرورش می‌دهند. درختان انجیر، بادام، بنه، ارژن، سرو کوهی، جرگه و… با درختچه‌های کوچک، طبیعت سرسبزی را برای این منطقه فراهم آورده‌اند.

از محصولات این سرزمین می‌توان به انجیر و انگور و زعفران نام برد. بنا به گزارش شفاهی اداره منابع طبیعی استهبان بیشتر درختان این ناحیه را انجیر بخود اختصاص داده‌است. 

در پوشش حیوانی این ناحیه می‌توان از حیوانات وحشی چون گرگ، شغال، روباه، بزکوهی، قوچ، میش و حیوانات اهلی چون گوسفند، بز، گاو، الاغ، و تعداد کمی اسب و استر نام برد. همچنین خزندگان، مار و سوسمارهای بزرگ و کوچک و از پرندگان وحشی و اهلی عقاب، کبک، تیهو، جغد، پرندگان کوچک و مرغ و ماکیان در این منطقه زندگی می‌کنند.

مهم‌ترین مناسک مذهبی مردم استهبان، شعائر و مراسمی است که در ماه‌های محرم و صفر که ماه‌های سوگواری سرور آزادگان و سالار شهیدان یعنی حضرت امام حسین (ع)، امام سوم شیعیان است، برگزار می‌کنند.

در ادامه به معرفی تعدادی جاذبه های دیدنی این شهرستان میپردازیم.

جاذبه های دیدنی استهبان

آبشار استهبان در جنوب شهرستان استهبان و در فاصله ۱۷۰ کیلومتری شیراز واقع شده است. آب این آبشار را یک رشته قنات دارای چندین حلقه چاه بسیار عمیق در دامنه کوه‌های جنوبی آن تامین می‌کند. آبشار استهبان یکی از زیباترین آبشارهای منطقه است.

غار زکریا در نزدیکی شهرستان استهبان، در ارتفاعات کوه تودج جای گرفته است. دهانه ورودی غار حدود یک متر ارتفاع دارد که با وارد شدن به آن، این اندازه به چهار متر نیز می‌رسد. با طول ۵۰ متر، عرض تقریبی غار پنج متر برآورد می‌شود.

قلعه دختر استهبان مربوط به سده‌های میانه دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در استهبان، شمال دوراهی استهبان به ایج، کیلومتری ۱۰ جاده استهبان به نیریز واقع شده است. از روی زمین تقریباً اثری از قلعه دیده نمی‌شود. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۴۱۷۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پارک جنگلی استهبان در دامنه‌ی کوه تودج در استهبان استان فارس واقع شده است. این منطقه‌ی جنگلی مملو از درختانی همچون انگور، بادام، پسته و انجیر است و با وجود چشمه‌ سارهای و آبشار دیدنی یکی از جاذبه‌های زیبای استان به شمار می‌رود.

اشتراک گذاری خبر :
https://newsqeshm.ir/?p=11853

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *